×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.5°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
19. aprīlis, 2012
Drukāt

Zatlers: Iniciatīvai par tautas vēlētu prezidentu jānāk no koalīcijas

zatlers1904

Iniciatīvai par tautas vēlētu prezidentu ir jānobriest un tai būtu jānāk no koalīcijas, aģentūrai LETA sacīja Zatlera reformu partijas (ZRP) līderis Valdis Zatlers, komentējot apvienības “Saskaņas centrs” (SC) sagatavotos Satversmes grozījumus.

Kā ziņots, SC Saeimas frakcija sagatavojusi grozījumus Satversmē, kas noteic, ka Valsts prezidentu ievēl visas tautas vēlēšanās.

Zatlers uzsvēra, ka ideja par tautas vēlētu prezidentu ir minēta ZRP programmā un politiskais spēks no tās nekad nav atteicies. Taču SC aktivitātes drīzāk ir vērtējamas kā populistisks solis ar mērķi šķelt koalīciju. Taču idejai par pilsoņu vēlētu valsts augstāko amatpersonu ir jānobriest un jāatceras, ka Saeimā tai būs jāgūst konstitucionālais vairākums, atgādināja ZRP līderis.

Saskaņā ar Satversmi konstitucionālais vairākums nozīmē, ka, lai veiktu izmaiņas konstitūcijā attiecībā uz Valsts prezidenta ievēlēšanas kārtību, Saeimas sēdē ir jāpiedalās vismaz 2/3 deputātu, no kuriem vismaz 2/3 ir jānobalso “par”.

SC deputāti ierosina Satversmes 35.pantu izteikt šādā redakcijā: “Valsts prezidents tiek ievēlēts vispārējās, vienlīdzīgās, tiešās vēlēšanās, aizklāti balsojot. Tiesības vēlēt ir Latvijas pilsoņiem, kuri vēlēšanu dienā sasnieguši 18 gadu vecumu. Valsts prezidenta vēlēšanu kārtību nosaka ar speciālu likumu”.

“Vairākums mūsu vēlētāju atbalsta ideju par prezidenta ievēlēšanu visas tautas vēlēšanās. Mēs uzmanīgi sekojam, kāds ir sabiedrības viedoklis, un zinām, ka šādai idejai ir atbalsts arī citu politisko spēku vēlētāju vidū. Tāpēc politiķiem beidzot no runām jāķeras pie darbiem – likumdošanas līmenī jāsāk nopietna diskusija par attiecīgiem grozījumiem Satversmē,” saka SC frakcijas priekšsēdētāja vietnieks Valērijs Agešins.

SC aicina citu frakciju deputātus ieklausīties savu vēlētāju viedoklī, kuri vēlas pārmaiņas, un atbalstīt tās priekšlikumu. “Tagad ir īstais laiks diskusijas uzsākšanai – līdz kārtējām prezidenta vēlēšanām vēl ir trīs gadi. Tāpēc Saeimai ir laiks paveikt visu nepieciešamo darbu, lai nākamo Latvijas prezidentu jau ievēlētu tauta,” uzsver SC.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+