×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.6°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
16. janvāris, 2017
Drukāt

Zaudējumi varētu sasniegt miljonu. Saimniecībā pilnīga neizpratne par ĀCM (25)

APAP

Zaudējumi par sivēnmātēm un sivēniem, kas patlaban Āfrikas cūku mēra (ĀCM) dēļ tiek likvidēti Krimuldas cūku saimniecībā “Rukas”, kā arī kopumā par biznesā ieguldītajiem līdzekļiem varētu sasniegt miljonus eiro. Savukārt šodien sasauktā krīzes vadības padome nolēma rosināt izsludināt ārkārtas situāciju ĀCM skartajos novados.

Saimniecības apsaimniekotāja SIA “Ancers” valdes priekšsēdētājs Raimonds Kalvāns norādīja, ka līdzās finansiālajam triecienam uzņēmumam lielākās bažas sagādā īpaša ģenētiskā materiāla zaudēšana.

“Tur būs tuksnesis. Patlaban likvidēta apmēram puse dzīvnieku un tas ir ļoti smags trieciens gan emocionālā, gan finansiālā ziņā. Zaudējumus lēšam miljonos eiro, jo bijām sākuši strauju attīstību, bet traģiskākais tomēr ir tas, ka bojā gājis labākais ģenētiskais materiāls, tostarp vietējās šķirnes “Latvijas baltā” cūkas, ar kurām nodrošinājām arī citas saimniecības. Tagad mums vairs nav klona, nav ģenētikas,” sacīja Kalvāns.

Viņš arī atzina, ka līdz šim saimniecības apsaimniekotājs, SIA “Ancers”, fermu attīstībā Krimuldā un Salaspilī ieguldījis vairākus miljonus eiro, tostarp, piemēram, jaunā fermā 8000 sivēniem, kurai pagājušajā nedēļā nosvinēti spāru svētki.

“Salaspils fermā ieguldījām 1,5 miljonus eiro, pagājušajā gadā iekārtojām graudu savākšanas torņus par vienu miljonu eiro, Lauku atbalsta dienests mūs atbalstīja, tagad viss ir sagrauts,” sacīja uzņēmējs.
Viņš arī norādīja, ka uzņēmumam ir saistības pret kreditoriem vairāk nekā pusotra miljona eiro apjomā un patlaban jau noris sarunas ar banku par iespējamiem risinājumiem.

“Šodien bija sarunas ar banku, tā bija pretimnākoša un sarunās nāca pretī saistībā ar atliktiem kredītmaksājumiem. Protams, mēs rēķināmies zināmām kompensācijām par mēra dēļ iznīcinātajiem dzīvniekiem, tas būs sava veida atspēriens lai tiktu skaidrībā ar kreditoriem,” sacīja Kalvāns.

“Protams, šī situācija ir pierādījums, ka kaut ko esam palaiduši garām, taču jāakcentē, ka esam ļoti daudz strādājuši pie biodrošības. Diemžēl ir daudz ārēju apstākļu, kuru dēļ var notikt šādas nelaimes. Mēs ļoti ceram, ka pēc šīs traģēdijas pēc zināma laika spēsim atsākt normālu darbību,” piebilda uzņēmējs.

Kā ziņots, “Ancers” šķirnes cūku audzētava veidojusies uz kādreizējās zinātniski pētnieciskās saimniecības “Krimulda” bāzes. Uzņēmumam ir divi cūku audzēšanas kompleksi – Krimuldas pagasta “Rukas” sivēnmāšu turēšanai un sivēnu ražošanai, otrs Salaspilī – gaļas cūku audzēšanai. Kopējais ganāmpulka lielums ir vairāk nekā 8500 dzīvnieku.

“Ko vēl varētu darīt, man nav skaidrs.” Saimniecībā pilnīga neizpratne par ĀCM

Uzņēmuma “Ancers” ražošanas vadītājs Edvīns Vakss ir pilnīgā neizpratnē, kā saimniecībā varēja tikt ievazāts Āfrikas cūku mēris (ĀCM), kā dēļ nācies iznīcināt tūkstošiem lopu. Šis process jau gandrīz pabeigts Krimuldas pagasta saimniecībā “Rukas”, viņš stāsta TV3 Ziņām, kas publicējušas interviju portālā “skaties.lv”.

E. Vakss stāsta, ka nav nekādas skaidrības, kā slimība varēja skart saimniecību. Visas drošības normas tika ievērotas.

“Ja zinātu [kā slimība ievazēta], tad nebūtu radies. Esam visi ļoti pārsteigti, kā tas varēja gadīties pie tik augstas biodrošības. Visi to ievēroja. Pilnīgi nav skaidrs. [..] Riņķī ir sēta, viss ir nožogots, visur vārti, viss ir aizslēgts, dzīvnieki stāv mītnē iekšā,” stāsta arī pats saimnieks.

Vietējie iedzīvotāji stāsta, ka ir “baigi žēl” saimnieka, jo viņš centies, licis žogu apkārt.

Ap skarto novietni ir noteikta karantīna. Aizsardzības zona ir trīs kilometru rādiusā un uzraudzības zona desmit kilometru rādiusā ap skarto novietni. Šajā teritorijā tiks kontrolēts mājas un meža cūku veselības stāvoklis, kā arī transportlīdzekļu kustība. Īpaša uzmanība būs pievērsta dzīvnieku, kā arī gaļas izcelsmes produktu pārvadāšanai.

Krīzes vadības padome šodien nolēma rosināt izsludināt ārkārtas situāciju Āfrikas cūku mēra (ĀCM) skartajos Krimuldas un Ādažu novados.

Ministru prezidents Māris Kučinskis (ZZS) šodien sasauca Krīzes vadības padomes sēdi, kurā tā lēma par ārkārtas situācijas izsludināšanu ĀCM skartajos Krimuldas un Ādažu novados.

Par Krīzes vadības padomes sēdē lemto rīt, 17.janvārī, vēl spriedīs Ministru kabinets. Iepriekš bija plānots, ka valdība par minēto jautājumu lems šodien, taču nepieciešams laiks, lai sagatavotu dokumentus.

Saistībā ar ārkārtas situācijas izsludināšanu no valsts budžeta neparedzētiem gadījumiem būšot nepieciešams novirzīt aptuveni 100 000 eiro.

Ārkārtas situācijas zona ir plašāka nekā karantīnas zona, jo ārkārtas zonā ietverta ne tikai skartās, bet arī apdraudētās teritorijas pierobežā. Par darbības koordināciju ārkārtējās situācijas laikā atbildīgs Pārtikas un veterinārais dienests (PVD), kura amatpersonām ir tiesības iekļūt privātā īpašumā, lai veiktu visus nepieciešamos mēra apkarošanas pasākumus.

Iepriekšējā ārkārtas situācija saistībā ar ĀCM tika izsludināta 2014.gada 1.jūlijā, kad Latvijā pirmo reizi tika konstatēta šī sērga. Toreiz ārkārtas situācija tika izsludināta uz trim mēnešiem Latgalē – apmēram 5000 kvadrātkilometru platībā.

“Ancers” dibināts 1994.gadā. Pērn uzņēmuma apgrozījums bija 2 588 384 eiro, bet peļņa 254 524 eiro.

Pievienot komentāru

Komentāri (25)

 1. Tas ka šeit nav tīra spēle – nepakļaujas šaubām. Jo Latvijaā jau viena firma piedāvājās veikt eksperimentu ar šo saslimušo cūku ārstēšanu, taču Dūklava kantoris šo iespēju noraidīja pat neiepazīstoties ar iespējām, nemaz nerunājot par iespējamu eksperimentu. Redz neesot sertificētas zāles! Kad slimnieks mirst, viņam vienalga zāles sertificētas vai nē – galvenais palikt dzīvam! Bet šeit pat to aizliedz! Par ko tas liecina domājiet paši!

 2. Kāpēc netiek izskatīts ekonomiskās diversijas variants pret šo saimniecību?

 3. Vajadzēja izņemt slimos un parējās novērot. Tas nav normāli,ka visas iznīcina. Varbūt imunitāte citām nostrādātu.Uzraugošie valsts dienesti nav uzdevumu izpildījuši…Cūkas iznīcinātas,bet vīrus paliek…Vai tad pasaulē pieredzes nav ??? Jābrauc,jāmācās…

 4. Nu nu bāleliņi jūsu murgus lasot zosene metās, varbūt pie hičkoka varie piestrādāt par anonīmajiem scenāristiem. Krištopāns pareizi teica MUĻĶU ZEME , aibrauc gudrākie paliek vien stulbāki un stulbāki. Nožēlojami fantazējumi

 5. ĀCM tikai Latvijā. Igaunijā un Lietuvā nav? Tas dabā nav iespējams, jo uz robežas nav Ķīnas mūra. Cūkas ir lokali dzīvnieki, neklejo. Slimību pārnēsā cilvēki. Varbūt bacili pār žogu pārmetuši dāņi, lai iznīcinatu vietejos ražotājus.
  Latvijā mirst badā bērni, bet labu gaļu sadedzina. Latviešu kangari rullē.
  Esam pārliecināti, ka Lietuvā, Igaunijā u.c. ES arī slimo dzīvnieki, bet tur to nokluse un strādā tik talāk, bet latvju kangariem dod tik dedzināt

 6. Nu nav tur kaut kas tīrs un tā nevar būt! Kāpēc tieši tā liga tik lielā mītnē un pie tam vēl kur vaislas materiāls?????? Nevajag mums savus zemniekus un savas cūciņas, izdevīgāk kādam taču gaļu ievest. Te kaut kur gāja runa, ka audzēs liellopus cūku vietā. Nu un tad? Paies laiks un arī tos sāks piemeklēt kāda “piemeklēta” sērga. VISU vajag valstī mērķtiecīgi iznīcināt, tieši kā ar cukurbietēm. Tagad atzīst, ka tas bija apzināti. Briesmīgi! Ja jau ir tā cūku mēra sērga, tad ir jācīnās ar to saknē – jāmeklē zāles, jādod tās meža zvēriem un mājas cūkām jau profilaktiski, bet neviens to pat negrasās darīt.Kaut kāds vājprāts! Lai vai kā,tās daudzās lopiņu dzīvības gulstas uz kāda (kādu) sirdsapziņas un lai vēlāk, Dievs nedod, šis kāds vai kādi nebrīnās, ka arī pašus piemeklēt var kas ļauns, jo Visums ir apzinīgs un šādus darbus tā neatstāj.

 7. Ja Latvijā neapšautu tik daudz plēsējus, tad varbūt nebūtu tik daudz meža cuku un slimibu risks samazinātos.

  • par to jau arī bija asā diskusija mediju telpā ar tuvredzīgajiem medību nozares “profesionāļiem” saistībā ar lūšu mātes nošaušanas gadījumu Alūksnes pusē un pamatoto sabiedrības sašutumu un protesta vētru par plēsēju izšaušanu Latvijā. Šis gadījums atklāja tās kaitnieciskās politikas apmērus, kam rezultāts ir Āfrikas cūku mēra posta apmēri Latvijā.

 8. Manuprat tas ir izdarits tisu prat un ar noluku ieriebt varbut saimniekam, par to ka vins ir veiksmigs, jo tapat vien un ne no kurienes kas tads nevareja notikt, tapec uzskatu ka kads ir nodarijis tisu un launpratigu saimniecibas iznicinasanu noluka ievest saimnieku bankrota.

 9. Ja visā Latvijā neizsludinās ārkārtas stāvokli (kā 1934.g.15.maijā), tad turpināsim vērot tuksneša palielināšanos:”….. – mums ir jāapzinās, ka notiek karš, īsts un nežēlīgs karš pret Latviju.”
  Otto Ozols: Hibrīdkarš ir karš. Bumbas virs Latvijas (Delfi.lv)

 10. Nav pasākumu kompleks, kas dotu 100% garantiju. Cilvēcigo faktoru visgrūtāk ir izslēgt. Un cik apmzinīgi personāls vai PVD ievēro bio drošibas pasākumus. Risks, ja kāds no personāla ir mednieks tad risks tikai paaugstinās. Otrs ir barības sagādē kāds posms, kur bija iespējama saskarsme ar ACM.

 11. ESMU 100% PĀRLIECINTS KA MĒNESI IEPRIEKŠ IR BIJUSI ‘PVD PĀRBAUDE, KAS TO IR IENESUSI SPECIĀLI, UN NEVIS CŪKU MĒRIS BET SARKANGUĻA AR CITA VEIDA IZNĀCIENU, TĀ TIKA IEVAZĀTA ARĪ LATGALĒ NO PVD PUSES KUR IZKĀVA CŪKAS UN PĒC TAM PAZIŅOJA KĀ TĀ IR BIJUSI KLUDA AR SARKANGUĻU BET SITUĀCIJA IR KĀDA TĀ IR. MUMS ĻOTI ŽĒL ATZĪST PVD DARBINIEKI, DIEMŽĒL TIESĀTIES AR TIEM GAN IR BEZSPĒCĪGI, TIK LIELAI FIRMAI PAT KĀ ŠI IZNĪCINĀTĀ FERMA. PAR TO ESMU PILNĪGI PĀRLIECINĀTS, LAI MANI ŠAUJ NOST JA KĀDAM ŠĪ PATIESĪBA NEPATĪK. PĒC PVD DARBINIEKU APMEKLĒJUMA MANĀ SAIMNIECĪBĀ PĒC MĒNEŠA SASLIMA ARĪ MANAS CŪKAS, LAIKĀ KAD VAIJADZĒJA IERASTIES ATKĀRTOTAI PĀRBAUDEI. BET PAR LAIMI NEVIENAM NEZIŅOJU UN IZĀRSTĒJĀM KĀ SARKANGUĻU UN LĪDZ ŠIM BRĪDIM VISS IR KĀRTĪBĀ. ESMU PĀRLIECINĀTS KA TĀDU FERMU IZNĪCĪBAI BŪS PAKĻAUC DAUDZ LĪDZ TIKS PANĀKTS KA LTVIETIS PIESPIEDU KĀRTĀ BŪS SPIESTS IEGĀĀIES POĻU DĀŅU, KANĀDAS UN SPĀNIJAS UZPŪSTĀS GAĻAS IZEJVIELAS, TĀ TO VARĒU NOSAUKT, NEVIENAM NEPATĪK KA PA ĀJĀM MAISĀS TĀDI SIKZEMIEKI AR DAZIEM TUKSTOSIEM CŪCIŅU VAI SIMIEM, EIROPAI TAS NAV IZDEVĪGI, TĀPĒC MĒS ESAM VAIJADZĪGI KĀ RAZŌTĀJI NEVIS PATĒRĒTĀJI, TAS IR UZ BALTA MELNS UZRAKSTĪTS UN PATEIKT

  • norrūpējies pilsētnieks Atbildēt

   Ievazāt to ĀCM varēja arī gan pārlidojušas vārnas izmests kumoss, gan “nelabvēļa ekskursanta” iemetums tieši silē. Bet nu jau visiem piemirsies, no kuras puses mēris Latvijā ienācis – ka pirms nu jau vairākiem gadiem tika ziņots, par pirmiem mēra gadījumiem mežā un fermās tieši sākot no Krievijas un Baltkrievijas pierobežas rajona. Bet vai Krievijā un Baltkrievijā pret šo mēri arī kāds cīnījās, vai arī tur tas bijis “tikai kāda nejaušība”?

 12. Kas bija tie, kas pēkšņi iedomājās pārbaudīt cūku veselību, kas meklēja šo slimību jūsu fermā un apstiprināja mēŗi. Varbūt tajā ir ieinteresētās personas, lai pazūd konkurenti? Kura laboratorija to apliecināja?
  Man nezinu kāpēc ienāca prātā šāda doma, ja tika ievēroti visi drošības noteikumi, ka varētu būt kāds ļaundaris, kas to izdarīja un vai slēdziens nav viltots? Vai nevajadzētu pārbaudīt kādā no kaimiņu valstīm, kur vēl neviens nav uzpirkts?

  • Protams, ka traki. Bet nav arī ko konspirācijas teorijas meklēt. Neielido pa gaisu tas ĀCM nevienā kūtī. Pašu darbinieki kādreiz nenomaina apavus, tehnikai riteņus kādreiz nenodezinficē, varbūt (bet tik lielā fermā diez vai) barībai bijusi saskare ar mežacūkām, kāds nepiederīgais “uz brītiņu” kūtī vai pie barībām pabijis.

   • Jābeidz nodarboties ar varbūtības teorijas izplatīšanu un mītu stāstīšanu sabiedrībai! Mums nav valstī tādu neatkarīgu, t.i. neuzpērkamu ekspertu, lai veiktu objektīvu pārbaudi. Pārbaude ir jāuztic ārvalstu speciālistiem.

 13. Man liekas tiek darīts apzināti -lai Latvijā neko neaudzētu jo uz šīm mazajām valstiņām pelna visa Eiropa

 14. Te jau viens ir ielicis ļoti zīmīgu komentāru! Droši vien būs nostrādājis “cilvēciskais faktors”,jo kur liela cūku koncentrācija, tur arī lielas smakas. Un ja tas ir ciematā, tad droši vien ne visi bija apmierināti ar šādas lielfermas klātbūtni. Bet ierēdņi ZM jau nerēķinās ar parasto cilvēku viedokli, nu kamēr vadzis lūzt…
  Tā ka intereses te dažādas, īpaši jau pilsētniekiem-medniekiem mežacūkas kārtīgi neatšaujot, jo tās vajag izklaidei, bet lauku uzņēmējam šie staigājošie infekcijas perēkļi rada miljonu zaudējumus.

  • Domāt vajag, zemniek! Atbildēt

   kam tad laukos pieder tās medību saimniecības ar mežacūku barotavām? Pilsētas medniekiem, vai? Un kas tās medību platības apsaimnieko piem. “Latvijas valsts mežu’ masīvos? Pilsētnieki, vai?

 15. Tikai stulbie pilsetnieki var runat par higienas normam.Zinu ka tas tiek ieverotas.Kapec neizsauj meza cukas kas klist pa visu zemi tas parnesa to meri.Cukas ir bez jegas uzrok visus darzus,bet vainigs ir maju cuku kopejs.Kamer meza cukas klidis meri neierobezos to visi zin bet sauj viens otru un lusus. Jasudz tiesa mednieki ka nepilda savu pienakumu lai tie maksa.

  • Bet lielākā daļa mednieku ir ZZS partijas biedri, jeb visi ZZS partijas biedri ir mednieki.

  • Tieši tā – jāsūdz tiesā mednieku klubi, kuri baro un audzē savvaļā mežacūkas! Kuru saimniecisko darbību neviens reāli nekontrolē. Kuri sniedz izdomātus datus par dzīvnieku skaitu savos iecirkņos, jo VMD nav kapacitātes un arī interese pārbaudīt mednieku klubus.

 16. ka “… Visas drošības normas tika ievērotas… ” kūtīs,
  bet ne apkārtējo māju guļamistabās(neciešamās smakas ziņā) …

Draugiem Facebook Twitter Google+