×
Mobilā versija
Brīdinājums +27.0°C
Ritma, Ramona
Piektdiena, 20. jūlijs, 2018
3. marts, 2017
Drukāt

Zaudēs vienīgo mājokli, jo bērni to ieķīlājuši: notāriem atklāti skaudri dzīvesstāsti (11)

Notāru dienu laikā. Ilustratīvs attēls.Notāru dienu laikā. Ilustratīvs attēls.

Aizvadītajās Notāru dienās, kad speciālisti pirmo reizi devās arī uz mājām sniegt bezmaksas juridiskas konsultācijas, atklājušies skaudri dzīvesstāsti par zaudētiem īpašumiem un konfliktiem ģimenēs mantojuma dēļ.

“Jāatzīst, ka šīs bija visemocionālākās Notāru dienas 12 gadu laikā. Notāru dienas ik gadu ir dzīvesstāstu dienas, taču šogad notāri bija liecinieki ļoti daudzām smeldzīgām situācijām. Juridiskās procedūras ir viena lieta, taču vissarežģītākais šajās konsultācijās ir cilvēku dzīvesstāsts – ģimenes problēmas, konflikti tuvinieku vidū, vientulība, pievilta uzticība,” raksturo Sandra Stīpniece, Latvijas Zvērinātu notāru padomes (LZNP) priekšsēdētāja.

Trūcīgi iedzīvotāji, kas tiesības uz savu īpašumu nav reģistrējuši pat vairākās paaudzēs, mantinieki, kas vairāku gadu garumā nav uzsākuši mantojuma lietu, novārtā atstāti vecāki, kuri zaudēs vienīgo mājokli, jo bērni, kam īpašums uzdāvināts, to ieķīlājuši – šie un daudzi citi skaidri dzīvesstāsti bija jāuzklausa notāriem.

LZNP priekšsēdētāja atzīst, ka gadījumi, kad cilvēkiem nepieciešama juridiskā palīdzība, kļūst arī aizvien sarežģītāki. Piemēram, vienā no situācijām notārs sācis risināt līdz galam nenokārtotu īpašuma sadalīšanas un reģistrācijas lietu Latgalē, kas ievilkusies vēl no 1993. gada. “Lai šo lietu vispār sāktu risināt, notāram ir jāizpēta tā laika normatīvie akti un jānoskaidro, ko šajā situācijā vispār var darīt, turklāt ņemot vērā arī to, ka cilvēkam, kurš vērsies pie notāra, nav naudas tiesu darbiem,” stāsta LZNP priekšsēdētāja.

Citā gadījumā kāda sieviete, kurai ir veselības problēmas, pēc mātes nāves jau 2015. gada decembrī mantojusi dzīvokli, taču līdz šim nav uzsākusi formēt nepieciešamos dokumentus, lai sakārtotu mantojuma lietu. Šādas vilcināšanās rezultātā viņa savu vienīgo dzīvesvietu var zaudēt. Tāpēc notārs devās pie viņas uz mājām un uzsāka mantojuma lietu, lai sakārtotu viņas tiesības uz īpašumu.

Kopumā jautājumi par darījumiem ar nekustamo īpašumu un tā reģistrāciju arī šogad bija izplatītākie, ar kuriem cilvēki vērsās pie notāriem Notāru dienās. Taču šoreiz aktuāls bija arī temats par pilnvarām.

“Tas ir nopietns jautājums, jo saistīts ar uzticēšanos. Taču nepieciešamību apsvērt iespēju izsniegt, piemēram, nākotnes pilnvarojumu kādam no tuviniekiem vai ģimenes locekļiem, apliecina arī vairākas situācijas, ar kurām notāri saskārās mājas vizītēs. Divās no tām nebija iespējams veikt nepieciešamās notariālās darbības, jo cilvēks sava veselības stāvokļa dēļ nespēja skaidri paust savu gribu. Cilvēki mūsdienās daudz ceļo, aizraujas ar ekstrēmiem sporta veidiem, daudz pārvietojas ar dažādiem transportlīdzekļiem. Diemžēl neviens nav pasargāts no tā, ka uz laiku vai pat arī ilgstoši viņam tiek liegta spēja pieņemt svarīgus lēmumus, kas saistīti, piemēram, ar mantu, īpašumu, bērniem,” uzsver S. Stīpniece.

Bezmaksas konsultācijas sniegtas kopumā aptuveni 3208 cilvēkiem. Vislielākā iedzīvotāju aktivitāte ārpus Rīgas Notāru dienā šogad bija Rēzeknē, Valkā, Gulbenē, Bauskā un Saldū. Lai uzdotu savus jautājumus pa tālruni, kā arī caur saziņas programmu Skype, pie notāriem šajās dienās vērsās 1121 cilvēks.

Pievienot komentāru

Komentāri (11)

 1. Mans paziņa 45 gadu vecumā iepazinās ar 18 gadīgu un pieredzes bagātu pupainu meiču, kuras dēļ apvārdoja savu mammu un ieķīlāja mātes maju. Pēc pusgada viņam atklāja vēzi pēdējā stadijā. Un vēl pēc dažiem menešiem vairs viņa nebija, bet mammai vairs ne naudas, ne pašas celtās mājas…Secinajums- kamēr esi dzīvs, neko nepārraksti un nedāvini.

 2. savienotie trauki Atbildēt

  Valmierieši rāda tādu pamācošu lugu “Zem eņģeļa kreisā spārna”, gan laikam amerikāņu autors, bet arī mēs strauji pārņemam pasaules labākos tikumus. Es tomēr neticu tikai vienas puses vaimanām. Protams cietējs rezultātā vienmēr būs naivākais un bezpalīdzīgākais, dotā gadījumā vecāki, veci ļaudis

 3. Ko vecāki veidojuši, gadiem ilgi uzturējuši, to bērni vieglprātīgi ieķīlā (”vieglu” naudu iegūst) … pēc tam nebūs ko dalīt savā starpā, izņemot parādus … parādi, agrāk vai vēlāk, vērsīsies pret bērniem … Kas attiecas uz trūcīgajiem mantiniekiem, tad viņus man vienkārši ir žēl, jo Civillikums savā izpildījumā norāda uz to, ka mantojums/īpašums nav mūžīgs/nav svētā govs … to var pārņemt kāds cits valdītājs …

 4. Ko vecāki veidojuši, gadiem ilgi uzturējuši, to bērni vieglprātīgi ieķīlā … pēc tam nebūs ko dalīt savā starpā, izņemot parādus … parādi, agrāk vai vēlāk, vērsīsies pret bērniem … Kas attiecas uz trūcīgajiem mantiniekiem, tad viņus man vienkārši ir žēl, jo Civillikums savā izpildījumā norāda uz to, ka mantojums/īpašums nav mūžīgs/nav svētā govs … to var pārņemt kāds cits valdītājs …

 5. “Trūcīgi iedzīvotāji, kas tiesības uz savu īpašumu nav reģistrējuši pat vairākās paaudzēs.”
  – – – – – – – – – – – –
  Trūcība neattaisno stulbumu.

 6. Kā bez manas piekrišanas var IEĶĪLĀT MANU PRIVĀTĪPAŠUMU! Kaut vai bērni? Vai tik tiešām Latvijā VAR VISU???

 7. Bērnus daudz pēra,tagad večiem atspēlējas!

 8. Es te kaut ko nesapratu. Nu tak lai tie bērni ņem bez mājokļa palikušos vecākus pie sevis. Kas tie par bērniem, kas pamet vecākus bezizejas situācijā? Lai gan tā ir arī pašu vecāku vaina, kā tādus izaudzinājuši. Te laikam “Indrānu” mūsdienu variants. Trakāk ir, ja kāds attālāks radinieks izdara tādu cūcību, jo tie jau gan nemaz nejūtas personīgi atbildīgi.

  • Liekas,ka te daži komentētāji komentē pat neizlasījuši rakstā rakstīto! Vecāki sākumā uzdāvināja miteklibērniem. Paši palika tur dzīvot. Un domāja,ka nodzīvos tur līdz pat savai nāvei. Bet bērniem vajag naudiņu un šie ieķīlā īpašumu, paņem no bankas naudu un neatmaksā kredītu! Un loģiski,ka banka par kredīta nemaksāšanu ņem nost ieķīlāto īpašumu!!!!! Vecāki par īpašuma ieķīlāšanu pat nezināja! Jo dzīvoja bērnu mājā!

Draugiem Facebook Twitter Google+