×
Mobilā versija
Brīdinājums +25.3°C
Magda, Magone, Mērija, Magdalēna
Pirmdiena, 23. jūlijs, 2018
16. janvāris, 2017
Drukāt

Zaudēts viss, kas paveikts 20 gados (1)

Ilustratīvs attēls.
Foto - Indra DoršsIlustratīvs attēls. Foto - Indra Doršs

Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) konstatējis šogad pirmo Āfrikas cūku mēra (ĀCM) uzliesmojumu mājas cūkām – slimība skārusi lielu cūku novietni “Rukas” Krimuldas novada Krimuldas pagastā ar 5023 dzīvnieku lielu ganāmpulku.

Saimniecībā tiek veikti ĀCM apkarošanas pasākumi, tostarp cūku likvidēšana, kā arī epidemioloģiskā izmeklēšana, lai noskaidrotu, kā slimība iekļuvusi novietnē. Noteikta arī karantīna – aizsardzības zona trīs kilometru rādiusā un uzraudzības zona desmit kilometru rādiusā ap skarto novietni. Šajā teritorijā tiks kontrolēts mājas cūku un mežacūku veselības stāvoklis, kā arī transportlīdzekļu kustība. Īpaša uzmanība būs pievērsta dzīvnieku, kā arī gaļas izcelsmes produktu pārvadāšanai.

Cūku novietnes “Rukas” īpašniekiem nav versijas, kā tajā nonācis ĀCM, pastāstīja cūku audzētavas un kautuves uzņēmuma “Ancers” ražošanas vadītājs Edvīns Vakss. Viņš atzina, ka cūku novietnes īpašniekiem tas ir milzīgs trieciens, jo jālikvidē visi novietnē esošie dzīvnieki. Vakss pauda, ka tik liels zaudējums nozīmē, ka zaudēts ir “viss, kas darīts pēdējos 20 gadus”.

Savukārt Latvijas Cūku audzētāju asociācijas vadītāja Dzintra Lejniece uzsvēra, ka nozīmīga ir jebkura ferma un Āfrikas cūku mēra atklāšana šajā fermā noteikti būs trieciens nozarei. Viņa arī pauda neizpratni, kā tas varēja notikt. Lejniece arī piebilda, ka zaudējumi šai saimniecībai vēl nav apzināti.

SIA “Ancers” šķirnes cūku audzētava veidojusies uz kādreizējās zinātniskās pētniecības saimniecības “Krimulda” bāzes. Uzņēmumam esot divi cūku audzēšanas kompleksi: Krimuldas pagastā – sivēnmāšu turēšanai un sivēnu ražošanai; Salaspilī – gaļas cūku audzēšanai. Kopējais ganāmpulka lielums esot 8500 dzīvnieku. Kā liecina “Firmas.lv” dati, “Ancers” dibināts 1994. gadā. Pērn uzņēmuma apgrozījums bija 2 588 384 eiro, bet peļņa 254 524 eiro. Uzņēmuma īpašniece ir Dace Kalvāne.

 

Postošā sērga

Iepriekšējais saslimšanas gadījums ar Āfrikas cūku mēri mājas cūkām tika konstatēts pagājušā gada 22. septembrī Gulbenes novada Rankas pagastā, kad slimības dēļ nācās likvidēt 119 mājas cūkas. Kopumā pagājušajā gadā Āfrikas cūku mēris konstatēts trijās Latvijas saimniecībās. Slimības dēļ tika likvidētas 311 mājas cūkas. Āfrikas cūku mēris turpina izplatīties mežacūku populācijā. Šogad Āfrikas cūku mēris konstatēts jau 43 mežacūkām 15 novadu 17 pagastos. Pagājušajā gadā slimība skāra 1146 mežacūkas. ĀCM Latvijā pirmoreiz tika reģistrēts 2014. gada jūnijā trim mežacūkām dažus metrus no Baltkrievijas robežas.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Edgar, ceru, ka tas nav tavā saimniecībā!!!

Draugiem Facebook Twitter Google+