×
Mobilā versija
Brīdinājums +28.3°C
Marija, Marika, Marina
Svētdiena, 22. jūlijs, 2018
22. augusts, 2014
Drukāt

Zbigņevs Stankevičs: Mums uz gruvešiem jāuzceļ jauna pasaule (16)

Foto: LETAFoto: LETA

20. augusta vakarā Rīgas arhibīskaps-metropolīts Zbigņevs Stankevičs pirmo reizi pie sevis uz neformālu tikšanos aicināja dažādus sabiedrībā pazīstamus cilvēkus, tai skaitā arī uzņēmējus un vakara gaitā iepazīstināja ar savu redzējumu par Latvijas valsts un sabiedrības atjaunošanu, informē Latvijas Romas katoļu Baznīcas Informācijas centrs.

Z. Stankevičs, uzrunājot klātesošos, atsaucās uz svētā Benedikta – Eiropas aizbildņa – dzīves piemēru. Šis svētais, kas dzīvoja 5.-6. gadsimtā, laikā, kad nupat bija sagruvusi Romas impērija, uz tās gruvešiem centās veidot jaunu pasauli. Klosteri kļuva par jaunās civilizācijas centriem. Viduslaikos radās pirmās universitātes, kas bija uz katedrāļu skolu bāzes izveidojušās Baznīcas struktūras. Pēc tam ap šīm universitātēm attīstījās jaunā zinātne, un pēc renesanses sākās tas, ko asociējam ar zinātniski tehnisko revolūciju.

“Ja paskatāmies uz šodien notiekošo – pirms 23 gadiem sabruka pati lielākā impērija pasaulē un mēs dzīvojam uz tās gruvešiem. Mēs redzam, ka procesi nav beigušies. Mēs vēl arvien ciešam šīs impērijas radīto procesu sekas. Mūsu mentalitātē tas viss ir saglabājies. Vēlos novilkt paralēles ar svētā Benedikta laikiem. Mums uz šiem gruvešiem ir jāuzceļ jauna pasaule. Eiropas Savienība kaut kādā ziņā mēģina celt šo jauno pasauli, bet es domāju, mēs labi apzināmies un redzam to, ka ik pa laikam rodas problēmas. Krīze nav īsti beigusies. Un tas, kas visvairāk trūkst, ir vīzija, ilgtermiņa stratēģija, kā mūsu civilizācijai ir jāizskatās. Kristīgais piedāvājums ir ilgtermiņa. Baznīcai ir izstrādāta sociālā mācība, kas pirmkārt balstās dievišķajā atklāsmē un Svētajos Rakstos, bet arī dažādajās zinātnes nozarēs, un dod tādu sintēzi, kas nav reliģiska, bet katram cilvēkam saprotama,” izteicās Zbigņevs Stankevičs.

Šī iemesla dēļ arhibīskaps aicināja uzņēmējus iepazīties ar Jāņa Pāvila II sociālajai problemātikai veltītajām enciklikām, kā arī Benedikta XVI sociālo encikliku “Caritas in veritate”. “Kad es to izlasīju – tā bija cieta barība, vajadzēja intelektuālu piepūli, lai tam izgrauztos cauri – bet, kad es to biju izdarījis, man bija tāda sajūta, ka esmu nonācis augsta kalna galā, no kura skatoties aizraujas elpa,” atzina Z. Stankevičs. “Tur ir atbildes, kā jādarbojas ekonomikai, biznesam, politiķiem, lai krīzi atrisinātu ilgtermiņā.”

Runājot par savām prioritātēm, Z. Stankevičs atzina, ka kopš stāšanās arhibīskapa amatā viņa sirdī ir Latvijas garīgā atdzimšana. Tas ir liels mērķis, tāpēc arhibīskaps aicina visus labas gribas cilvēkus, ikvienu, kam rūp tas, kā mēs kā tauta dzīvojam, iesaistīties šai darbā, salikt galvas kopā un domāt plašāk, kas ir vajadzīgs, lai Latvija uzplauktu ilgtermiņā, lai bērniem nebūtu jābaidās staigāt vakaros pa ielām, lai interneta vidē nebūtu tik daudz agresijas un neiecietības.

Skaidrojot, kā sasniegt Latvijas garīgo atdzimšanu, arhibīskaps norādīja uz trīs līmeņiem, kuros ir jāstrādā. Pirmais ir materiālais, jo, kad “cilvēkam vēderā burkšķ un ziemā ir auksti, tad grūti runāt par garīgām lietām”. Cilvēks vispirms ir jāpabaro un jānodrošina kaut kāds sociālais līmenis.

Otrais līmenis, uz kuru arhibīskaps norādīja, ir cilvēka dvēseliskā, kultūras joma. “Jaunai sabiedrībai ir vajadzīga jauna kultūra. (..) Jānis Pāvils II runā par nāves civilizāciju un dzīvības civilizāciju. Man pat ir tāda doma, ka vajag sarakstīt grāmatu “Nāves un dzīvības civilizācijas motīvi kultūrā”. Kā tie izpaužas mūsu kino, operā, teātrī, glezniecībā un tēlniecībā. Jo māksla ir ļoti spēcīgs līdzeklis. Māksla var būt destruktīva, bet var celt uz augšu. Mums ir vajadzīga tāda māksla, kas cilvēku sakārto. Arī šajā jomā gribētos darboties. Te nevar bez izglītības.” Šai sakarā Z. Stankevičs norādīja uz Rīgas Katoļu ģimnāzijas, Rīgas Augstākā reliģijas zinātņu institūta un Rīgas Teoloģijas institūta nozīmīgumu, kā arī nepieciešamību izdot garīgo literatūru, kas palīdzētu cilvēkiem izglītoties un būtu kā pretinde destruktīvām tendencēm mūsu kultūrā, mākslā.

Trešais ir garīgais līmenis, kurā nepieciešams darboties, rūpējoties par Latvijas garīgo atdzimšanu. “Gars ir cilvēka esamības dziļākais kodols. Tas, kas cilvēka garam ir vajadzīgs, tā ir komunikācija ar Dievišķo. Cilvēks sevi īsteno, komunicējot ar Dievišķo sfēru un tad, kad nesavtīgi dāvā sevi citiem. Tad cilvēkam ir gandarījums un viņš sasniedz pilnību. Lūk, lai mūsu sabiedrība nebūtu tīri materiālistiska, lai varētu īstenot arī šo vajadzību, ir jāizglīto, ka ikvienā cilvēkā ir šī dziļākā nepieciešamība pēc dievišķā, pēc nesavtīguma. Ja cilvēks to neapmierina, tad rodas atkarības, notiek pašnāvības, tad ir neapmierinātība un agresija. (..) Ir nepieciešamas arī kulta telpas, baznīcas un ir nepieciešami materiālie resursi to restaurēšanai, uzcelšanai. Bet tas nav pašmērķis. Tas ir vienotas stratēģijas ietvaros.”

Noslēgumā Z. Stankevičs atzina: “Es apzinos, ka tas pārsniedz viena cilvēka spēkus un arī tās mazās komandas, kas man ir, spēku. Bet jūs, kas šeit esat, katrs esat eksperts kādā jomā. Un jūs varat, ja jūtaties pamudināti, iekļauties šajā vīzijā, Latvijas atdzimšanas projektā, kas ir ļoti svarīgs. Laiki nav vienkārši, bet es domāju, ja jau esat šeit, tad jums patīk izaicinājumi. Jo man arī patīk izaicinājumi.”

Pievienot komentāru

Komentāri (16)

 1. Nespēju noticēt! Škiet, ka bīskaps apvārdo biznesmeņus, lai tie atbalstītu pašas Baznīcas uzturētās katoliskās izglītibas iestādes. Diez vai šis cilvēks ir mainījies, jo stājoties savā amatā lika šķēršļus, lai tālāk attīstītos augsti izglītotu katoļu laju iniacitīvas, kas pirmie runāja par sociālo mācību, izglītoja citus un veicināja kritiskās domāšanas veidošanos un aktivitāti, kas tajā balstās. Cik daudz labu un aktīvu cilvēku tā tika pazaudēts! Pazīstot bīskapu jau daudzus gadus – te skaistos vārdos paustie nolūki ir diezgan skaidri – vajag naudu Baznīcas kūrētajai katoliskai izglītibai, kura kompostrētu smadzenes jaunajai paaudzei!

 2. Rīgas Katoļu ģimnāzijas vadība pati darbojas destruktīvi un to atbalsta pats arhibīskaps Z.Stankevičs.

 3. Vislielākā impērija pasaulē ir Romas Baznīca. Tā sagrūs, kad cilvēki kļūs savās sirdīs brīvi no verdzības Zbigņeva kulta telpām.

 4. Tāda vīzija – vismaz 100 gadiem uz priekšu – jārada visās jomās!
  Tas ir visu mūsu vadoņu galvenais uzdevums.

 5. “Mums jāuceļ” … kas darāms “pašpasludinātajai otrajai šķirai” ?!

 6. Jā, sāksim īstenot šo ilgtermiņa stratēģiju gudra cilvēka vadībā un Dieva apredzībā! Katrs strādāsim savu darbu sabiedrības labumam, sirdsapziņas vadīti! Tā nekad nepieviļ! Slava Dievam!

 7. Pret Latvijas atkopsanas centieniem ir tagad nepartraukti 23 gadus versti izcili labi organizeti un finanseti speki no Krievijas….tie nepartraukti bremze, izjauc un met sprungulus . Krievijai ir nauda, bet mums ir gara speks un mes uzvaresim!

 8. vai kristiešiem ir plāns – kā izdzīvot mūsdienu kapitālismā?!

 9. ari svetie neglabsies ja bus gruvesi tad nebus ko celt paskatas kirosima-nagasahi tadi gruvesi bus ko jus uzcelsiet svetie no zemes nacat par zemi paliksiet…..

 10. Jacel Latvija vai latviesi, taa kultura un valoda..bet labak saticibu, sadraudzibu..utt starp visam tautam..bet kapec juus atbalstam noteiktu pusi..ja katra pusee dominee kapitaalisms vai taa ir Krievija, Asv, ES valstis..

 11. 3.atmodas laikā solītais ir aizmirsiesi (bankrotējis)…..Lai dzīvo 4. atmoda!

 12. “… Mēs varmacības troni grausim, Grūs netaisnība, trūkums skarbs, Mēs jaunu pasauli sev celsim…” – mīļš un pazīstams, līdz sirds dziļumiem, nezin kāds būs rezultāts, runā, ka vēsture atkārtojoties …

  • Sociālo likumu darbība ir nenovēršama – cilvēki, kas sagrāva, nespēs uzcelt ko labāku:
   “No šķūņa atliekām debeskrāpi neuzcelt…..” A.Zinovjevs, sociologs, 1993.

 13. Paldies! Kaut vairāk cilvēku sadzirdētu šo svarīgo vēsti! Un sāksim ar pirmo – sociālo jomu!

  • Jau pirms 100 gadiem saprata, kas ir kas kapitālismā:
   “Tu visu mūžu dien kas dien / Bez atpūtas, aizelsdams skrien: / Nest ūdeni ar retu sietu,
   Lai caurā mucā viņu lietu. – / Kā muca tev lai pilna kļūst, / Uz kaimiņu viss ūdens plūst;
   No viņa aizņemta muca un siets. / Tu savās mājās viņa iebūvēts.” Rainis (Caura muca – Tālas noskaņas…- nod. Piekvēpis gaiss)

Draugiem Facebook Twitter Google+