Latvijā
Sabiedrība

Zbigņevs Stankevičs: patēriņa sabiedrībā cilvēki pieprasa tūlītēju baudu 16

Foto – Evija Trifanova/LETA

Latvijas katoļu baznīcas galva arhibīskaps Zbigņevs Stankevičs pirms Lieldienām intervijā žurnālam “Mājas Viesis” secina, ka mūsdienu sabiedrībā dominē patērētāju domāšana, kas ir vērsta uz ņemšanu, nevis došanu.

Patērētāju ideoloģija liek uzsvaru uz baudas meklēšanu, nevis centieniem būt noderīgam sabiedrībai, un arhibīskaps Stankevičs atzīst, ka šāda domāšana ir iespiedusies arī baznīcai piederīgo cilvēku apziņā. “Mēs dzīvojam patēriņa sabiedrības apstākļos, un šādā sabiedrībā ļoti liels akcents tiek likts uz jutekļiem: cilvēki pieprasa tūlītēju baudu un visu vēlmju apmierināšanu,” stāsta Stankevičs.

Tas ir viens no izskaidrojumiem, kādēļ svētdienās daudz vairāk cilvēku dodas uz lielveikalu, nevis baznīcu. Arhibīskaps uzsver, ka iepirkšanās svētdienā nav tas labākais variants, jo viens no desmit baušļiem vēsta: “Tev būs svēto dienu svētīt.” “Reizi nedēļā cilvēkam vajadzētu atslēgties no sadzīves rūpēm, aiziet uz baznīcu, parūpēties par savas iekšējās pasaules sakārtošanu,” spriež Stankevičs. “Ja cilvēks sevi visu laiku tikai dzen uz priekšu, tad agri vai vēlu viņš izlādēsies kā automašīnas akumulators. Viņam vairs nebūs tās radošās dzirksts, kas daudzās profesijās ir nepieciešama. Baznīcas apmeklējums palīdz “uzlādēt baterijas”, distancēties no ikdienas rūpēm.”

Arhibīskaps secina, ka baznīcas uzdevums ir aktualizēt Kristus vēsti, padarīt to saprotamu mūsdienu cilvēkam, lai viņš saprastu, ka Bībelē rakstītais nav kaut kādas leģendas un pasakas, kam nav nekādas saistības ar mūsu dzīvi. “Tādēļ ir ļoti svarīgi, uz kuru pusi pavērsīsies mūsu jaunā paaudze, jo tieši viņiem būs iespēja lemt par Latvijas nākotni. Gribu cerēt, ka viņi neaizies patērētāju sabiedrības pavadā, nedomās tikai par savas miesas un jutekļu apmierināšanu. Jauniešiem jāieskatās sevī, lai saprastu, ka viņiem ir vajadzīga saikne ar dievišķo. Ja tas izdosies, Latvija piedzīvos uzplaukumu.”

PILNU SARUNU AR ZBIGŅEVU STANKEVIČU LASI JAUNĀKAJĀ ŽURNĀLA “MĀJAS VIESIS” NUMURĀ VAI E-IZDEVUMĀ!

Saistītie raksti
LA.lv