×
Mobilā versija
Brīdinājums +26.0°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
27. augusts, 2012
Drukāt

Ždanoka: Referendums ir pēdējais brīdis pārvarēt pirms 20 gadiem pieļauto netaisnību

Foto - LETAFoto - LETA

Ir pēdējais brīdis ar referendumu par pilsonības piešķiršanu visiem Latvijā dzīvojošajiem nepilsoņiem pārvarēt netaisnību, kas tika pieļauta pirms 20 gadiem, kad daļai Latvijas iedzīvotāju netika piešķirta pilsonība, – LNT raidījumā “900 sekundes” sacīja eiroparlamenta deputāte Tatjana Ždanoka (PCTVL).

Viņa sacīja, ka, atjaunojot Latvijas neatkarību, Latvijā dzīvojošajiem cittautiešiem nepilsoņa statuss tika apsolīts kā pagaidu statuss, taču joprojām nekas nav mainījies. “Šajā laikā cerējām, ka lēmumu par pilsonības piešķiršanu visiem nepilsoņiem pieņems parlaments, taču nekā,” sacīja Ždanoka.

Uz jautājumu, kāpēc šo 20 gadu laikā tik daudzi Latvijas nepilsoņi neizmantoja iespēju un nekārtoja pilsonību, Ždanoka atbildēja ar pretjautājumu: “Kāpēc mums kādam kaut kas ir jāpierāda? Tad jau visiem, kas dzimuši Latvijā pēc 1940.gada būtu jākārto pilsonības eksāmens.”

“Latvijai tagad ir pēdējais brīdis pārvarēt šo netaisnību. Ar tik sašķeltu sabiedrību tālāk iet nevar,” norādīja eiroparlamenta deputāte.

Ždanoka ir pārliecināta, ka šī referenduma iznākums būšot savādāks nekā valodu jautājumā.

Jau ziņots, ka referenduma rīkošanai par pilsonības piešķiršanu nepilsoņiem līdz piektdienas, 24.augusta, vakaram parakstījušies vairāk nekā 12 100 cilvēku. Piektdiena esot bijusi pēdējā parakstu vākšanas diena, tomēr, apkopojot parakstus no reģioniem, to skaits pieaugs. Centrālajā vēlēšanu komisijā parakstus varētu iesniegt nākamnedēļ, līdz 30.augustam.

Paraksti par pilsonības piešķiršanu nepilsoņiem tiek vākti no iepriekšējā gada, taču lielākā iedzīvotāju aktivitāte esot bijusi tieši šomēnes, bet, piemēram, jūlijā kādas nedēļas laikā parakstījušies vien aptuveni 80-90 cilvēki. Pagājušajā nedēļā izdevies savākt 1600 parakstu, bet augusta otrajā nedēļā – 600 parakstu, bet nedēļu pirms tam par pilsonības piešķiršanu nepilsoņiem parakstījušies 200 pilsoņu.

Kā aģentūru LETA iepriekš informēja “Par vienlīdzīgām tiesībām” pārstāvis Jurijs Petropavlovskis, Pilsonības likumā tiek piedāvāts veikt grozījumus, kas paredz Ministru kabinetam līdz 2013.gada 30.augustam iesniegt Saeimā grozījumus Personu apliecinošu dokumentu likumā par kārtību, kādā nepilsoņa pase tiek mainīta pret Latvijas pilsoņa pasi, nosakot, ka šī apmaiņa notiek par brīvu. Tāpat grozījumi, par kuriem vākti paraksti, paredz izstrādāt iesnieguma paraugu par nepilsoņa statusa saglabāšanu, kā arī kārtību, kādā nepilsoņiem tiek nosūtīta izziņa par kļūšanu par Latvijas pilsoni ar 2014.gada 1.janvāri.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+