Pasaulē
Citur

Astotais kontinents – zem ūdens. Vai Zēlandiju var uzskatīt par kontinentu? 16

Foto – AFP/LETA

No Zēlandijas pāri palikušas vien dažas salas

Pieņemts, ka uz Zemes ir seši (Eiropa un Āzija tomēr ir pasaules daļas) laika gaitā izveidojušies kontinenti – lieli, nošķirti zemes gabali, kurus vienu no otra atdala okeāni. Zēlandija ir nedaudz cits stāsts – zinātnieki jau ilgstoši zināja, ka pirms 100 miljoniem gadu Zēlandija bija daļa no superkontinenta Gondvānas, no kura pēcāk atdalījās. Taču salīdzinoši nelielajam zemes strēķim (5 miljoni kvadrātkilometru, divas trešdaļas no Austrālijas) tas nenāca par labu – atdalīšanās dēļ kontinenta zemes garoza izpletās un zemes gabals burtiski noslīka. Šobrīd Zēlandijas ģeoloģiskajā atrašanās vietā virs ūdens ir vien abas salas, kas veido Jaunzēlandi, kā arī Jaunkaledonija un dažas citas niecīgas saliņas – kopumā vien 6% Zēlandijas ir virs jūras līmeņa.

 

Pētījumā pierāda kontinenta pazīmes

Ģeologs Niks Mortimers kopā ar kolēģiem no pētniecības organizācijas “GSN Science” iespējamo kontinentu pētījuši jau desmit gadus, taču tikai šogad beidzot publicēts apjomīgs un gana ievērojams pētījums, kas citiem ģeologiem vismaz liek apsvērt domu par Zēlandiju kā kontinentu.

Pierādīts, ka Zēlandija atbilst visiem kontinenta kritērijiem – ir pacēlums virs apkārtējās teritorijas (Zēlandijas kontinentālā Zemes garoza atrodas vienu kilometru zem ūdens, kamēr pārējā okeāniskā Zemes garoza – trīs kilometrus, kā arī augstākā vieta ir teju 4000 metrus virs jūras līmeņa), atšķirīga ģeoloģija, noteikta teritorija un garoza, kas ir daudz biezāka nekā okeāna dibenā atrodamā, kā arī pats būtiskākais – atklāta šaura okeāniskā Zemes garoza, kas atdala Austrāliju no Zēlandijas. Okeāniskās Zemes garozas lielākoties ir veidotas no blīva mafisko iežu slāņa, piemēram, no bazalta. Tikmēr kontinentālās Zemes garozas parasti ir no mazāk blīva materiāla, piemēram, granīta. Pētījumi rāda, ka Zēlandija veidota tieši no mazāk blīvas kontinentālās Zemes garozas.

 

Zinātnieki strīdas

Tomēr daļa zinātnieku uzskata, ka Zēlandija drīzāk ir kontinenta fragments vai mikrokontinents ar dažām virs ūdens esošām salām. Tā uzskata, piemēram, Melburnas Monašas universitātes ģeologs Pīters Kevuds. “Uzskatīt Zēlandiju par kontinentu ir tas pats kas krāt pastmarkas.” Taču N. Mortimers ar kolēģiem uzskata, ka satelīti, kas domāti Zemes gravitācijas lauka izmērīšanai, pierāda, ka Zēlandija tomēr ir neatkarīgs ģeogrāfisks veidojums.

Saistītie raksti

Šobrīd viss ir atkarīgs no Mortimera starptautiskajiem kolēģiem, kuriem būs galavārds – atzīt Zēlandiju par astoto pasaules kontinentu vai tomēr ne. Ģeoloģe Patrīcija Duranca gan norāda, ka jebkurā gadījumā atklātais zinātniekiem liks pārdomāt ģeoloģiskā kontinenta definīciju, kā arī to, cik plaši to drīkst interpretēt. Uz līdzīgu diskusiju cer arī N. Mortimers, kurš uzskata, ka Zēlandijai ir pa spēkam tikt oficiāli atzītai par astoto kontinentu.

 

Vēl viens kontinents?

Interesanti, ka pavisam nesen zinātnieki atklāja citu jaunu zemūdens kontinentu, kas atrodas zem Indijas okeāna. Arī tas atdalījies no Gondvānas, bet nogrimis pirms 200 miljoniem gadu. Zinātnieki uzskata, ka “jaunais vecais” kontinents izkaisīts viscaur Indijas okeāna teritorijā. Viena daļa, piemēram, atrodas zem populārā tūristu galamērķa Maurīcijas salas.

 

Lorem ipsum2
FOTO: Leta2

LA.lv