Pasaulē
Citur

Putins negatavojas apsveikt Zelenski ar stāšanos amatā1

Foto: SERGEY DOLZHENKO/EPA/SCANPIX/LETA

Vakar, 20.maijā, oficiāli amatā stājās Ukrainas jaunais prezidents Volodimirs Zelenskis, par savu pirmo uzdevumu izvirzot pamiera panākšanu piecus gadus ilgstošajā karā Donbasā, kur konfliktā ar Krievijas atbalstītajiem separātistiem gājuši bojā aptuveni 13 000 cilvēku un teju trīs miljoni bijuši spiesti doties bēgļu gaitās.

 

Krima un Donbass ir Ukrainas zeme

Uzrunā parlamentā Zelenskis atzīmēja, ka Ukraina ir gatava dialogam ar Krieviju, kurā “manuprāt, pirmajam solim jābūt visu (Krievijas sagūstīto) ukraiņu karavīru atdošanai”. Jaunais prezidents uzsvēra, ka ir gatavs pieņemt stingrus lēmumus, arī tad, ja tas kaitētu viņa reputācijai, – “un pat tad, ja tāpēc nāktos zaudēt amatu” –, lai panāktu mieru.

“Man bieži jautāts, uz ko esmu gatavs, lai uguns tiktu pārtraukta? Dīvains jautājums. Uz ko jūs, ukraiņi, esat gatavi jums tuvu cilvēku dzīvības dēļ. Varu apliecināt, ka esmu gatavs uz visu, lai mūsu varoņi vairs nekristu kaujā. Es patiešām nebaidos pieņemt sarežģītus lēmumus. Esmu gatavs zaudēt savu popularitāti, savus reitingus, un, ja būs nepieciešams, es bez vilcināšanās esmu gatavs zaudēt savu amatu, lai tikai iestātos miers,” paziņoja jaunais Ukrainas prezidents.

“Nezaudējot mūsu teritorijas, nekad,” viņš piebilda. “Ne mēs šo karu sākām, bet mums šis karš ir jāizbeidz,” teica jaunais valsts vadītājs. Kā nākamo izaicinājumu Zelenskis nosauca zaudēto teritoriju atgūšanu. “Godīgi sakot, man šis formulējums nešķiet īpaši pareizs, jo nevar zaudēt to, kas ir tiesiski mūsu. Gan Krima, gan Donbass ir Ukrainas zeme,” paziņoja prezidents. “Mums jākļūst par islandiešiem futbolā, izraēliešiem mūsu dzimtās zemes aizsardzībā un japāņiem tehnoloģijā,” mudināja Zelenskis, aicinot ukraiņus mācīties no šveiciešiem spēju sadzīvot mierā, nevērojot atšķirības.

 

Politiķiem jākalpo sabiedrībai

Zelenskis arī paziņoja par Ukrainas parlamenta atlaišanu, kā bija solījis priekšvēlēšanu kampaņā, un ierosināja valdībai atkāpties. Viņa partija nav pārstāvēta Augstākajā radā, tāpēc prezidentam ir svarīgi rīkot ārkārtas vēlēšanas, kamēr viņa popularitāte ir augsta. Prezidenta vēlēšanu otrajā kārtā aktieris Volodimirs Zelenskis, kuram nav politiskas pieredzes un kurš nekad nav darbojies vēlētā amatā, pārliecinoši ar gandrīz trīs ceturtdaļu vēlētāju atbalstu pieveica līdzšinējo valsts galvu Petro Porošenko.

Pirms paziņojuma par parlamenta atlaišanu Zelenskis aicināja likumdevējus pieņemt lēmumu pret nelikumīgu ienākumu gūšanu un atbalstīt viņa priekšlikumu par Ukrainas aizsardzības ministra, drošības dienesta priekšnieka un ģenerālprokurora atlaišanu. Visas šīs amatpersonas ir bijušā prezidenta Petro Porošenko sabiedrotie, atzīmē Ukrainas mediji. “Pie varas jānāk cilvēkiem, kuri kalpos sabiedrībai,” paziņoja Zelenskis, kurš apņēmies iznīdēt korupciju.

Uz inaugurācijas ceremoniju parlamenta ēkā Zelenskis devās kājām caur cilvēku pilnu parku, pa ceļam sasveicinoties un pat veicot pašbildi ar dažiem.

 

Putins turpina iepauzēt

Saistītie raksti

Uz Ukrainas jaunā prezidenta inaugurāciju nebija uzaicināta neviena Krievijas amatpersona. Kā atzīmē Rietumu mediji, tas ir saprotams, jo Kremlis ir agresors, kas okupējis daļu Ukrainas teritorijas. Krievijas prezidents Vladimirs Putins, kurš neapsveica Zelenski ar ievēlēšanu par Ukrainas prezidentu, negatavojas viņu apsveikt arī ar stāšanos amatā, vakar paziņoja Putina preses sekretārs Dmitrijs Peskovs. Viņš piebilda, ka Putins apsveikšot Zelenski, kad viņš būs guvis panākumus Ukrainas un Krievijas attiecību normalizēšanā un konflikta Donbasā noregulēšanā.

Uz jautājumu, kādiem jābūt šiem panākumiem, Putina preses sekretārs atbildēja: “Pirmie panākumi būs acīmredzami. Ja tie būs, mēs tos ieraudzīsim ar neapbruņotu aci.” Viņš piebilda, ka Krievija uzskata Krimu par savu teritoriju un nav gatava apspriest tās piederību.

LA.lv