Pasaulē
Eiropa

Zelenskis stājas amatā un uzreiz atlaiž Ukrainas parlamentu0

Foto: AFP/Scanpix/LETA

Volodimirs Zelenskis pirmdien tūlīt pēc stāšanās Ukrainas prezidenta amatā atlaidis valsts parlamentu, kā arī ierosinājis valdībai demisionēt.

Par to viņš paziņoja parlamenta svinīgajā sēdē, kurā notika viņa inaugurācija.

“Es atlaižu astotā sasaukuma Augstāko radu,” sacīja Zelenskis.

Tomēr viņš lūdza deputātus divu mēnešu laikā pieņemt vairākus, pēc viņa teiktā, neatliekamus likumus – par deputāta tiesiskās imunitātes atcelšanu, par nelikumīgu iedzīvošanos bagātībā un vēlēšanu kodeksu.

Viņš arī lūdza deputātus atlaist Ukrainas Drošības dienesta vadītāju, ģenerālprokuroru un aizsardzības ministru.

Zelenskis sacīja, ka tā visa paveikšanai dod deputātiem divus mēnešus laika.

Ukrainas prezidenta Volodimira Zelenska inaugurācija

“Izdariet to un piekariet sev medaļas – tās nav sliktas balles pirms parlamenta pirmstermiņa vēlēšanām,” teica jaunais Ukrainas prezidents.

Viņš arī ierosināja valdībai demisionēt.

Tūlīt pēc Zelenska inaugurācijas iesniedza atlūgumu aizsardzības ministrs Stepans Poltoraks.

Kārtējām parlamenta vēlēšanām būtu bijis jānotiek oktobrī.

Jau ziņots, ka Zelenskis pirmdien stājās Ukrainas prezidenta amatā.

Viņš deva prezidenta zvērestu parlamenta svinīgajā sēdē.

Zelenskis 21.aprīlī uzvarēja prezidenta vēlēšanu otrajā kārtā, saņemot 73% balsu. Viņa sāncensis, līdzšinējais valsts galva Petro Porošenko ieguva tikai 24% balsu.

Tik pārliecinošu rezultātu nevienam prezidenta amata kandidātam Ukrainas vēsturē līdz šim nebija izdevies gūt.

Zelenskis, par kura politiskajiem uzskatiem vēl ir daudz neskaidrību, kļuva populārs kā televīzijas komiķis. Aizvadītā gada pēdējā dienā viņš negaidīti paziņoja, ka ir nodomājis kandidēt uz prezidenta amatu.

Prezidenta amata termiņš ir pieci gadi.

Gatavs ziedot amatu

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis paziņojis, ka par savu galveno uzdevumu uzskata karadarbības izbeigšanu valsts austrumos, un tā izpildei viņš ir gatavs pieņemt nepopulārus lēmumus, tostarp tādus, kuru dēļ viņam var būt jāatstāj valsts vadītāja amats.

“Mūsu galvenais uzdevums ir pārtraukt uguni Donbasā,” Zelenskis sacīja parlamenta sēdē pēc tam, kad bija inaugurēts prezidenta amatā.

“Man bieži jautāts, uz ko esmu gatavs, lai uguns tiktu pārtraukta? Dīvains jautājums. Uz ko jūs, ukraiņi, esat gatavi jums tuvu cilvēku dzīvības dēļ. Uz ko? Varu apliecināt, ka esmu gatavs uz visu, lai mūsu varoņi vairs nekristu kaujā. Es patiešām nebaidos pieņemt sarežģītus lēmumus. Esmu gatavs zaudēt savu popularitāti, savus reitingus, un, ja būs nepieciešams, es bez vilcināšanās esmu gatavs zaudēt savu amatu, lai tikai iestātos miers,” paziņoja jaunais Ukrainas prezidents.

“Nezaudējot mūsu teritorijas, nekad,” viņš piebilda.

Zelenskis arī uzsvēra, ka par dialoga sākumu ir jākļūst visu sagūstīto Ukrainas karavīru atbrīvošanai. “Ne mēs šo karu sākām, bet mums šis karš ir jāizbeidz. Un mēs esam gatavi dialogam. Tomēr esmu pārliecināts, ka pirmais šī dialoga solis būs visu Ukrainas gūstekņu atgriešanās,” klāstīja jaunais valsts vadītājs.

Kā nākamo izaicinājumu Zelenskis nosauca zaudēto teritoriju atgūšanu. “Godīgi sakot, man šis formulējums nešķiet īpaši pareizs, jo nevar zaudēt to, kas ir tiesiski mūsu. Gan Krima, gan Donbass ir Ukrainas zeme,” paziņoja prezidents.

Vienlaikus viņš norādīja, ka kopā ar teritorijām ir zaudēti arī cilvēki un tagad “mums ir jāatgriež viņiem apziņa”, teica Ukrainas prezidents, runā pārejot uz krievu valodu.

Putins neapspriedīs

Krievijas prezidents Vladimirs Putins, kurš neapsveica Zelenski ar ievēlēšanu par Ukrainas prezidentu, negatavojas viņu apsveikt arī ar stāšanos amatā, pirmdien paziņoja Putina preses sekretārs Dmitrijs Peskovs. Viņš piebilda, ka Putins apsveikšot Zelenski, kad viņš būs guvis panākumus Ukrainas un Krievijas attiecību normalizēšanā un konflikta Donbasā noregulēšanā.

“Prezidents Putins apsveiks Zelenski ar pirmajiem panākumiem iekšējā konflikta noregulēšanā Ukrainas austrumos, kā arī ar pirmajiem panākumiem Krievijas un Ukrainas attiecību normalizēšanā,” žurnālistiem sacīja Peskovs.

Uz jautājumu, kādiem jābūt šiem panākumiem, Putina preses sekretārs atbildēja: “Pirmie panākumi būs acīmredzami. Ja tie būs, mēs tos ieraudzīsim ar neapbruņotu aci,”

Viņš piebilda, ka Krievija uzskata Krimu par savu teritoriju un nav gatava apspriest tās piederību.

LA.lv
LE
LETA/AFP
Pasaulē
Maskavā uzņemta nemiernieku grupējuma “Taliban” delegācija
23 stundas
LE
LETA
Pasaulē
“Viņi noklusēja patiesību”. Bijušais britu premjers neizslēdz otru referendumu par breksitu
1 diena
LE
LETA
Pasaulē
Čehijas ĀM izsaukusi Krievijas vēstnieku 4
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

IK
Ilze Kuzmina
Latvijā
Pedagoģiju studējušo daudz, bet skolotāju – maz
8 minūtes
EL
Egils Līcītis
Latvijā
Egils Līcītis: Ir skaidrs, kurš turpmākos četrus gadus valstī būs centrālais atslēgas cilvēks 2
3 stundas
LE
LETA/LA.LV
Dabā
Sinoptiķi svētdien izsludinājuši Latvijā oranžā līmeņa brīdinājumu par stipru vēju
3 stundas
LE
LETA
Latvijā
Bērnu slimnīcā nonākuši vēl 4 bērni ar aizdomām par zarnu infekciju
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Dreiliņos ugunsdzēsēji izglābj 17 cilvēkus, kad aizdedzies atkritumu konteiners
2 stundas