×
Mobilā versija
Brīdinājums +13°C
Jānis
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
22. oktobris, 2013
Drukāt

Kur iegādāties zelta jāņogas? (2)

GoldenCurrant

“Kur Latvijā varētu iegādāties zelta jāņogas ar dzeltenām vai oranžām ogām? Meklēju, bet nekur neizdevās atrast. Vai pietiktu ar vienu krūmu vai vajag vismaz divus? Cik stādu jāpērk, lai ražotu?” 
Ingrīda Rīgā

Latvijā lielākā zelta jāņogu kolekcija pašlaik ir Nacionālajā Botāniskajā dārzā – vairāk nekā desmit Uzbekistānā un Krievijā izveidotu šķirņu. Visražīgākā pie mums ir ‘Laila’ (vienīgā vietējā šķirne) – labos augšanas apstākļos no pieauguša krūma var iegūt ap 10 kg ogu. Nogatavojušās tās ir melnas ar oranždzeltenu mīkstumu, saldskābas, garšā līdzīgas ērkšķogām.

Dzintardzeltenas ogas ir šķirnei ‘Saļut’ (krūms dekoratīvs, zied bagātīgi un ilgi, taču ogu raža maza), bet brūni oranžas – ‘Trjohgramovaja’ (bagātīgi zied, vairāk izmanto kā dekoratīvu krūmu).

Dažādu zelta jāņogu šķirņu stādi palaikam (taču ne šoruden) nopērkami botāniskajā dārzā Salaspilī.

Tā kā zelta jāņogas lielākoties ir pašneauglīgas, kaimiņos jāstāda vairākas šķirnes. Ļoti labi kopā sader, piemēram, ‘Laila’, ‘Plotnomjasnaja’ (ogas tumši violetas) un ‘Saļut’, kas savstarpēji labi apputeksnējas. Krūmus parasti stāda rudenī vai arī pēc iespējas agri pavasarī, izvietojot 2 – 3 m attālumā citu no cita.

Atrast stādaudzētavu, kur patlaban pārdotu zelta jāņogas ar dzeltenām ogām, diemžēl neizdevās. Piedāvājumā ir divas šķirnes – ‘Laila’ un ‘Krupnoplodnaja Uzbekistana’, kurām ogu krāsa mainās atkarībā no gatavības pakāpes: sākumā tās ir zaļas, tad dzeltenas, sarkanbrūnas, visbeidzot – melnas. Kalsnavas kokaudzētavā (Madonas novada Kalsnavas pagastā) abu šo šķirņu stādus konteineros var iegādāties par Ls 1,50, stādaudzētavā “Dimzas” (Jelgavas novada Platones pagastā) – par 2 – 3 latiem, stādu audzētavā “Sakstagals” (Rēzeknes novada Sakstagala pagastā) – par trim latiem gabalā. Zemnieku saimniecībā “Gulbji” (Tukuma novada Pūres pagastā) tagad par diviem latiem nopērkami šķirnes ‘Lailas’ stādi, bet nākamvasar tirgošot arī ‘Krupnoplodnajas’ stādus.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+