×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.1°C
Rasma, Rasa, Maira
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
18. marts, 2015
Drukāt

Zelta rezerves – aizsardzībai? (3)

zelts

Drošības stiprināšanai vajadzīgos divus procentus no IKP valsts sola ne ātrāk kā 2018. gadā, bet tas ir ļoti tāls laiks. Vai valsts robežas labiekārtošanai, militārās infrastruktūras atjaunošanai un ieroču iegādei nevarētu izmantot arī daļu no Latvijas zelta rezervēm? V. Rudeviča

Atbild Latvijas Bankas preses sekretārs Jānis Silakalns: “Ārvalstu rezervju turēšana un pārvaldīšana ir viens no galvenajiem Eiropas Savienības valsts centrālās bankas uzdevumiem, ko nosaka līgums par Eiropas Savienības darbību. Centrālās bankas valūtas un zelta rezerves ir Latvijas Bankas aktīvi, kas nepieciešami tās uzdevumu veikšanai un kam atbilst attiecīgas saistības, tajā skaitā nauda apgrozībā, valdības un komercbanku noguldījumi centrālajā bankā. Atbalstot Latvijas starptautisko saistību izpildi aizsardzības finansēšanas jomā, vienlaikus vēršu uzmanību, ka lasītāja izteiktais priekšlikums negatīvi ietekmētu Latvijas ekonomisko drošību. Aizsardzībai nepieciešamā nauda jāmeklē valsts budžetā un, kā to apliecina medijos izskanējušās ziņas, politisko spēku pārstāvji vienprātīgi pauduši gatavību atrast nepieciešamos līdzekļus.”

Jautāts par ekonomiskās drošības jautājumiem, kas ir Latvijas Bankas pārziņā, J. Silakalns uzsvēra sekmīgo pievienošanos eirozonai, kas šajos ģeopolitiski nemierīgajos laikos sniedzot Latvijai lielāku ekonomisko drošību un ciešāku integrāciju Eiropā.

“Iepriekš ekonomisko vai ģeopolitisko satricinājumu vai kādu nepamatotu baumu gadījumā Latvijas iedzīvotāji aktīvi mainīja savus latu uzkrājumus pret ārvalstu valūtām, bet pēc Latvijas pievienošanās eirozonai valūtas devalvācijas risks un spiediens uz nacionālo valūtu ir zudis. Ir arī citi ieguvumi no eiro ieviešanas, piemēram, Latvijas finanšu sistēmas noturību pret paniku tirgos būtiski stiprina finanšu tirgu integrācija un banku iespēja aizņemties Eiropas Centrālajā bankā, skaidroja bankas pārstāvis.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Un jūs ticat, ka zelts veļ ir!!! Tas senjau pārdots ar Dombrovska, Repsēs gādibu. Teiksiet ,ka nav,. Tad kāpēc zelts atrodās joprojām ārzemju bankās, neviss Latvijas Bankā, kur speciāli izbūvēts seifs.

  2. LB ar savas “neatkarīgo” statusu krīt aizvien vairāk uz nerviem. Ja valstij ir akūti nepieciešama nauda, to, protams samērīgos apmēros, var ņemt arī no LB zelta rezervēm. LB ir jākalpo valstij, nevis jāmaksā sev pārmērīgas algas!

  3. Zelts nacionālai bankai ir vajadzīgs, lai garantētu savas nacionālās valūtas pirktspēju. Tagad nacionālās valūtas vairs nav. Esam nonākuši tur pat, kur bijām PSRS laikos, kad Latvijas zelts glabājās ārvalstu bankās un gaidīja nacionālās valsts un valūtas atjaunošanos valstī. Tas fakts vai zelta krājumi tiek vai netiek pārdoti, tas eiro neietekmē, ja nu vienīgi, saasinoties ekonomiskajām problēmām var noderēt par paralēlās nacionālās valūtas (lata?) pirktspējas nodrošināšanu.

Draugiem Facebook Twitter Google+