Zelta stīga melo! Ko tu nezināji par daudzu slavinātiem telpaugiem 0

Telpaugiem tagad ir grūtākais laiks – spēku rezerves izsmeltas, un, lai būtu pietiekami daudz gaismas, jāgaida vēl vismaz mēnesi. Ko darīt, lai istabas puķes justos pēc iespējas labāk, jautājām Nacionālā botāniskā dārza Oranžērijas augu nodaļas vadītājai ZANEI PURNEI.

Reklāma
Reklāma

Meklē speciālistu padomu

Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 13
NATO admirālis atklāj, vai ir pazīmes, ka Krievija tuvākajā laikā plāno iebrukt kādā no NATO valstīm
VIDEO. Kāpēc gurķus tin plēvē? Atbilde tevi pārsteigs
Lasīt citas ziņas

Telpaugu speciāliste Zane Purne izrāda oranžēriju, kurā katram augam nodrošināti gandrīz ideāli apstākļi. – Augi pirms tam mita lielā šaurībā, bet tagad, nonākuši labos apstākļos, jūtas apmierināti ar dzīvi, it kā uzelpo. Ir skaistas lapas un ziedi. Daudzi nīkuļojušie augi, iestādīti svaigā substrātā, atbilstīgā siltumā un mitrumā, atdzīvojas. Tā notiek arī ar telpaugiem mājās, un tas tikai pierāda, ka nevis augs slikts vai audzētājs vainīgs, bet nav piemērotu apstākļu.

Zane piebilst, ka visi telpaugi kaut kur aug savvaļā un, jo dabiskajai videi piemērotākus apstākļus izdosies radīt, jo labāk zaļais draugs jutīsies. – Cilvēki nereti jautā: kāpēc man šis augs neaug? Bet kāpēc lai augtu, ja apstākļi nav piemēroti?

CITI ŠOBRĪD LASA

! Lai redzētu, kas vislabāk patīk jūsu augam, var pārliecināties oranžērijā. Mājās visi zaļumi nereti ir salikti uz vienas palodzes, bet oranžērijā izvietoti atbilstīgi siltuma, mitruma prasībām, izcelsmes zonai.

Ievēro svēto trīsvienību

Lai telpaugs labi justos un augtu, tam vajadzīga gaisma, barība un mitrums. Šiem faktoriem jābūt līdzsvarā. Ja viena ir mazāk, jānormē citi. Tāpēc ziemā, kad trūkst gaismas, laista minimāli, pārtrauc mēslot.

Patlaban lielāko diskomfortu augiem sagādā diennakts tumšais laiks un būtu vajadzīgs papildapgaismojums. Pat vasarā atrodoties uz dienvidu palodzes, augs saņem tikai 80% no āra gaismas. Tātad vismaz pusgadu ir pilnīgs gaismas bads. Izeja? Ir nopērkamas speciālas lampas telpaugiem. Tās gan ir padārgas, bet, ja vēlas visu gadu skaistas puķes, ir vērts tērēties. Piemēram, oranžērijā papildapgaismojumu ieslēdz trijos pēcpusdienā.

Jau februāra beigās, marta sākumā, kad dienas kļuvušas garākas, augus atsāk mēslot. Patlaban mēslo tikai ziedošos telpaugus, jo tiem vajag spēku ziedu raisīšanai. Der universālie mēslojumi, bet labāki ir konkrētam augam paredzētie.

Laistīšanai piemērotāks ir avota, lietus vai kausēta sniega ūdens. Tam jābūt pāris grādu siltākam par telpas gaisu. Sniegu uz augiem nedrīkst likt! Ja ir labs ūdens, tas var aizvietot pat mēslojumu. Ūdensvada ūdeni der iepriekš sasaldēt un lietot pēc atkausēšanas. Ir dzirdēts arī viedoklis, ka augiem tīk ūdens, kurā turētas sudraba karotītes. Destilēts ūdens gan piemērots tikai lapu mazgāšanai, nevis laistīšanai. Biežākā kļūda ziemā – augi tiek pārlaistīti.

Reklāma
Reklāma

! Augiem vajadzīgs arī svaigs gaiss, tāpēc telpas regulāri vēdina. Taču, atverot logu sala laikā, puķe jānoceļ no palodzes. Sevišķi jutīgi pret salu ir sukulenti ar savām maigi gaļīgajām lapiņām.

Izvēlas pārbaudītas vērtības

Dracēnas, fikusi (tos sauc arī par gumijkokiem, lai gan īstais gumijkoks ir tikai viens no tiem) un dīfenbahijas ir populārāko telpaugu trijotne. Tie ir skaisti, izturīgi, labi pielāgojas dažādiem dzīves apstākļiem. Aug gan siltākā, gan vēsākā, gan tumšākā, gan gaišākā telpā, labi jūtas pat birojos. Šiem augiem ir liela formu, krāsu daudzveidība, un var izvēlēties tīkamāko. Sevišķi krāšņas ir dracēnas. Tās uz palodzes der pagrozīt, lai uz visām pusēm veidojas vienādi kuplas. Dažādos apstākļos labi aug arī spatifīlas. Ja dzeltē lapu gali, tām, tāpat kā palmām un daudziem citiem augiem, ir nevienmērīgs mitruma režīms – augi iekaltēti.

Dzīvokļos grūti audzēt mirtes, citronkociņus, kamēlijas, acālijas, medinilas, antūrijas, daudzas orhidejas u.c. Sausais un siltais gaiss tām nav piemērots. Neaug, un viss!

! Liela daļa veikalos nopērkamo, skaisto augu dzīvokļos nīkuļo, un tie vairāk paredzēti telpu dekorēšanai īsu laiku. Zane iesaka samierināties ar to un audzēt telpaugus, kas labi aug.