×
Mobilā versija
+8.1°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
17. maijs, 2012
Drukāt

Zeltainais osikats. Arī Vairas Vīķes Freibergas kaķis (1)

angels1

“Pastāstiet, lūdzu, par plankumainiem kaķiem osikatiem! Vai pie mums arī viņi sastopami?” 
Agita Krēsliņa Rīgā

 

Lieliskā nejaušība

Osikats ir pierādījums, ka reizēm selekcijā lielu lomu nospēlē nejaušība. Viena no pazīstamām kaķu audzētājām Vir­džīnija Deli no Mičiganas štata cerēja izveidot jaunu apmatojuma krāsu siāmiešiem. Taču selekcijas rezultātā metienā ieguva kaķeni ar interesantu, ģeometrisku kažoka punktojumu gluži kā leopardam. Uzskata, ka osikata līnija aizsākās ar izcilu tīršķirnes Abesīnijas runci Reibi Čafa, kas nodeva savu zeltīto gēnu vienam no dēliem Dalam Deta, arī sarkanas krāsas abesīnietim. Virdžīnijai, turpinot selekciju – pārojot noteikta krāsojuma abesīniešus un siāmiešus, vienā no metieniem piedzima punktains kaķēns. To ieraugot, audzētājas meita konstatēja:

– Viņš taču izskatās kā lūšu saimes ocelots. Nosauksim par osikatu!

 

Pašlaik osikati popularitātes topā pacēlušies no 25. līdz 11. vietai pasaulē. Tā ir viena no jaunākajām kaķu šķirnēm, kas visvairāk izplatīta ASV un Zviedrijā.

 

Uzskata, ka šajā dienā Mičiganas štatā piedzima jaunā kaķu šķirne. Kaķenīti nosauca par Tongu, un izstādēs viņas neparastais kažoks ieguva vispārēju apbrīnu.

Pašlaik osikati popularitātes topā pacēlušies no 25. līdz 11. vietai pasaulē. Tā ir viena no jaunākajām kaķu šķirnēm, kas visvairāk izplatīta ASV un Zviedrijā.To kopējais skaits ir pāri par 8000. Pie mums iesākumā osikatus interesenti noskatīja dzīvnieku izstādēs vai internetā. Latvijā to nav daudz, bet saimnieki ar saviem mīluļiem lepojas. Viens no tiem mīt arī eksprezidentes Vairas Vīķes Freibergas mājās. 

 

Izskatīgais līderis

Osikats pirmajā brīdi atgādina seno Ēģiptes kaķi ar plankumaino kažoku. Apmatojuma struktūra ir īpatnēja, mīksta un zīžaina kā meža zvēram. Mēdz būt trijās krāsās: šokolādes, brūnā un sudrabotā. Rada veikla un ātra dzīvnieka iespaidu, taču, satiekot aci pret aci, visi ir pārsteigti! Izrādās – osikati ir ļoti muskuļaini, apveltīti ar spēcīgu miesas būvi. Turklāt nav bailīgi savvaļnieki, bet gan sabiedriskas būtnes, kam patīk gozēties cilvēku uzmanības saulītē. Daži saimnieki apgalvo – tie vairāk atgādinot suņus. Visur seko cilvēkam pa pēdām un kopā mēdz doties arī pastaigās, taču iemauktiņos. Daži pat pienes dažādus priekšmetus.

 

Būdami ļoti gari, viņi aizsniedz lietas uz galda nepieceļoties, bet gan sēdus, slaidi izstiepjot priekšķepas. Arī durvis paši atver – suņuki, kas suņuki.

 

Taču viņiem vien raksturīgā iezīme ir caururbjošais skats, ar ko tie gluži kā ar rentgenu nopēta visus. Ir kustīgāki par garspalvainajiem kaķiem, taču ne tik enerģiski kā austrumnieki (orientālie, siāmieši). Labi satiek ar visiem mājdzīvniekiem, kaut gan daži osikati uzņemas vadoņu lomu. Tas nozīmē, ka visus notikumus mājās viņi kontrolē, allaž būdami bara priekšgalā. Vienlaikus nav uzbāzīgi, kaut arī mīl apskatīt ciemiņus un pakavēties svešā sabiedrībā. Ja kāds grib izjaukt osikata izveidoto hearhiju, var saņemt arī kārtīgu ķepas cirtienu. Runči ir ievērojami lielāki un tādēļ arī pašapzinīgāki nekā kaķenes. Runčiem vēl raksturīga ļoti skaļa balss.

Kaut arī osikati ir mākslīgi izveidota šķirne, tomēr ļoti perspektīva. Būdami komunikabli un pašapzinīgi, šie kaķi gandrīz vai automātiski izstādēs gūst lieliskus rezultātus. Pēdējos desmit gados šķirnē nav vērojamas nevēlamas izmaiņas, par ko liecina dzīvnieku nemainīgais svars un veselīgās kaķenes, kas laiž pasaulē dzīvespriecīgus mazuļus.

 

Vienkāršā uzturēšana

Osikatus apmierina jebkura profesionālā sausā barība, viņi ēd ar normu un apresnošanās tiem nedraud – slaidi kā jaunībā, tā vecumā. Arī kažoku kopšana ir vienkārša. Kaķus mazgā tikai apmatojuma maiņas laikā, bet augstdzimušos minčus vanno pāris dienas pirms izstādes. Vienīgais, ka ieteicami speciālie šampūni, lai izceltu osikatu atšķirīgās kažoka nokrāsas. Pieredze rāda, ka daži savus minčus pirms izgājiena pat nopucē ar zamša audumu, lai kažoks atspīdētu zeltainā gaismā. Viņus nemulsina sabiedrības uzmanība, gluži otrādi – ir kā dzimuši publikas apbrīnam.

 

 

Uzziņa

• Kā garākais kaķis Ginesa rekordu grāmatā tagad minēts piecgadīgais meinkūns Stjū no ASV Nevadas štata. Saimniece Robina Henrihsone stāsta, ka, paziņu mudināta, pieteikusi runčuku 2010. gadā, kad tā augums jau sasniedzis 123,2 cm. Iespaidīgais meinkūns mājās esot ļoti labdabīgs un lieliski satiekot ar citiem mājdzīvniekiem.

• Par resnāko minku pašlaik oficiāli uzskata kādu kaķenīti no Austrālijas, kura sver 21,3 kg, taču šis rekords jau ir kritis, jo siāmiete Ketija Urālos piecu gadu vecumā sasniegusi vēl lielāku masu – 23 kg. Īpašnieki apgalvo, ka Ketijai neinteresē nekādas izpriecas. Viņa dienas lielāko daļu pavada snaužot, un ik pa laikam kārtīgi paēd. Par siāmietes ēšanas priekiem liecina viņas rekords – vienā minūtē gandrīz divi cīsiņi!

• Par mazāko kaķi atzīta persiešu jauktene Tinkera, kas pieder Forbsu ģimenei ASV. Viņas augums skaustā sasniedz tikai 7 cm, garumā – 19 cm.

• Vieglākā minča tituls pieder amerikānietes Andželīnas Džonsones siāmieša jauktenim, kurš divu gadu vecumā sver tikai 790 g.

 

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Man ir osikatu meitene

Draugiem Facebook Twitter Google+