Mobilā versija
+4.1°C
Zane, Zuzanna
Svētdiena, 19. februāris, 2017
15. decembris, 2014
Drukāt

Zem būvuzņēmumu izkārtnēm. Apakšuzņēmēji mēdz veikt 80% visu darbu

Foto-ShutterstockFoto-Shutterstock
Uzziņa

Būvnieku atbildība pastiprināma ar:

1. Būvniecības informācijas 
sistēmu.

2. Iepirkumu konkursos nelaižot būvniekus ar neierobežotu skaitu apakšuzņēmumu.

3. Iepirkumos nenoteikt viszemāko cenu kā galveno kritēriju.

4. Normatīvajos aktos jānosaka "solidārā atbildība".

Kaut arī pirms gada Rīgā piedzīvotā traģēdija lielveikalā “Maxima” piespieda amatpersonas steigšus grozīt būvniecības noteikumus, tostarp skaidrāk nosakot katra būvniecības procesā iesaistītā dalībnieka atbildību, pēc speciālistu atzinuma, atbildība par konkrētu būvobjektu bieži ir grūti nosakāma.

Divas trešdaļas – no malas

Vispārzināms, ka lielākā daļa būvuzņēmumu, izpildot konkrētu pasūtījumu, no malas piesaista citas firmas, tā sauktos apakšuzņēmējus. “Citu uzņēmumu vai darbinieku pieaicināšana konkrētu būvdarbu veikšanai – tā ir ikdienas prakse, tā strādā “Skonto Būve”, “RE&RE” un citi lielie būvuzņēmumi. Būtībā paši nodarbojas tikai ar vadību. Noslēdzot līgumus, iesaista konkrētos būvdarbos 60 līdz 70% citu firmu vai darbinieku,” atklāj Latvijas Būvinženieru savienības valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Straume.

“RE&RE” tehniskais direktors Aldis Gulbis atzīst, ka viņa pārstāvētā uzņēmuma praksē citu iesaistīšana atkarīga no konkrētā pasūtījuma. Ūdenssaimniecības rekonstrukcijai tie var būt 50%, bet ēku celtniecībā – pat 60 līdz 80% citu uzņēmumu.

Atbildību nosit zemākā cena

Latvijas Būvnieku asociācijas prezidents Normunds Grinbergs uzskata, ka būvētāja atbildību par kvalitatīvu pasūtījuma izpildi joprojām grauj viszemākā cena, kas ir galvenais priekšnoteikums pasūtījuma iegūšanai iepirkumu konkursos. Iznākumā valsts un pašvaldību izsludinātajos būvniecības iepirkumu konkursos bieži uzvar būvfirmas ar sliktu slavu un vāju prasmi. Pēc tam atklājas, ka par piedāvāto cenu firma nemaz nespēj izpildīt pasūtījumu.

Pievienot komentāru

Rīgā restaurēta baznīca, muzeji un tapis Saieta namsRaiņa dzīvokli atjauno pēc fotoattēliem un filmētiem materiāliem
Lauksaimniekiem valsts subsīdijās šogad būs pieejami 8,7 miljoni eiroLauksaimniekiem valsts budžeta programmā "Valsts atbalsts lauksaimniecībai un lauku attīstībai" šogad būs pieejami 8 723 490 eiro, paredz noteikumi "Par valsts atbalstu lauksaimniecībai", kurus plānots skatīt nākamajā valdības sēdē 21. februārī.
Dabasgāzes tirgu atvērs pēc diviem mēnešiem. Ar ko jārēķinās patērētājiem? (13)Būs vēl citi bez "Latvijas Gāzes": Šaubu par gāzes tirgus atvēršanu nav
Pasaulē
Latvija ekonomiskās brīvības reitingā pakāpusies uz 20.vietu (2) Latvija pasaules ekonomiskās brīvības reitingā šogad ir pakāpusies uz 20.vietu no 36.vietas pērn, bet joprojām atpaliek no Igaunijas un Lietuvas.
Draugiem Facebook Twitter Google+