Mobilā versija
-2.1°C
Tenis, Dravis
Otrdiena, 17. janvāris, 2017
15. decembris, 2014
Drukāt

Zem būvuzņēmumu izkārtnēm. Apakšuzņēmēji mēdz veikt 80% visu darbu

Foto-ShutterstockFoto-Shutterstock
Uzziņa

Būvnieku atbildība pastiprināma ar:

1. Būvniecības informācijas 
sistēmu.

2. Iepirkumu konkursos nelaižot būvniekus ar neierobežotu skaitu apakšuzņēmumu.

3. Iepirkumos nenoteikt viszemāko cenu kā galveno kritēriju.

4. Normatīvajos aktos jānosaka "solidārā atbildība".

Kaut arī pirms gada Rīgā piedzīvotā traģēdija lielveikalā “Maxima” piespieda amatpersonas steigšus grozīt būvniecības noteikumus, tostarp skaidrāk nosakot katra būvniecības procesā iesaistītā dalībnieka atbildību, pēc speciālistu atzinuma, atbildība par konkrētu būvobjektu bieži ir grūti nosakāma.

Divas trešdaļas – no malas

Vispārzināms, ka lielākā daļa būvuzņēmumu, izpildot konkrētu pasūtījumu, no malas piesaista citas firmas, tā sauktos apakšuzņēmējus. “Citu uzņēmumu vai darbinieku pieaicināšana konkrētu būvdarbu veikšanai – tā ir ikdienas prakse, tā strādā “Skonto Būve”, “RE&RE” un citi lielie būvuzņēmumi. Būtībā paši nodarbojas tikai ar vadību. Noslēdzot līgumus, iesaista konkrētos būvdarbos 60 līdz 70% citu firmu vai darbinieku,” atklāj Latvijas Būvinženieru savienības valdes priekšsēdētājs Mārtiņš Straume.

“RE&RE” tehniskais direktors Aldis Gulbis atzīst, ka viņa pārstāvētā uzņēmuma praksē citu iesaistīšana atkarīga no konkrētā pasūtījuma. Ūdenssaimniecības rekonstrukcijai tie var būt 50%, bet ēku celtniecībā – pat 60 līdz 80% citu uzņēmumu.

Atbildību nosit zemākā cena

Latvijas Būvnieku asociācijas prezidents Normunds Grinbergs uzskata, ka būvētāja atbildību par kvalitatīvu pasūtījuma izpildi joprojām grauj viszemākā cena, kas ir galvenais priekšnoteikums pasūtījuma iegūšanai iepirkumu konkursos. Iznākumā valsts un pašvaldību izsludinātajos būvniecības iepirkumu konkursos bieži uzvar būvfirmas ar sliktu slavu un vāju prasmi. Pēc tam atklājas, ka par piedāvāto cenu firma nemaz nespēj izpildīt pasūtījumu.

Pievienot komentāru

Eksperti: Kūdras ieguves biznesam noteikts ļoti strikts darbības rāmisLai Latvijā sāktu kūdras licencētu ieguvi, uzņēmējiem jārēķinās ar stingru normatīvo aktu regulējumu, kas paredz izvērtēt visus iespējamos riskus un ietekmes.
Saimniecībā notika par EK mācības: PVD neizpratnē par nelaimi Krimuldā (6)Pagaidām nav zināms, kāpēc Āfrikas cūku mēris (ĀCM) skāris cūku novietni “Rukas” Krimuldas novada Krimuldas pagastā, kurā bija 5023 dzīvnieki, šorīt intervijā
Mājsaimniecības neizmanto iespējas samazināt elektrības rēķinus un maksā vairāk (15)Elektrību tērējam vairāk, mājsaimniecības aizvien neizmanto iespējas samazināt rēķinus
Pasaulē
Draugiem Facebook Twitter Google+