Foto – LETA
Foto – LETA
Rīgas domes priekšsēdētājs Nils Ušakovs.

Māris Antonevičs: Zem diviem karogiem? Rīgā sarkanbaltsarkanās krāsas pietrūkst 28

Pilsētas attīstība ir atkarīga no tā, cik ļoti pašvaldība ir gatava sadarboties ar iedzīvotājiem un viņos ieklausīties – forumā “Rīga dimd – iedzīvotāji runā, domā, dara!” nesen apgalvoja Rīgas mērs Nils Ušakovs (“Saskaņa”). Skaistas frāzes, kas šāda veida sanākšanām piederas. Nevar taču ņirdzīgi teikt: “Jūs, iedzīvotāji, protams, runājiet, mutes jums nevaram aizbāzt, bet neceriet, ka jūsu ieteikumi tiks ņemti vērā. Kā paši nolemsim, tā arī būs.” Lai gan tieši šāda attieksme nereti raksturīga Latvijas politiskajai elitei, bet Rīgā to papildina vēl citas aizdomas, kas saistītas ar valdošās partijas politisko ievirzi.

Reklāma
Reklāma
Kokteilis
TESTS. Jūsu īkšķu novietojums, sakrustojot pirkstus, atklāj daudz par jūsu personību 12
Veselam
7 produkti, kas visiem šķiet veselīgi, taču patiesībā tādi nav 16
“Pasažieriem bez sejas maskas var tikt atteikta iekāpšana transportlīdzeklī!” Paziņojums autobusa salonā samulsina braucēju 55
Lasīt citas ziņas

Laikā, kad Ušakovs forumā teica skaistos vārdus, interneta sociālajā tīklā “Twitter” varēja lasīt kādu zīmīgu saraksti.

“Nesen rekonstruētās Rīgas 37. vidusskolas augstais karogmasts nu ir tukšs. Gribētos tur redzēt plīvojam Latvijas karogu!” – pie Rīgas domes vērsās Čiekurkalna attīstības biedrība. Pēc kāda laika atbildi sniedza Rīgas domes Īpašuma departaments: “Karogs mastā ir pacelts.” Klāt pievienots foto, kurā redzams, ka virs skolas plīvo nevis Latvijas karogs, bet liels zilbalts Rīgas karogs.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Jauki, bet kāpēc ne Latvijas karogs?” – neatlaidās Čiekurkalna biedrības pārstāvis.

Sekoja birokrātiski sausa atbilde, ka “atbilstoši normatīviem aktiem Latvijas valsts karogs pie ēkas jau ir”. Tiesa, arī zilbaltais karogs tur jau ir, tad kāpēc augšā uzsliets tieši Rīgas karogs? Te virtuālajā sarunā iesaistījās Rīgas domes oficiālā konta “Rīga.lv” apsaimniekotājs un birokrātiski sauso valodu nomaina izaicinoši bravūrīgā: “Šobrīd karoga nomaiņa netiek plānota, paldies par viedokli!”, “Valsts karogs šeit izvietots likumā noteiktā kārtībā. Pārējais – jūsu interpretācijas”, “Mēs neielaidīsimies diskusijās, kuru mērķis ir pretnostatīt abus karogus. Likuma prasības ir ievērotas.” Punkts!

Varētu domāt, ka Rīgas mērs aizmirsis pabrīdināt savus PR darbiniekus, ka vismaz formas ziņā būtu jāizrāda ieinteresētība par iedzīvotāju viedokli un ieteikumiem, lai nesanāk, ka forumos vienkārši tiek kulti tukši salmi. Tomēr arī pats Ušakovs savās virtuālajās izpausmēs nav bijis īpaši smalkjūtīgāks, ja atceras kaut vai nesen publicētos apvainojumus pasākuma rīkotājiem Lielajos kapos vai iepriekš tā sauktās karikatūras par okupāciju un dažām citām tēmām.

Tomēr runa nav tikai par sarakstes formu. Nav pirmā reize, kad cilvēkus satrauc Rīgas domes vēlme neizcelt latvisko simboliku, vietā lietojot kaut ko neitrālu vai biežāk – Rīgas karogu un tā krāsas. Bet vēstījumos – norobežot galvaspilsētu no Latvijas valsts. Kā iepriekšminētajā sarakstē – tik, cik likums prasa, bet ne vairāk. Tā, piemēram, savulaik diskusijas raisīja mulsinošais Rīgas domes apsveikums 4. maija svētkos: “Rīga sveic Latviju!” Vai tad Rīga nav Latvija? Kurā pilsētā tad tika pasludināta Neatkarības deklarācija, kuras gadadienu 4. maijā atzīmē? Varētu minēt arī citus konkrētus piemērus, kā savulaik Latvijas karogus izgatavojošam uzņēmumam atteikto līdzdalību Rīgas svētku amatnieku tirgū, jo tas neatbilstot Rīgas tematikai, un tā tālāk.

Reklāma
Reklāma

Protams, šādas aizdomas nevairotos, ja iedzīvotāji sevī nenēsātu šaubas par Rīgas domes vadītāju patiesajiem politiskajiem nolūkiem. Igaunijas Centra partija, ko mēdz salīdzināt ar “Saskaņu”, ir atteikusies no līguma ar Kremļa partiju “Vienotā Krievija” un nosodījusi Krimas aneksiju, bet Ušakova partija to nav izdarījusi. Tās vadoņi pat vārdu “okupācija” nespēj pār lūpām dabūt.

Atmodas grupa “Jumprava”, protestējot pret padomju režīmu, dziedāja: “Zem diviem karogiem man paiet laiks. Nekas man apkārt vairs nav svaigs.” Šobrīd tā vien prasās jauna dziesma – “Zem viena karoga”.