×
Mobilā versija
+11.0°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
23. janvāris, 2012
Drukāt

Zem mana dzīvokļa…

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

Man pieder privatizēts dzīvoklis daudzdzīvokļu mājā. 1/3 zemes pieder dzīvokļu īpašniekiem, to privatizējām kopā ar dzīvokļiem, bet pārējai zemei ir divi vai trīs īpašnieki, tiem maksājam nomas maksu. Man jāmaksā noma par zemi, kas neatrodas zem mana dzīvokļa. Kopējā zemes platība ir 7000 m2, no tās privatizētā daļa – 1500 m2. Kāpēc tā?
 Imants Upmanis Rīgā

 

Par mājai piesaistīto zemes gabalu atbild un tā uzturēšanas izdevumus sedz visi dzīvokļu īpašnieki (proporcionāli savu dzīvokļu platībai) neatkarīgi no tā, zem kura dzīvokļa kāds zemes gabals atrodas. Privatizētā zeme dzīvokļu īpašniekiem pieder domājamās daļās, tādēļ nevar katram iemērīt pāris kvadrātmetrus personīgai lietošanai. Tas pats attiecas arī uz nomāto zemi. Visi mājas dzīvokļu īpašnieki maksā nekustamā īpašuma nodokli par privatizēto zemi, nomas maksu un nekustamā īpašuma nodokli par saimnieku zemi, kā arī sedz izdevumus par zemes gabala uzkopšanu, ko veic namu pārvalde.

Rīgā zemes nomas maksa sasniedz pat vairākus tūkstošus latu mēnesī no vienas daudzdzīvokļu mājas! Šai netaisnībai sakne jāmeklē dziļāk. Kļūda faktiski ir pieļauta jau pašā sākumā, veicot zemes reformu, kad bijušajiem īpašniekiem un viņu mantiniekiem atdeva zemi, uz kuras padomju laikā bija likumīgi uzceltas ēkas. Līdz ar to pārkāpta Civillikuma norma, ka zeme un uz tās uzcelta ēka ir viens īpašums. Cik zināms, tāda nejēdzība, ka zeme zem dzīvojamām mājām pieder citiem īpašniekiem, nav nekur kaimiņvalstīs.

Mums toties ir vēl viens juridisks brīnums – tā sauktā piespiedu zemes noma, kaut gan Civillikums paredz, ka visi darījumi jāslēdz brīvprātīgi, bez spaidiem!

Veicot grozījumus likuma “Par valsts un pašvaldību dzīvojamo māju privatizāciju” 54. panta otrajā daļā, Saeima ir noteikusi – ja puses nevar rakstveidā vienoties, zemes nomas maksa privatizēta dzīvokļa un mākslinieku darbnīcas īpašniekam ir 6% gadā no zemes gabala kadastrālās vērtības; dzīvokļu un mākslinieku darbnīcu īpašniekiem jāmaksā arī nekustamā īpašuma nodoklis par zemi – vēl 1,5% no kadastrālās vērtības. Līdz ar to Saeima ar savu lēmumu zemes īpašniekiem un viņu pēcnācējiem ir garantējusi brangus iztikas līdzekļus, kurus viņi gūst bez jebkāda darba…

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+