×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.3°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
6. janvāris, 2015
Drukāt

Anda Līce: Padomju iekārta sabrukusi, bet tai raksturīgā domāšana palikusi (70)

Foto - LETAFoto - LETA

Reizēm man šķiet – daudzi, kas nu jau ilgāku laiku ir projām no Latvijas, dzīvo zem kādas citas saules. Atšķiras ne tikai klimatiskie apstākļi, un tas ar laiku cilvēkā atstāj savus nospiedumus un maina attieksmi gan uz vienu, gan otru pusi. Vieni, atbraukuši uz Latviju ciemos, drebinās: kā jūs te varat dzīvot un iztikt, citi teic, ka viņiem svešumā salstot. Vieni Latvijā redz vienīgi slikto, citi ierauga labo, ko agrāk nav pamanījuši un novērtējuši. Prombraucēju straume un atgriezušos tērcīte liek domāt par to, vai tas, ko par prombraukšanas iemesliem dzirdam un lasām, izskaidro pilnīgi visu.

Ekonomiskie apsvērumi un atvērtās robežas, bez šaubām, izšķir daudz ko, tomēr, manuprāt, patiesie iemesli ir meklējami dziļāk – piederībā, kura aptver dzimtu, tautu, kultūru, vēsturi kā tāds neredzams, no daudzām šķiedrām nopīts drošības tīkls. Katrs laikmets gan indivīda, gan paaudzes piederību pārbauda atšķirīgi, tomēr vienmēr ar nemainīgu mēru – atbildību. Tai pazeminoties, saites atslābinās, un cilvēki viegli pamet ģimeni un valsti, sakot, ka viņi nevienam neko neesot parādā. Atbildīgie pasaulē dodas ar sajūtu, ka viņi gan ir parādā, jo dzīvo zem vienas saules. Viņiem nauda nav ceļa galamērķis, bet līdzeklis, lai drošības tīklā aizlāpītu izplīsušās vietas un lai būtu kur un pie kā atgriezties. Pasaule mums katram piedāvā iespējas kļūt par svētību kādai tās daļiņai. Lūkojoties uz globusu, Latvija izskatās mikroskopiska, taču īstenībā ir neatkārtojama. Manuprāt, jautājums: “Kāpēc tu atgriezies?” ir svarīgāks par: “Kāpēc tu aizbrauci?”

Nesen kāda sieviete teica: “Es atgrieztos, ja man dotu darbu, dzīvokli un atbilstošu algu.” Padomju iekārta tak jau pirms gadsimta ceturkšņa ir sabrukusi, bet domāšana joprojām tā pati – lai man kāds kaut ko nemitīgi dod. Daudziem šķiet, ka viņi dzīvo zem citas saules, un nav brīnums, ka Latvijā ne saskaitīt tādus daudzdzīvokļu māju iemītniekus, kurus ir neiespējami iesaistīt namu apsaimniekošanā. Viņiem ir vesels atrunu saraksts, sākot ar mazu pensiju un beidzot ar sliktu valdību. Kaut gan viņi mīt privatizētos dzīvokļos, viņuprāt, piemēram, par mājas jumtu jārūpējas vienīgi tiem, kas dzīvo augšējā stāvā, jo līdz apakšējiem stāviem lietus ūdens tik drīz nenotecēs.

Pieticīgajai atrunai: “Manam mūžam pietiks” blakus stāv ciniskā: “Pēc manis kaut vai ūdens plūdi.” Apziņa, ka mēs visi dzīvojam zem vienas saules, cilvēku dara atbildīgu un liek nolaist zemāk savu egoisma karogu. Sauli var aizsegt ne tikai kādi redzami priekšmeti, bet arī tas, kas plīvo mūsu domās.

Pievienot komentāru

Komentāri (70)

 1. Patiesi, ir jaavar aizbraukt, lai lietas dzimtene saskatitu cita gaisma. Un paldies par sabrukuso padomiju, jo citadi nemaz nebutu iespeja novertet manu dzimteni no attaluma un cita rakursa .

 2. Kārtējais valdības pasūtijuma rakstelis.
  Valdība izzaga un izpārdeva Latviju un latviešiem piederošos īpašumus un zemes-iznīcināja rūpniecību,lauksaimniecību , rūpnīcas un darbavietas-tātad ir jāprasa no viņas-un ne tikai jāprasa, bet tā ir jātiesā kopā ar visiem tās atbalstītājiem-par smagiem noziegumiem pret valsti un genocīdu pret tās pamattautu.

 3. Lūk, vēl viens padomju domāšanas eksemplārs: visi pārējie slikti un nepareizi, tikai es tas pareizais, lai gan mana vienīgā prasme – kritizēt un gānīt valdību un citus. Jā, padomājiet tikai, kā te kāds var uzdrošināties kaut ko nosodīt? Vispirms atver acis pats un sāc ar sevi, tad nerunāsi muļķības, ka valstī
  tikai neliela daļa nedaudz strādā. Tava padomiskā domāšana tev aizmiglojusi prātu, jo valstī nestrādā
  tikai kādi 8%, bet visi pārējie no darbaspējīgiem strādā! Tā ka sāc ar sevi un maini savu izkropļoto domāšanu, vai arī stāvi pie ratiem un neraksti te muļķības.

 4. Ka riebjās šie vienpusīgie murmulējumi! Vai tiešām pa sķirbu lūriet, atdariet acis! Tā vienmēr šitados un līdzīgos raksteļos kaut ko uzskricelē, aptuveni , slideni, glumi, lai tikai nevajadzētu rakstīt patiesību!
  Atbrauca uz mūsu miestu LTV ,intervēs vietejo uzņēmēju.Uzņēmējs saka: es sacīšu visu kā ir… LTV žurnāliste atbildēja: ,,tad nefilmēsim!”
  Nevajag glumi rakstīt par tiem kuri aizbrauc, aizbraukuši, kuri nevar sagrabināt to naudu jumtam- jo vienkārši NAV! Kādam idiotam jābūt, lai kaut ko nosodītu? Beidziet tēlot ākstus! Paliek tie ,kuri var pazagties, kuri strādā pašvaldībās un roka roku mazgā, visāda veida mahinācijas…. vēl ņerkst tie, kuri neko nejēdz, nevar pat 3 vārdus iemācīties, bailes, bet pie nosodīšanas pirmie! Vēl paliek kompartiju bērni, kuru vecaki tā piezagušies un uzcēluši māju mājas, nav vajadzības nekur braukt. Tikai neliela daļa ir to kas kaut ko nedaudz strādā. Vai kads ir izpētījis, cik miljoni atplūst uz Latviju no šiem noķengātajiem aizbraucējiem????????????? Nosprāguši jau būtu, ja nesūtītu uz Latviju naudu!

 5. …”Sauli var aizsegt ne tikai kādi redzami priekšmeti, bet arī tas, kas plīvo mūsu domās.”
  Pēc Jūsu šiem vārdiem, gribas teikt kā baznīcā- Āmen.

 6. Šitai omītei ir riktīga padomju domāšana.

 7. Kas dzied, tas smaida par dzīves sīkumiem!
  “Trīs lietas man zāļu skapītī stāv / Ko meklēju brīžos, kad šķiet –
  Vairs peldot es nesniegšu malu, / Trīs lietas, tad glābiņš ir, pieminiet:
  Asaras, dziesmas un alus (2x)”

 8. Atgriežoties Latvijā nepatīkamu iespaidu atstāj 3 lietas:
  * drausmīgie ceļi;
  * cilvēku nelaipnās sejas;
  * miglainais un mitrais laiks.
  Laimīgu Jauno gadu!
  Smaidīsim vairāk par spīti visam!

 9. “«Maxima» darbinieki: pret mums izturas kā pret vergiem.” TVNET/Nekā personīga,2013. gada 5. maijā.
  – Kur vien skaties, visur priekšā “padomju domāšana” – nav vairs kā baronu laikos, kad gan ceļos locījās, gan rokas bučoja. Ar “padomju domāšanu” jāturpina cīnīties….

 10. Sacītais neattieksies un tēmu, bet jautājums: KAS TIE PAR TIK VECIEM RAKSTIEM RUBRIKĀ “LASĪTĀJU VIEDOKĻI”!? KAS NOTIEK??? VAI VISI IESŪNOJUŠI??? TIEŠĀM NEKĀ JAUNA NAV NO LA LASĪTĀJU PUSES mēnešiem ilgi???? NETICU!!!

 11. Ko lai saka katrs pats savas laimes kalējs…neesmu aizbraucis prom(ekskursijā biju biki eiropu redzēju 2006g.) un nez vai aizbraukšu jo tepat labi galvenais maize un sāls ir galdā LAI MUMS VEICAS 2015 GADĀ…ja vien ,,kāds,, kaimiņš gaisu nesajauks tā ka…

  • Pāreizi teikt, Tu izklausies pēc īsta latvieša — pēc tāda, kādi bija mūsu priekšteči pirms okupācijas. Toties iepriekšējā komentētāja “aizbraukusī” labi ilustrē padomietes tipu; no latvietes tur nav nav ne smakas. Tādai es tikai saku: “Good riddance to bad rubbish!”

   • Aizbraukuši ir strādāt protoši un griboši cilvēki ar pašcieņu,kas nav ar mieru strādāt par pusvēdera tiesu. Ne es, ne mani bērni tev tavu verga darbu un nožēlas cienīgo algu nost neņemsim un konkurenci nesastādīsim, nesatraucies! Ka cilvēki, pilsoņi valstij nav vajadzīgi, nav brīnums, tai nekas nav vajadzīgs – ne ļaudis, ne ražošana, ne nākotne vispār.

 12. Tā, un tagad autore domā, ka es esmu šai valstij ko parādā? Un cik es esmu parādā, lūdzu? Par manu izglītību ir maksājusi cita, tā vecā un nepareizā valsts. Mani bērni, kuri skolojās jau brīvajā valstī, strādāja un vidējo izglītību ieguva vakarskolā. Drīzāk šī valsts man ir parādā manis maksātos nodokļus, no kuriem es nekādu labumu neesmu guvusi, pat pensiju no šīs laimes zemes neceru dabūt, visas cerības uz mītnes zemi , kur novērtē godīgu darbu un maksā godīgu algu…Padomju domāšana… Mana mamma manā vecumā jau pensijā bija, bet man svešā zemē jāstrādā, lai šo pensiju nopelnītu! Gudri irst nav malku cirst, autore!

  • Padomju domāšana iestrēgusi pašiem šiem padomju domātājiem.lai tikai nekas nav jadara , jākunkst par padomju domāšanu.Tieši aizbraukušajiem nav tās padumjās domāšanas!

 13. Jāņonkols no laukiem Atbildēt

  Tie ar to padomju laika domāšanu ir tieši Saeimā. Nevienam nav jādod darbs, bet jārada ražošanas attīstībai labvēlīgi apstākļi, tie ir labvēlīga nodokļu politika un ražotās produkcijas realizācijas iespējas. Mums nav ne viens ne otrs. PVN visvairāk bremzē ražošanas attīstību, bet mūsu tirgu pilsētu tēvi ir pārdevuši par naudu lielveikalu firmām.

  • Piekrītu Jāņonkulim no laukiem! Neviens neko neprasa! Ļaujiet stradat tepat Latvijā un beidziet kviekt! Kad slāja uz iestāšanos ES, tad kvieca kalvīši un godmaņi katra varda galā: eiropā tas un eiropā tā…. Tad lūdzu! eiropas algas! , eiropas nodokļus! eiropas pensijas! Kur ir? Naf! Te arī tā eiropa beidzās! Zagšana turpinās, korupcija turpinās, savu radu iekārtošana turpinās, pie tam galīgi idiņi tiek ievilkti gan par ,,padomniekiem” ,gan ministrijās, visādas peses, tējas pienesējas un tādas slampas lemj kur ka un ko! Radio un TV nav iespējams ne skatīties ne klausīties- riebj!

 14. Padomju domāšana ir nosodīt tos, kas aizbrauc. Atceros, kā brauca projām vācieši, kas pa ceļam no Kazahijas piestāja Latvijā, kā daudzi viņus nicināja un nosodīja. Ne jau naudas dēļ viņi brauca, un tagad arī ne jau visi meklē materiālus labumus.

  • Socialajos medijos biezi ir lasams: ‘es neko neprotu; nezinu, ko gribu un varu; esmu izmisuma, palidziet! Gribu tikt no sis valsts [Latvijas] prom. Tie gan arzemes iekulas vel lielakas nepatiksanas.
   Katram ir jasak pasam ar sevi – jaapgust zinasanas un prasmes, ko var konvertet tirgu pieprasitos produktos. Tad neviena valsti nebus slikti.

  • Es arii esmu sveshuma, un ticiet vai ne…nekadi finansialie iemesli…dzives celus neizburt. Un dzivojot sveshuma, nenozime ka aizmirstu vai nicinu dzimteni.

 15. Stradiņš: grūžam jaunos zinātniekus emigrācijā (NRA,18.12.2013.)
  Cīņa ar “padomju domāšanas” nesējiem turpinās….

 16. No visiem komentāriem tikai retais savās neveiksmēs vaino pats sevi un tikai tad valsti, toties lielais vairākums savās problēmās vaino vienīgi valsti un citus, bet sevi, pasarg Dievs, nekad! Jo padomju valsts bija iluzori deklarējusi, ka visas cilvēku problēmas un vajadzības atrisinās viņu vietā. Nu, nesanāca! Tā tad arī ir tā padomju laika domāšana, gaidot, ka valsts mūs visus iecels saulītē. Jo daudzi jau vēl nesaprot, ka valsts, tie esam mēs paši un mums katram savas problēmas arī jārisina.

  • Ah, tad padomju valsts bija iluzori deklarējusi? Bet kas notiek mūsu valstī pirms vēlēšanām?! Kādus tikai labumus partijas nesola, kādas deklarācijas un plānus nezīmē. Tikai ej un balso mēs esam tie labie, godīgie, gudrie, profesionālie. Mēs jums nodokļus samazināsim, pensijas pacelsim veselības un izglītības jomas sakārtosim un ko tikai visu vēl nē. Bet kad tiek iekšā valdībā, tad parāda tautai pigu. Un kad tauta saka: bet jūs taču solījāt un mēs gaidām, kad jūs pildīsiet savus solījumus, tad šitie treknie mūļi atņirdz pretim, ka tautai ir padomju laika domāšana ja kaut ko no valdības gaida.
   Tāpēc nevajag šiem treknajiem mūļiem runāt līdzi par to, ka “mēs paši esam vainīgi”, ka “katram jāsāk pašam ar sevi”, ka “mums jau tā padomju laika domāšana ” u.t.t. MŪS VIENKĀRŠI MUĻĶO!

   • Izbeidz vaimanāt!
    Saeima ir sabiedrības spogulis – tur ir gan godīgas sejas, gan resnie mūļi, gan gudri, gan pastulbi.Tādi paši kā vēlētāji. Citādi tādi kaimiņklauni netiktu ievēlēti.
    Pirms vēlēšanām vēlētāji piespiež viņus bārstīt nesasniedzamus solījumus. Ja kāds teiks taisnību, to neievēlēs. Cilvēki paši no kandidātiem vēlas dzirdēt saldus melus nevis rūgtu patiesību.

  • Atkal kartējais padomju dzejnieks! Neviens no valsts neprasa lai dod kaut ko ! Prasa tikai lai atļauj strādāt! Vietējie mazie tirgi iznīcinati pilnībā.Ievazāti lielveikali, kur nenormālas neadekvātas cenas par pretīgu, parķīmizētu preci! Ko tu laid šķidro? Rīgā citu valodu nedzird kā tikai krievu! Iebrauc Rīga kā krievijā, pastaigā pa centrāltirgu. Ja nav ko rakstīt ,tad neraksti, tie tizlie padomju laika domātaji te saradušies kā suņu sēnes, tā kurkst šlesera šoferi…..

 17. “Latvijas sabiedrība ir izveidojusies par dziļi netaisnīgu sabiedrību,…….” Vita Matīsa, Docteur e Sciences Politiques Université de Genève (UNIGE) (Skolotāju kongress 2009)
  ================================================================
  Līdz 2015.g.4.maijam vēl dzirdēsim un lasīsim daudzus leil-ausekļu skaidrojumus par esošo situāciju – gan jau vēl tiks piesaukti Ivans Groznijs (Bargais), Pēteris 1 u.c. Krievijas cari līdz pat pēdējam VVP.

 18. Labs raksts. Latvieši vēl arvien meklē savu ceļu uz Latviju. Padomju cilvēku domāšana zūd mokās. Dažiem ar to arī kopā jābeidz sava dzīve, jo brīvības nasta nav visiem pa spēkam.

 19. Par prezidenti vajadzēja komunistu represēto Doroņinu-Lasmani,ne ārzemēs .. psiholoģijas profesori VVF!

 20. Šis viedoklis nav aktuāls – tas ir trafarets un sens kā pasaule – galvenais, atrast vainīgo savās problēmas…:) Nu cik var muldēt par padomju domāšanu?! Atmostieties vienreiz, ir 2015. gads!

 21. nu murgojums,sanaak ka citviet eiropaa ir padomju iekaartas labumi-nodrosina darbu un vari cieniigi dziivot un audzinaat beernus???Kaa var ko tik debiilu samurgot??Pasuutiijums?
  Visem,pat manam sunim,ir skaidrs-ja nav darba vietu,nav naudinjas un nav ko eest un maksaat milziigos Latvijas reekinus.Taa luuk!

  • Jā, jocīgi – latvieši ar padomisko domāšanu aizbrauc uz Īriju un pēkšņi par tāda paša smaguma darbu un 8 darba stundām saņem lielas algas, nopērk mašīnu, pēc dažiem gadiem daudzi pērk māju.
   Kāpēc tā – Latvijā ar padomisko domāšanu esi pliks un nabags, bet Rietumos ar padomisko domāšanu tiec pie turības?

   • Ta maja Irija maksa daudz vairak. Lielakas algas ir nepieciesamas, lai varetu apmaksat lielakus izdevumus. Daudzi Irija dzivojosie dzivo vairakas gimenes viena maja, kas Latvija nevienam neienaktu prata. Ta turiba ir tikai istermina.

    • Nu jā, kaut kā jau sevi mierināt vajag. Kaut ar to, ka Īrijā turība ir īstermiņa…hi, hi

     • Samaksa vispirms kreditus (ari Irija). Stradajot fiziski smagu darbu visticamak daudz vairak noslogosi veselibas un socialo sistemu. Noteikta vecuma tevi vairs nenems fiziska darba. Atkariba no speka esosajiem tiesibu aktiem katra valsti, daudzi arzemes dzivojosie neuzkraj 2. un 3.limena pensiju, kas nozime, ka vecumdienas bus jadzivo no valsts noteitka minimuma, kas lielakaja dala ES valstu ir kapeikas un normali nevar izdzivot. Tapec ari istermina turiba.

 22. Urā, ir atrasts vainīgais pie visām mūsu likstām – tā ir padomju laika domāšana. Ja tu šodien nevari atrast darbu, tad vainīga ir tava padomju laika domāšana. Ja tu neesi veiksmīgs uzņēmējs – tur atkal vainīga ir tikai tava padomju laika domāšana! Ja tev liekas, ka saņem neatbilstoši mazu pensiju – tie ir tikai tavas padomju laika domāšanas murgi. Ja liekas ka cenas veikalā pārāk augstas un valsts iekasē pārāk lielus nodokļus – labāk nokaunies par savu padomju laika domāšanu. Tūlīt tu saņemsi jaunos elektrības rēķinus. Ja par tiem tu nebūsi sajūsmā, tad zini, ka vainīga ir tikai tava padomju laika domāšana. Un, ja tu sapako ceļasomu un brauc vai lido uz turieni, kur tev par tavu darbu maksā pienācīgu algu, nevis paliec šeit, lai savu dzīvi vilktu pastāvīgā trūkumā, stresā un klausītos pārmetumos par padomju laika domāšanu, tad arī tur vainīga ir tava padomju laika domāšana!
  Tikai tie, kuri uzskata, ka mūsu valdība godprātīgi pilda savus pienākumus un pieliek visas pūles, lai Latvijā uzlabotu, attīstītu, veicinātu, pilnveidotu, sakārtotu, noregulētu, optimizētu, harmonizētu… nu vienu vārdu sakot, ka valdība no sirds rūpējas, lai mēs te varētu strādāt un dzīvot cilvēka cienīgu dzīvi – tikai tie ir veiksmīgi atbrīvojušies no padomju laika domāšanas. Un tikai pateicoties šādiem cilvēkiem mēs nu jau gandrīz ceturtdaļgadsimtu veiksmīgi cīnāmies ar īslaicīgām pārejošām grūtībām mūsu valsts ekonomikā. Urā, biedri!

 23. Vai gadījumā Anda Līce okupācijas gados brīvpratīgi neiestājās komunistu partijā? Ja jā, tad kā viņa demokrātiskājā, brīvajā un kapitālistiskajā Latvijā tika vaļā no okupācijas iekārtai raksturīgās domāšanas? Gribas zināt cilvēku pieredzi, jo man ir okupācijas iekārtai raksturīga domāšana.
  Ārstēsimies kopā un mainīsim domāšanu!

 24. Padomju domāšana – protams, kas gan cits, ja “demokrātija” un “kapitālisms” ir “vēstures beigas”?
  Prātiņ, nāc pie auseklīšiem:
  ”Es viņiem pateicu skaidri, ka tāda Latvija, kas no mums ņem tikai nodokļus, bet atrauj pabalstus un aizdevumus, – tāda Latvija mums nav vajadzīga. Ja valsts nevar palīdzēt tik pie turības, tad viņa man nav vajadzīga. Es bez viņas iztikšu, kā iztikām visi līdz šim. Ja Latvijā latvieši nevar tikt pie mantas, tad mēs labāk dzīvojam zem krieviem, poļiem vai kā viņus visus tur sauc,” Briedis nobeidza ar enerģisku žestu un izdzēra krietnu glāzi šnabja. ‘Pareizi, tā viņam vajaga atbildēt !’ atzinīgas balsis piebalsoja, kaut gan sejās mirdzēja prieks par Brieža neveiksmi. ( Rozītis P. Ceplis, LVI, Rīga,1965,- 8.lpp.)

 25. Jā, padomju laika domāšana arī kapitālistiskajā Latvijā palikusi. Ja, piemēram, 1. stāva dzīvoklī nemitīgi aizdambējas izlietne (pie kā dzīvokļa iemītnieks nav vainīgs, jo trubas ir vecas un cilvēki taupa silto ūdeni), tad mājas vecākie neceļ ne ausis (turklāt saņem atlaides par īri kā mājas vecākie). Bet tad, kad vajag siltināt māju par Eiropas naudu (apsaimniekotāju priekšnieks it kā jau 5 dāču ceļot par māju apsaimniekošanā “ietaupītajiem” līdzekļiem), tad gan mājas vecākais atskrien pēc paraksta. Par aizbraucējiem un atbraucējiem – dzīvojam brīvā valstī – visos laikos brīvā valstī ir bijuši gājēji un nācēji. Nevēlamies taču Z-Korejā dzīvot un pārvietoties brīvi kopā ar Bērziņu Andri strap kalniem un jūru. Vienīgi – ja tu aizbrauc, tad nespļauj virsū Latvijai, kur esi piedzimis – jo ne ŠĪ (nekad neesmu sapratusi, kas tie tādi, kas dzīvo kaut kādā mistiskā ŠAJĀ valstī), ne šī zeme nav vainīga, ka kādam neiet!

 26. Ūdensgabals honorāram – ne par ko. “domāšana joprojām tā pati – lai man kāds kaut ko nemitīgi dod” – Varbūt Andai deva; man gan ne – bij ar darbu jāpelna. Toties kumosu viens otram no mutes gan mazāk centās izraut …

 27. Ir labs sakāmvārds: ne viss ir zelts, kas spīd. Dauzi lamā valsti, bet neviens neuzdrošinās pateikt,ka pie vainas ir sistēma. Vienkāršs piemērs: Jaunietis pēc vidusskolas beigšanas. Ģimene nav maksātspējīga par izglītību. Darba nav bez pieredzes un izglītības. Students pēc augstskolas beigšanas. Labākā gadījumā darbu ar zemu atalgojumu atradis. Nav kur dzīvot, jo neviens īres dzīvokli par reālu samaksu nepiešķir. Dzīvokļu īpašniekiem ir tirgus, kur jānopelna, bet nav kas var samaksāt par dzīvokli + īpašnieka peļņu. Ņemt kreditu uz mūža parādiem? Risinājums: meklēt iespēju, kur tāda ir. Ja līdzdalība sabiedrības attīstībā daudzmaz ir izlīdzināta, tad ienākumi gan nekādi neatbilst ieguldītajam darbam. Tas ir galvenais iemesls

 28. Visu problēmu pamatā ir veiksmīgi neveiktā deokupācijā,kuras rezultatā mūs pārvalda sodu nesaņēmušie kolaboracionisti.Cik esmu informēts,tad kolaboracionisms ir viens no smagākajiem valsts noziegumiem.Paskatīsimies,kuri mūsu priekšstāvji varētu atbilst kolaboranta definīcijai!Var gadīties ka šī definīcija var būt piemērojama pietiekamam ļaužu skaitam lai daudz lielākas latviešu skaits justos kā noziedznieku ķīlnieki.Sevišķi tas ir izjūtams pašvaldībās,kur kā valsts pilsonis var justies tikai teoretiski.Tautas frontes pirmsākumos potenciālo kolaboracionistu skaits tajā bija ļoti mazs.Tautas fronti viņi savā pārziņā pārņēma pēc signāla no tikai viņiem zināma centra.Tā ka latvieši atrodas zem ļoti sliktas auras.

  • Ja normālā valstī kādu organizāciju atzīst par noziedzīgu un aizliedz,tās locekļus represē. Pie mums kompartiju aizliedza,bet valsti vadīja kompartijas ideoloģiskais sekretārs Gorbunovs,kuram vieta bija cietumā,blakus Rubikam!

 29. Cik var muldēt par to prasīšanu. Ja kāds tiešām ko ir prasījis,tad tie ir V.Zatlers unVVF. Atklāti un nekaunīgi. Es arī esmu padomju laika cilvēks. Ne tad ko prasīju ne tagad jo tāpat zinu ,ka uz valsti jau nu paļauties nevar. Vienīgi lai neatņem to ko esam iekrājuši un iegādājuši paši. Komentētājs Žulis jau problēmu ir raksturojis. Rainis arī(vien tūkstoš veidos mainoties ,tas pats ir ienaidnieks). Viens likums viena taisnība visiem.HA. Jā kāpēc gan viņi aizbrauc. Es gribētu ,lai mani dēli arī aizbrauc. Viņiem te nekas nespīd. Nav jau pareizā šofera dēli.

 30. “sliktajos”padomju laikos bezdarba nebija,no dzīvokļiem ārā nemeta,ārstēšana un studijas bija bez maksas. Tagadējā pseidokristiešu valdība dara visu iespējamo,lai tauta bēg uz ārzemēm pie ĪSTIEM KRISTIEŠIEM,kas nodrošina cilvēcīgu dzīvi;tāpat arī pensionāri un invalīdi,kas nespēj aizbraukt,tiek badināti..

  • No dzīvokļa ārā nemeta,jo to jau izdarīja “atbrīvošanas “laikā.Uz ārzemēm nebēga,jo pāri robežai tika tikai “stukači “un partijas darboņi.Vai ārstēšana un studijas bija tāda kā tagad?Par īstiem kristiešiem labāk neizteikšos.Pensionāri badinēti netika ,bet mocīti garu garās rindās pēc piena ,gaļas un kauliem.Es nesaku ,ka viss bija slikti,jo arī tagad viss nav slikti.Cilvēki gan ir palikuši alkatīgāki un tāpēc daudzreiz arī ļaunāki.

   • Komunistu laikā bomžu,ubagu un naktspatversmju nebija.

    • kad iebāza par visvisādām padarīšanām un nedarīšanām uz 15 sutkām un par brīvu arī frizieri iedeva.
     Bet,ja lieki pavirinaji muti,tad ne tika sapņos redzēji baltos lāčus(labākā gadijumā).
     Vai lauku un citu rajonu cilvēki varēja dabūt darbu vai dzīvokli Rīgā,nu tajos padomju laikos bija īstā lejputrija.Sāki studēt angļu val.vai žurnālistos??,pēkšņi atrada radus ārzemēs,par kuriem tev nebija ne jausmas=un sveiki studijām.Parunāji ar ārzemnieku,nākošā dienā izsaukums uz 1-mo nod.resp čeku.
     No izjustā uz savu ādu.Lai arī kā nebūtu,vienalga esi brīvāks.Ļoti ceru,ka LV uzcelsies uz stiprām kājām.

 31. Redzu, ka dažiem komentētājien nav nekādu zināšanu psiholoģijā, jo padomju laikos jau to tikpat kā nemācīja un ja mācīja, tad ar ideoloģisku kontekstu. Tāpēc arī pavīd tādi domas “šedevri”, ka “cilvēki visu domā un dara atbilstoši videi un apstākļiem, kādos viņi dzīvo”, kas ir tipiska marksisma ideologijas frāze, vai ka, “visi padomju cilvēki jau ir veci un pensionāri” – it kā šiem pensionāriem nebūtu bērnu- četrdesmit gadnieku, kas ģimenē tika audzināti tipiskā padomju ideoloģijas garā un kuri tagad tad arī šiverē valsts pārvaldē un Saeimā. Kaut vai piemēram “Saskaņas” deputāti un darboņi. Jā, viņi ir pielāgojušies kapitālisma sistēmai, bet, nebūsim naivi, domā tajās pašās, vecajās padomijas kategorijās. Jo cilvēks savu pārliecību nevar tā vienkārši nomainīt kā zeķi, psihologi to zina. Bet pārliecība un uzskati vispirms veidojas ģimenē. Pie tam daļa no viņiem, kas bija nomenklatūras cilvēki un tipiski padomijas sistēmas aizstāvji, arī tagad ir pie varas vai māca studentus augstskolās. Padomājiet, un piemērus atradīsiet, cik uziet!

  • O, dižais psiholog un marksisma pārzinātāj! Varbūt tu man vari izskaidrot, kā tas nākas, ka tie lielākie komunisti un čekisti šai demokrātiskajā kapitālisma pasaulē ir mācējuši tik labi iekārtoties. Viņi ir vai nu plaukstoši biznesmeņi, vai ieņem labi apmaksātus amatus dažādās valsts struktūrās. Pēc visa spriežot, tieši viņu galvās taču vajadzētu būt tai visstiprākajai, vistipiskākajai, visiesīkstējušākai padomju domāšanai! Un tu arī savā komentā raksti ka: “… cilvēks savu pārliecību nevar tā vienkārši nomainīt kā zeķi, psihologi to zina.”
   Un vēl tu man paskaidro lūk, ko. Ja jau reiz mēs dzīvojam kapitalismā, ja jau pie mums tā demokrātija ir pilnībā uzvarējusi un padomju laiki pilnībā likvidēti, tad kā tas iespējams, ka cilvēki ar “tipisku padomju domāšanu” un viņu bērni “kas uzaudzināti tipiskā padomju domāšanas garā” var “šiverēt valsts pārvaldē”, kā tu to pats apgalvo savā komentā. Un ko nozīmē “pielāgoties kapitalisma sistēmai”, bet “domāt tajās pašās vecajās padomijas kategorijās”?

 32. Sistēma sabrukusi, domāšana palikusi? Muļķības! Padomju sistēma NAV sabrukusi. Padomju sistēma ir transformējusies, veikusi “perestroiku” un veiksmīgi iekļāvusies kapitalistiskajā pasaulē. Vienīgi tagad robežas uz Rietumiem ir atvērtas un daudzi no mums to izmanto, lai aizbēgtu projām no šīs padomju režīma tirānijas. Nav nekādas “padomju domāšanas”! Cilvēki visu domā un dara atbilstoši tai videi un apstākļiem, kādos viņi dzīvo. Mums vēl joprojām nav SAVAS valsts. Mums tā ir nolaupīta. Tā valsts, kurā mēs dzīvojam ir pret mums naidīga. Un neko nemaina tas, ka šeit valdošais padomju režīms sevi vairs nesauc par padomju režīmu, bet komunistiskā partija ir sadalījusies dažādās partijās ar dažādiem nosaukumiem un savā lietošanā pārņēmusi mūsu valsts karogu, ģērboni, himnu.

 33. Piedodiet, cienījamie komentētāji un autore! Palūkojieties pa logu un redzēsit, ka ir patlaban 2015. gads. Tiem, kas sāka apzinīgo dzīvi bez PADOMIJAS, IR tagad jau ap 40!!! Tie padomju cilvēki, piedodiet, jau ir veci un pensionāri. Nu negvelziet šīs nemitīgās glupības par sistēmu. Tiesa gan, komunistus, kuru bija tautas vairākums, nekas nepārtaisīs. Bet neblefojiet, bijušie! Jums bija privilēģijas, ne visiem!!!

 34. Tieši tā, šī skaitās tāda kā tabū tēma, par to tikpat kā šodien nerunā. Arī autore cenšas runāt kā caur puķēm, bet īstenībā tā ir viena no sāpīgākām mūsu cilvēku problēmām. Padomju sistēma izkropļoja cilvēku domāšanu, radot ilūziju, ka cilvēka ekonomiskajā dzīvē par visu parūpēsies valsts – nodrošinās viņus ar darbu, dzīvokli, pārtiku un citām pamatvajadzībām, bet pašam cilvēkam būs jābūt apzinīgam un tikai jāstrādā. Bet kuram gan nav pa prātam, ja kāds viņa vietā sakārto viņa ekonomisko dzīvi, atrisina viņa problēmas un dod visu par brīvu? Sistēmas sabrukums apliecināja, ka tas viss ir tikai utopija, ko realitātē nav iespējams realizēt, bet daudzi cilvēki tika pieradināti pie šīs vilinošās domas, ka valsts par viņu it kā nepārtraukti rūpēsies. Un ar šo domu daudzi joprojām dzīvo arī šodienā. Šādi cilvēki visās savās problēmās vaino valsti un citus, tikai ne paši sevi, jo dara sevis labā ļoti maz, lai savu dzīvi sakārtotu. Publikāciju par šo tēmu ir maz, jo nav jau valstī kopumā izanalizēta pati komunistiskā sistēma un nav izdarīti vajadzīgie secinājumi.

 35. Kam domāts uzraksts telpā virs kašķīgo žuļiku galvām -,,Viens likums un viena taisnība visiem,, ?
  Vai šai frāzei ir arī kvotas kā ,, bezmaksas,, ( tomēr ar līdzmaksājumu )medicīniskiem izmeklējumiem kuras it kā garantē valsts kādiem 10% slimajiem ,bet pārejiem kas ārpus kvotām pakalpojums par pilnu maksu ,ko vairums samaksāt nevar.

 36. Visu cieņu raksta autorei!!!

 37. Raksta kodols: ” Padomju . . . domāšana joprojām tā pati – lai man kāds kaut ko nemitīgi dod.”
  – – – – – – – – –
  Pilnīgi piekrītu. Liela daļa — kaut gan ne visi — no Latvijas iedzīvotājiem ir padcilvēki, nevis latvieši. Viņi paši neprot vai negrib savu dzīvi sakārtot, bet pastāvīgi gaida labumus “no augšas”. Varbūt tās ir okupācijas visgraujošākās sekas.

  • Tad jau labi vien ir, ka tie sliktie aizbrauc!

   • Paliks tikai sirdsskaidrās dvēseles, tādi kā Anda Līce, kuras raksti man nezin kāpēc šķiet samāksloti. Laikam arī esmu no sliktajiem

  • Liels sods gaida Krieviju Atbildēt

   Par visiem tas grekiem!

  • Ērcīt, Tu acīmredzot esi iekārtojies!!

  • Nu ,nesaprotu nekādi,ko tais pad.laikos tā deva ,man un manai ģimenei viss,pilnīgi viss ,bija jānopelna ar savu darbu un saviem sviedriem.Ja bija kaut kas it kā vairāk,atņēma.Nāca ,mērija cik tev šķūnī siena,ja izskatijās par daudz,jāatdod kolhozam par pliku velti,neviens neskatijās,ka tu esi pļāvis pa naktīm,vācis pa vēliem vakariem vai svētdienā,ja nebiji izdzīts kolhoza darbā.Pilsētā bija vairāk to ,,spico” komunisteļu,kuri gan dabūja un ņēma tikpat kā neprasot,gan valsts dzīvokļus,gan mašīnas,ledusskapjus,ceļazīmes u.t.t.,būtu jau garu garais saraksts.Tā lūk,to derētu neaizmirst,tas sāp vēl šodien,tā briesmīgā netaisnība un tas bezspēks pret to visu cīnīties,parastais cilvēks bija NULLE.

Draugiem Facebook Twitter Google+