Foto – Karīna Miezāja

Zemādas asins izplūdumi var būt nopietnu slimību vēstneši.
 3

Zilums veidojas asinsvadu bojājumu dēļ, kad asinis izplūst apkārtējos zemādas audos, piemēram, pēc traumas. Cietusī vieta sākumā ir sarkana, tad zila, pat tumši violeta, līdz kļūst dzeltenīgi zaļa. No sejas zilumi parasti nozūd 7 – 10 dienu laikā, bet uz kājām var turēties vairākas nedēļas. Tomēr var būt situācijas, kad zilumi uzrodas bez redzama iemesla.

Reklāma
Reklāma
RAKSTA REDAKTORS
“Šis nav pirmais signāls, ka mūsu valstī kaut kas nav kārtībā” – Horens Stalbe atklāti par sajūtām pēc piedzīvotā uzbrukuma benzīntankā 80
Māte ar šausmām atklāj, ka jaundzimušais bērns, par kuru viņa rūpējās slimnīcā, nav viņas bērns
Kokteilis
Septiņi seni vārdi, kurus nevajadzētu dot meitenēm 24
Lasīt citas ziņas

“Viens liels zilums, visticamāk, liecina, ka cilvēks sasities un par to piemirsis, bet vairāki zilumi ar neskaidru izcelsmi jau ir pamats vērsties pie ārsta. Ja pacientam radušies ļoti sīki asins izplūdumi un pievienojas arī deguna, smaganu vai kuņģa un zarnu trakta asiņošana – tas jādara nekavējoties,” uzsver Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) Ķīmijterapijas un hematoloģijas klīnikas vadītāja profesore Sandra Lejniece. “Īpaši jāuztraucas, ja zilumi radušies pēkšņi un lielā daudzumā, jo tas var liecināt par akūtu vai hronisku leikozi (asins vēzis) vai limfomu (limfātiskās sistēmas ļaundabīga saslimšana).”

Ārste arī brīdina – neizskaidrojamu zilumu parādīšanās uz kakla un sejas ir daudz nopietnāks simptoms, nekā, piemēram, uz kājām vai rokām, jo tādos gadījumos bieži vien līdzīgi asins izplūdumi iespējami arī galvas smadzenēs vai iekšējos orgānos.

CITI ŠOBRĪD LASA

Zilumi uz ādas var parādīties arī smagos aknu un infekciju slimību gadījumos.

“Aknas ir ļoti pacietīgas un neziņo par savām veselības problēmām ar sāpēm vai citiem simptomiem, taču ir dažas gluži nemanāmas pazīmes, piemēram, nespēks, deguna asiņošana, pastiprināta zilumu veidošanās uz ādas, kas var liecināt par taukaino hepatozi jeb aknu steatozi,” skaidro RAKUS Latvijas Infektoloģijas centra (LIC) aknu slimību nodaļas vadītājs, hepatologs Jāzeps Keišs.

Par laimi, aknu bojājumi, ko izraisa taukainā hepatoze, ir atgriezeniski. Tas nozīmē, ka, mainot dzīvesveidu, piemēram, atsakoties no pārmērīgas alkohola lietošanas, atsakoties no neveselīgas ēšanas paradumiem, samazinot lieko svaru, aknas atveseļojas.

Aknu veselību var pārbaudīt, veicot asins analīzes un nosakot ALAT aktivitāti.

Arī smagā formā saslimstot ar gripu, vīrusu izdalītie toksīni var bojāt asinsvadu sieniņas, palielinot to caurlaidību, un acu un rīkles gļotādā, bet pēc tam arī uz sejas un plaukstām var parādīties sīki, punktveida asins izplūdumi.

Līdzīgi asins izplūdumi var rasties arī iekšējos orgānos, tādēļ pamanot pazīmes, kas liecina par gripas komplikācijām – sīki asinsizplūdumi uz ķermeņa, deguna asiņošana, pēkšņs, izteikts elpas trūkums, samaņas zudums vai sāpes krūtīs, pacients steidzami jānogādā slimnīcā, lai pēc iespējas ātrāk sāktu ārstēšanu, brīdina LIC direktora vietniece medicīniskajos jautājumos Velga Ķūse.

 

Uzziņa

Kas izraisa zilumus

* Cilvēkam jau kopš dzimšanas var viegli rasties zilumi, piemēram, iedzimta virspusējo asinsvadu sieniņu trausluma dēļ. Farmaceiti šādos gadījumos iesaka lietot uztura bagātinātāju C vitamīnu vai askorutinu, jo tie stiprina asinsvadu sieniņas.

Reklāma
Reklāma

* Zilumi biežāk rodas arī gados veciem cilvēkiem. Tā saucamā aterosklerotiskā purpura saistīta ar novecošanās procesu. Pēc 80 gadiem asinsvadu sieniņas kļūst caurlaidīgākas, tādēļ uz plaukstu virspuses, apakšdelmiem var parādīties zilumi, kas vairs neuzsūcas un neizzūd.

* Jebkura vecuma cilvēkiem zemādas asins izplūdumu rašanās iemels var būt atsevišķu medikamentu, prettrombocītu līdzekļu, aspirīna, beta blokatora un citu, lietošana. Novērojot zilumu rašanos, pacientam jāvēršas pie sava ārsta, lai lemtu, vai nav nepieciešams nomainīt medikamentu.

* Tāpat, ja pārdozē medikamentus, tā saucamos asins šķidrinātājus, var veidoties ļoti izteikti zilumi.

* Hemorāģiskās diatēzes, kas izpaužas kā asins izplūdumi ādā, zemādā, muskuļos vai arī degunā, gļotādas asiņošana, iemesls var būt ģimenē pārmantotas asinsrades jeb hematoloģiskas slimības, piemēram, hemofilija – asins koagulācijas jeb recēšanas traucējumi vai Villebranda slimība. Tās gan parasti atklāj jau bērnībā, veicot speciālas asins analīzes. Latvijā ar hemofiliju slimo 145, bet ar Villebranda slimību – 102 cilvēki.

 

VIEDOKLIS

Jumpravas ģimenes ārste Gunta Tīcmane: “Praksē visbiežāk nākas saskarties ar gados veciem cilvēkiem, kuriem asinsvadi kļuvuši trauslāki, tādēļ pat pēc vienkārša pieskāriena var veidoties zilums. Šiem pacientiem iesaku lietot askorutinu un C vitamīnu, kas stiprina asinsvadu sieniņas. Bieži vien zilumi, pat pēkšņa deguna asiņošana, var būt arī pacientiem, kas lieto līdzekļus pret trombu veidošanos. Tādā gadījumā jāveic asins analīzes un, iespējams, jāsamazina zāļu deva. Arī gados veciem cilvēkiem, kas pārāk lielā devā lietojuši aspirīnu, var veidoties zilumi.

Nesen pie manis vērsās gados jauns cilvēks, kurš bija noraizējies par to, ka veidojas zilumi bez kāda redzama iemesla. Veicot asins analīzes, atklājās, ka pacienta asinīs ir samazināts trombocītu skaits – trombocitopēnija, ko izdevās ātri novērst. Tas lieku reizi apliecina, ka, pamanot simptomus, kas radušies pēkšņi un līdz šim nav bijuši, jākonsultējas ar ārstu.”

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.