Ekonomika
Auto un tehnoloģijas

Zemākas cenas, lielāks ātrums – noteikti cenu griesti telefonsarunām0

Foto: Unsplash

Eiropas Parlamenta (EP) deputāti pieņēmuši jaunus telekomunikāciju noteikumus, kas nosaka Eiropas Savienības (ES) iekšzemes zvanu cenu griestus, un padarīs iespējamu 5G tīklu izbūvi un radīs ārkārtas gadījumos izmantojamu brīdināšanas sistēmu.

EP trešdien apstiprināja jūnijā panāktās vienošanās ar ES Padomi par Eiropas Elektronisko sakaru kodeksa (584 balsis pret 42, 50 deputātiem atturoties) un par Eiropas Elektronisko sakaru regulatoru iestādes (BEREC) pilnvaru paplašināšanu (590 balsis pret 63, 23 deputātiem atturoties).

Jaunie noteikumi ļaus nodrošināt labākus ātrgaitas savienojamības pakalpojumus, padarīs ES iekšzemes zvanus drošākus un lētākus, vienlaikus sniedzot telekomunikāciju operatoriem prognozējamību, kas nepieciešama investīcijām ātrdarbīga interneta infrastruktūrā.

Zemākas cenas, lielāks ātrums un drošība viedtālruņu lietotājiem

“Ārzemēs kā mājās” viesabonēšanas noteikumi 2017. gadā atcēla maksu par mobilo sakaru izmantošanu, atrodoties citā ES valstī. Saskaņā ar jaunajiem noteikumiem kā mobilo, tā fiksēto sakaru zvani uz citu ES valsti nedrīkstēs būs dārgāki par 19 centiem minūtē. Īsziņas nosūtīšana drīkstēs maksāt ne vairāk kā 6 centus.

Jaunie noteikumi arī pasargās viedtālruņu lietotājus, nosakot stingrākas drošības prasības. Saskaņā ar tiem lietotāji mēnesi pēc līguma beigšanās varēs saglabāt savu tālruņa numuru, kā arī iegūs tiesības saņemt neizmantotas priekšapmaksas atmaksu līguma pārtraukšanas gadījumā. Tāpat lietotāji varēs saņemt kompensāciju, ja operatoru maiņa ieilgs.

Dalībvalstīm būs jāveicina 5G tīklu izbūve, līdz 2020. gadam nodrošinot piemēro radiofrekvenču pieejamību. Saskaņā ar “ES 5G ceļvedi” līdz 2020. gadam vismaz vienā katras valsts pilsētā jābūt pieejamam 5G tīklam.

“Apgrieztais 112”

Visām valstīm būs jāievieš “apgrieztā 112 sistēma”, kas ārkārtas situācijās ļaus ar īsziņu vai mobilās lietotnes starpniecību informēt iedzīvotājus attiecīgajā apvidū. Pēc direktīvas stāšanās spēkā dalībvalstīm būs 42 mēneši laika, lai īstenotu tās prasības.

Lielāka prognozējamība telekomunikāciju operatoriem

Saistītie raksti

Lai veicinātu ieguldījumus infrastruktūrā un 5G tīklu izbūvē, jaunie noteikumi nodrošinās lielāku prognozējamību un atvieglos riska un izmaksu sadali starp operatoriem.

Pēc tam, kad vienošanos būs apstiprinājusi arī ES Padome, dalībvalstīm būs divi gadi laika, lai direktīvas prasības pārņemtu savos likumos. Cenu ierobežojums stāsies spēkā 2019. gada 15. maijā.

LA.lv
LA
LA.LV
Ekonomika
Uzņēmums: Rīgā īres tirgū trūkst mazu dzīvokļu
1 diena
LE
LETA
Ekonomika
“Brexit” Latvijas ekonomikā var iecirst robu līdz 1,7 procentpunktiem no IKP
1 diena
LE
LETA
Ekonomika
Jaunais “Swedbank” grupas vadītājs Henriksons sāks darbu 1.oktobrī
1 diena

Lasītākie raksti

Par svarīgo

SK
Skaties.lv
Latvijā
Kas liecina par krāpšanos ar slimības lapām? Ko vēlas ministre un darba devēji 2
13 stundas
LE
LETA
Dabā
Latviju šķērsos aukstā atmosfēras fronte: prognoze svētdienai
17 stundas
LA
LA.LV
Sports
VIDEO: Rīgas “Dinamo” viesos joprojām bez uzvarām – zaudējums Maskavas klubam bez Indraša
12 stundas
SK
Skaties.lv
Latvijā
Izrāda kādā Rīgas dārzā uzietos “dārgumus”
13 stundas
SK
Skaties.lv
Ekonomika
Daugavpils pusē izsolē nopērk īpašumu un pamatīgi “iekrīt” 2
13 stundas