×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.1°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
22. aprīlis, 2015
Drukāt

Zemans: Krievijas uzbrukums Baltijas valstīm būtu pašnāvniecisks (3)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Maz ticams, ka Krievija sāks militāru uzbrukumu Baltijas valstīm, jo tās prezidents Vladimirs Putins “nav pašnāvniecisks”, paziņoja Čehijas prezidents Milošs Zemans.

Baltijas valstis – Latvija, Lietuva un Igaunija – gandrīz 50 gadu atradās Maskavas varā pēc Otrā pasaules kara un tās īpaši bažīgas dara Krievijas nodomi pēc konflikta Ukraina sākuma. Latvijā un Igaunijā – tāpat kā Ukrainas austrumos, kur jau gadu turpinās kaujas starp valdības spēkiem un prokrieviskajiem separātistiem – ir liela krievvalodīgo kopiena.

“Es nedomāju, ka Krievija varētu sākt karu, uzbrūkot kādai no NATO dalībvalstīm,” Zemans sacīja intervijā ziņu aģentūrai “The Associated Press” (AP). Kā pamatojumu savam viedoklim viņš minēja to, ka “ir skaidrs, ka Vladimirs Putins nav pašnāvniecisks un viņš zina sekas, kas tam varētu būt”.

“Esmu pārliecināts, ka tādā gadījumā tiktu sniegta piemērota militārā – ne tikai politiskā un ekonomiskā – atbilde,” piebilda Čehijas prezidents.

Zemans, kura amats gan ir lielākoties ceremoniāls, ir iebildis pret Rietumvalstu sankcijām, kas noteiktas pret Krieviju saistībā ar tās rīcību Ukrainā. Viņš ir ierosinājis, ka tās pakāpeniski vajadzētu atcelt, “ja Krievija neiet Ukrainas zemē, jo, manuprāt, tās nav produktīvas, kādas nebija arī agrākās sankcijas pret Kubu”.

Čehijas prezidents intervijā AP teica, ka Krievijai nebūtu ekonomiskas loģikas anektēt Ukrainas austrumus, kur tā atbalsta nemiernieku kaujas pret Ukrainas armiju.

“Domāju, ka [Krievija] ir apmierināta ar Krimas aneksiju,” atzina Zemans. “Es šaubos, ka būtu iespējams ieņemt Ukrainas austrumus vienkārši tādēļ, ka tos ir iznīcinājis pilsoņu karš un Maskavai būtu jābaro desmitiem miljoni izsalkušas mutes, un tam tās ekonomiskās jaudas nav pietiekamas,” viņš klāstīja.

Zemans nesen bija iesaistīts publiskā strīdā ar ASV vēstnieku Čehijā, kurš kritizēja viņa plānus doties uz 9.maija militāro parādi Maskavā, ar kuru tiks atzīmētas Otrā pasaules kara beigas. Zemans apsūdzēja vēstnieku Endrjū Šapiro par diplomātiskā protokola pārkāpšanu un paziņoja, ka vēstnieks vairs nav vēlams viesis Prāgas pilī, kas ir Čehijas prezidenta rezidence.

“Vīnes konvencija [par diplomātiskajām attiecībām] stingri aizliedz jebkuras valsts vēstniekam iejaukties uzņemošās valsts iekšējās lietās. Šapiro kungs neapzināti vai apzināti pārkāpa šo vienošanos un tas diskvalificē viņu kā profesionāli,” paziņoja Zemans.

Pēc tam, kad kritiku pauda arī Čehijas premjerministrs Bohuslavs Sobotka un citi augsta ranga valsts politiķi, Zemans paziņoja, ka dosies uz Maskavu, lai godinātu Otrajā pasaules karā kritušos padomju karavīrus, bet parādi neapmeklēs.

“Es dodos uz Maskavu godināt mirušos, nevis dzīvos,” viņš teica intervijā AP.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Kungs apmēram mūsu Sudrabas līmenī. Viņam ari rādās, ka Ukrainā noticis pilsoņu karš un ka, droši vien, pa Kijevu skraida fašisti, bet ASV gribēja ieņemt Krimu. Skaidrs ka zemtekstā bīda Putinam tīkamus uzskatus, bet mūsu avīžnieki centīgi tos tiražē. Lūk tā, lēnām, pavisām “pa lēto”, apstrādā slaucējas un santehniķus.

Draugiem Facebook Twitter Google+