Laukos
Dārzeņi un augļi

Kuras zemeņu šķirnes ieteicamas tuneļiem? Atbild eksperts0


‘Sonata’
‘Sonata’
Foto – Valdis Semjonovs

Jautājums. Kādas zemeņu šķirnes ieteicams audzēt tuneļos? JĀNIS JĒKABPILĪ

– Ja zem seguma paredzēts vākt divas ražas – lasīt ogas divus gadus pēc kārtas, jāņem vērā zemeņu šķirņu ziemcietība. Izturīgas ir ‘Flair’, ‘Sonata’, ‘Clery’, šīs šķirnes izceļas arī ar labu ogu kvalitāti. Eiropā populāro šķirni ‘Rumba’ audzēt ir riskanti, jo tā pie mums mēdz izsalt. Nav jēgas steidzināt zemenes ‘Zefyr’ – lai arī šķirne ir agra, ogas tai mīkstas; tādas tirgum neder, – skaidro Dārzkopības institūta pētniece Ieva Kalniņa.

Steidzinot zem seguma A vai A+ izmēra stādus, zemeņu audzētāji arvien cenšas iegūt agrāku ražu, piemēram, pārklājot koka karkasa siltumnīcas ar dubultu plēves segumu, lai uzturētu siltumu, vai arī cenšoties tuneļiem ik gadu pēc iespējas agrāk uzlikt plēvi (to dara ne agrāk par martu, lai netrāpītu uz salnām zemeņu ziedēšanas laikā). Nedaudz pagarināt ogu vākšanas sezonu iespējams, zem seguma stādot divas šķirnes, – ar agru un vidēju ienākšanās laiku.

Zemeņu nogatavošanās laiks lielākoties atkarīgs no saimniecības atrašanās vietas. Piemēram, Bauskas pusē pirmās zemenes neapkurināmās siltumnīcās var lasīt, sākot no maija trešās dekādes, bet Jēkabpilī tas varētu būt jūnija sākumā.

Ņemot vērā lietainos laika apstākļus šajā vasarā, ir vērts audzēt tuneļos, piemēram, zemenes ‘Malwina’, ‘Sonata’, arī vasarā un novākt ražu tradicionālajā laikā. Cits variants – zemenes stāda jūlijā ražas ieguvei pēc 45–60 dienām (septembrī). Diemžēl ir bijuši gadi, kad tuneļos jūnija vidū stādītās zemenes, iestājoties karstumam, izdzen ražu un veido ļoti sliktas kvalitātes ogas.

LA.lv