Mobilā versija
+4.2°C
Vitauts, Smuidra, Smuidris
Pirmdiena, 20. februāris, 2017
22. februāris, 2016
Drukāt

Zemenes uz plēves

PL08-2016-700

Kuras zemeņu šķirnes piemērotas audzēšanai uz plēves? Vai salnu laikā tās jāsedz? Anna Jelgavas novadā

Individuālā komersanta “Migl Dārzi” saimnieks Ilmārs Gulbis, kurš ir viens no lielākajiem zemeņu audzētājiem Kurzemē, savā saimniecībā Laidu pagastā 9 ha platībā audzē vairāk nekā desmit komercšķirņu. Eksperimentējot un pētot šķirņu uzvedību, saimnieks pašlaik saimniecībā ieviesis dažādas tehnoloģijas – zemenes audzē, pirmkārt, uz paaugstinātām dobēm, kas nosegtas ar polietilēna plēvi, otrkārt, uz melnās agroplēves, kas noklāta vienlaidus no viena lauka gala līdz otram, treškārt, stādījumus mulčē ar salmiem, jo atsevišķas šķirnes nevar audzēt uz plēves.

Zemenes uz plēves uzzied agrāk, tāpēc vietās, kur iespējamas salnas, laikus veic aizsardzības pasākumus. Ārzemēs zemeņu lielražotāji pret pavasara salnām uz augiem parasti smidzina ūdeni. Latvijā, audzējot nelielās platībās, zemenes ziedēšanas laikā visbiežāk nosedz ar agrotīklu. Ilmārs savos laukos dedzina salmu ruļļus, kas izvietoti apkārt laukiem un starp stādījumiem.

Audzējot uz plēves, noteikti vajadzīgas laistīšanas caurules, jo ūdens un tajā izšķīdināto barības vielu pievadīšana pa tām ir vienīgais veids, kā mitrināt augsni un pabarot augus. Pilienveida laistīšana ierīkota arī saimniecībā “Migl Dārzi”, bet ne visos laukos. Zemeņu audzētājs stāsta, ka laistīt vajag tikai vidējās un vēlās šķirnes, bet agrajām ražas laikā aug­snē mitruma pietiek.

Plašāk – šodienas 
”Praktiskā Latvieša” numurā.

Pievienot komentāru

Lauksaimniekiem valsts subsīdijās šogad būs pieejami 8,7 miljoni eiroLauksaimniekiem valsts budžeta programmā "Valsts atbalsts lauksaimniecībai un lauku attīstībai" šogad būs pieejami 8 723 490 eiro, paredz noteikumi "Par valsts atbalstu lauksaimniecībai", kurus plānots skatīt nākamajā valdības sēdē 21. februārī.
Dabasgāzes tirgu atvērs pēc diviem mēnešiem. Ar ko jārēķinās patērētājiem? (15)Būs vēl citi bez "Latvijas Gāzes": Šaubu par gāzes tirgus atvēršanu nav
Pasaulē
Latvija ekonomiskās brīvības reitingā pakāpusies uz 20.vietu (2) Latvija pasaules ekonomiskās brīvības reitingā šogad ir pakāpusies uz 20.vietu no 36.vietas pērn, bet joprojām atpaliek no Igaunijas un Lietuvas.
Draugiem Facebook Twitter Google+