Praktiski
Rokdarbi

Zemenīte rudenī – glīts pašdarināts spilventiņš0

Foto – Līga Lerha

Dekoratīvie spilveni lieliski papildina interjeru. Gan parastajos, gan interneta veikalos ir pieejams plašs klāsts – gan mākslinieku oriģināldarbi, gan masu produkcija visām gaumēm un iespējām. Taču, manuprāt, nekas nevar sacensties ar pašu darinātām oriģināllietām, jo īpaši veidojot noskaņu bērnistabā. Lieli spilveni jeb rotaļlietas dažādu dzīvnieciņu vai augļu veidolā iepriecinās jebkuru mazuli.

Darināsim dekoratīvu spilventiņu pusno­gatavojušās zemenes veidolā, tāpēc izmantosim audumus, kuru krāsu pāreja ir no gaišākiem līdz piesātinātiem toņiem.

Darba gaita

1. Piegrieztnei izmanto kartonu. Uz tā uzzīmē 76 cm augstu un 53 cm platu zemeni. Izgriež.

2. Liek uz oderes – bieza kokvilnas auduma, ar krītiņu vai zīmuli apvelk kontūru un, pievienojot 2–3 cm vīļu tiesai, piegriež spilvena priekšpuses un mugurpuses pamatni. Zemene nav simetriska, tāpēc piegriežot jāskatās, lai abas detaļas – priekšpuse un mugurpuse – nelūkojas vienā virzienā.

3. Piegrieztni sagriež divās daļās – atdala ogu no kauslapiņām.

4. No sarkanīga auduma atgriezumiem piegriež desmit 10 x 10 cm lielus kvadrātus. Izkārto kompozīcijā, ņemot vērā krāsu pārejas.

5. Liek kvadrātiņu pie kvadrātiņa, sastiprina ar spraužamadatām un sašuj horizontālās slejas. Nogludina vīles. Pēc tam sašuj un nogludina garās vīles

6. Iegūto zemenes priekšpuses sagatavi liek uz oderes. Izlīdzina, ar kniepadatām piesprauž vertikālās vīles un malas zemenei pa perimetru. Liek virsū piegrieztni un ar ziepēm apvelk zemenes formu. Vispirms līdz iezīmētajai malai nošuj visas vertikālās, pēc tam horizontālās vīles.

7. Zemenes lapa sastāvēs no trim kārtām – aizmugures auduma, oderes un virsauduma. Uz audumiem liek piegrieztni, ar ziepīti apvelk pa perimetru un izgriež.

8. Sagatavo lapas daļu, ko piestiprinās zemenes augšdaļā. Saliek lapas labās puses un sašuj.

9. Lapas apakšējo daļu izvērš uz labo pusi. Lapu liek tai paredzētajā vietā uz oderes un sagatavotās zemenes priekšpuses.

Zemenes priekšpusi pa perimetru nošuj ar zigzaga dūrienu un lieko audumu nogriež.

10. Ar parasto šujmašīnas dūrienu uzšuj zemenes kauslapas tīklojumu.

11. Sagatavoto zemenes priekšpusi liek uz otras (aizmugurējās) daļas, sasprauž ar kniepadatām, ar šķērēm rūpīgi apgriež apkārt un noņem. Mugurpusi nošuj visapkārt ar zigzaga dūrienu tāpat kā priekšpusi. Liek abas puses kopā un divas reizes pa perimetru sašuj, neaizmirstot atstāt 15–20 cm garu atveri, pa kuru zemeni izvērš uz labo pusi.

12. Divas reizes nošuj, tad piepilda ar sintaponu. Kad zemene piepildīta, vispirms ar kniepadatām aizsprauž un tad aizšuj atveri, pa kuru tika iepildīts sintapons.

LA.lv