×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.6°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
19. septembris, 2012
Drukāt

Zemes atpirkšana no likumprojekta svītrota


Foto no www.laiki.lvFoto no www.laiki.lv

Vai īpašnieki, kuru mantotā zeme atrodas dabas liegumu teritorijās, kaut kad sagaidīs kompensācijas par saimnieciskās darbības ierobežojumiem? Vai arī šo kompensāciju maksāšana atkal tiks atlikta, kamēr pēdējais mantinieks būs aizgājis viņsaulē?
 Vija Dzilna Buļļuciemā 


 

Likumu par zemes īpašnieku tiesībām uz atlīdzību par saimnieciskās darbības ierobežojumiem īpaši aizsargājamās dabas teritorijās Saeima Eiropas Komisijas spiediena ietekmē pieņēma jau 2005. gadā, tomēr šo tiesību īstenošana atbilstoši likumā noteiktajam pilnībā nekad nav notikusi. Tam traucējis gan naudas trūkums, gan politiķu vilcināšanās pieņemt grozījumus līdzšinējā kārtībā.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijas Dabas aizsardzības departamentā paskaidro, ka pašlaik saskaņošanai ar citām ministrijām nodoti jauni likuma grozījumi, kuros īpašniekiem paredzēta ikgadēja atlīdzība aizsargājamās teritorijās par mežiem un lauksaimniecībā izmantojamām zemēm:

teritorijās, kurās atrodas ģeoloģiskie un ģeomorfoloģiskie dabas pieminekļi;

dabas liegumos;

īpaši aizsargājamo dabas teritoriju stingrā režīma, regulējamā režīma un dabas lieguma zonās;

mikroliegumos lauksaimniecības zemēs.

 

Likuma grozījumu projektā paredzēts, ka par zaudējumiem paredzēto ikgadējo atlīdzību zemes īpašniekiem varētu maksāt no Eiropas Savienības fondiem. Kārtību, kā zemes īpašnieki varētu saņemt šo atlīdzību, kā arī atlīdzības apmēru noteiktu Ministru kabinets.

 

Savukārt zemes atpirkšana no jaunā likumprojekta ir svītrota. Pašlaik plānots, ka šie likuma grozījumi būtu spēkā no 2013. gada 1. janvāra.

Pašlaik likums “Par zemes īpašnieku tiesībām uz kompensāciju par saimnieciskās darbības ierobežojumiem īpaši aizsargājamās dabas teritorijās un mikroliegumos” paredz divu veidu kompensācijas:

atlīdzību par mežsaimnieciskās darbības ierobežojumiem;

zemes atpirkšanu.

Likumā noteikti vairāki nosacījumi, kādos gadījumos mežu īpašnieki var prasīt atlīdzību, tomēr reizē noteikts, ka ne 2011., ne 2012. gadā atlīdzību neaprēķina un nemaksā. Zemes atpirkšana līdz šim nav notikusi.

Ja īpašnieks ir pieteicies atbalsta maksājumiem no Eiropas Savienības fondiem par saimnieciskās darbības ierobežojumiem Eiropas nozīmes aizsargājamās dabas teritorijās (“Natura 2000”), tad tiesības prasīt atlīdzību ir pēc attiecīgā atbalsta maksājuma saņemšanas. Līdz šim Lauku atbalsta dienestā īpašnieki varējuši saņemt Lauku attīstības programmā 2007. – 2013. gadam paredzētos ikgadējos atbalsta maksājumus par pļavām un ganībām – 44 eiro par hektāru un par mežiem (izņemot purvu platības) – 60 eiro par hektāru.

 

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+