×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.2°C
Ludmila, Laimdots, Laimiņš
Piektdiena, 22. jūnijs, 2018
10. marts, 2015
Drukāt

Zemes cenas atkal palēkušās (6)

Foto - Zanda BirzeFoto - Zanda Birze

Pagājušā gada laikā piedzīvots kārtējais cenu kāpums lauksaimniecībā izmantojamai zemei.  Salīdzinājumā ar 2013. gadu Zemgalē un Vidzemē – par 20%, bet daudzviet Latgalē un Kurzemē – pat līdz 35%.

Pērn novados darījumu skaita ziņā lauksaimniecībā izmantojamās zemes, arī­dzan mežu tirgus bijis pats rosīgākais. Cenas cēlušās galvenokārt uz nosacīti lētāko un agrāk retāk pieprasīto zemes gabalu rēķina.

“Arco Real Estate” Jelgavas nodaļas nekustamo īpašumu vērtētāja Agita Teile atklāj, ka pērn daudzviet Zemgalē zeme nopirkta arī par krietni augstākām cenām. Piemēram, Bauskas un Rundāles novados zemes gabaliem līdz 10 hektāru platībā tā sasniegusi pat 7000 eiro par hektāru. Zemākas cenas bija vien grūti apstrādājamiem vai pa daļai aizaugušiem zemes gabaliem – 1600 līdz 2500 eiro par hektāru.

“Arco Real Estate” nekustamo īpašumu vērtētāja Rēzeknes pusē Aiga Stukle apliecina, ka pērn Latgalē zemes cenu lēciens bijis gana iespaidīgs. Vēl 2013. gadā cenas nepārsniedza vidēji 1000 līdz 1400 eiro par hektāru, bet pagājušajā gadā hektārs lētāk par 1400 eiro netika pārdots. Par ļoti labiem, iekoptiem zemes īpašumiem cena sasniedza pat 2000 eiro par hektāru. Piemēram, Gaigalavas un Bērzgales pagastos darījumos ar zemes gabaliem, lielākiem par 100 hektāriem, viena hektāra cena bija vidēji 1813 eiro.

Latvijas Lauku konsultāciju centra (LLKC) Pierīgas lauku konsultāciju biroja vadītāja Kristīne Ragaine-Volnianko atzīst, ka finanšu institūcijas “Altum” atbalsts zemniekiem lauksaimniecībā izmantojamās zemes iegādē gan ir labs. Taču pircēji bieži nevar izpildīt “Altum” prasības, tāpēc ka tirgus piedāvājumā “tīras” lauksaimniecībā izmantojamas zemes ir maz, pārsvarā ir tādas, kurās daļu īpašuma aizņem mežs vai cits īpašuma veids. Taču “Altum”, lemjot par kredītu piešķiršanu, prasa, lai meža vērtība nepārsniedz 30% no kopīgās šāda jaukta īpašuma iegādes vērtības. Tāpēc atliek šo zemi nomāt. Pēc speciālistu atzinuma, Latvijā zemes nomas cenas ir ļoti svārstīgas, galvenokārt tās ietekmē platību maksājumi un biogāzes ražotāji.

“Arco Real Estate” valdes pārstāvis un vērtētājs Māris Laukalējs spriež, ka zemes tirgū arī šis gads nebūs izņēmums – gada laikā cenas varētu celties vēl par 15 līdz 20%, galvenokārt uz agrāk retāk pieprasīto zemes gabalu rēķina.

20150310193459_1879

Pievienot komentāru

Komentāri (6)

 1. Jau gadu cenšos zem minētās cenas pārdot labu zemes gabalu 80 ha Latgalē. Diemžēl ņevienam nevajag. Arī zemes fonds atteica, ar motivāciju , ka nodibināts lai bariņš radinieku saņemtu labas algas, nevis lai no kāda pirktu zemi

 2. svarīgāk būtu Atbildēt

  vai ir vai nav cēlušies nodokļi par zemi, savādāk tāda feodālā tīksmināšanās par zemes cenu

 3. Skatoties zemes cenas sludinājumu serveros nemaz tā neizskatās, ka zemes cenas būtu tik ļoti pieaugušas. Izņēmums ir zemes atrašanās vieta, proti, tuvu pie pilsētas, laba infrastruktūra, uzņēmumu klātbūtne, kur var realizēt savu produkciju, noieta tirgus iespējas un tā tālāk.

 4. Palēcās un nokrita atpakaļ turpat, no kurienes lēca? Vai palēcās, aiz kaut kā aizķērās un palika karājoties? Vai palēcās un, krītot atpakaļ (gravitācijas tomēr), izsita zem sevis bedri un iemuka dziļāk?

  • Pārdot zemi ar mežu Zemgalē (par palēkšanās cenu) 30 ha.
   Var atsaukties visi pirkt gribētāji arī no tuvām un tālām ārzemēm.

  • Vai tad zemes cenaskopsh neatkariibas atguushanas visu laiku nav ceelushaas? Un kaadeelj tik vienkaarshu virziibu nesaprata toreiz lielie zemes paardeveeji? Vai Mercedes toreiz likaas veertiigaaks?

Draugiem Facebook Twitter Google+