×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.5°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
19. janvāris, 2012
Drukāt

Zemes iegādei plāno 30 miljonus latu


Foto - LETAFoto - LETA

Lauksaimniecības zemes iegādes kreditēšanai plānots novirzīt 30 miljonus latu. Vidējā gada likme būs robežās no 3 līdz 4% ar maksimālo aizdevuma termiņu līdz 20 gadiem. 


 

Tas secināms pēc zemkopības ministres informatīvā ziņojuma par atbalstu lauksaimniecībā izmantojamās zemes iegādes kreditēšanai, kas tiek virzīts uz Ministru kabinetu.

Ar 30 miljoniem latu, pieņemot, ka vidējā zemes pārdošanas cena ir 850 Ls/ha, vidēji tiktu veikti darījumi par aptuveni 35 tūkst. ha zemes iegādi, uzskata zemkopības ministre Laimdota Straujuma.

Plānots, ka Hipotēku banka (nākotnē kā attīstības banka) izvērtēs projektu pieteikumus, izsniegs aizdevumus un tos administrēs, kā arī uzņemsies kredītrisku, izņemot to daļu, ko garantēs Lauku attīstības fonds. Programmas kredītlīnijas resursi Ls 30 milj. tiks piesaistīti, izmantojot Valsts kases aizdevuma resursus.

Lai pēc iespējas izvairītos no lauksaimniecībā izmantojamās zemes cenu spekulatīvas paaugstināšanās, plānots noteikt nevis maksimālo aizdevuma apmēru vienam aizdevuma saņēmējam, bet gan maksimālo atbalstāmo zemes iegādes cenu katrā reģionā.

Zemkopības ministrija 2009. gada nogalē saņēma ES Padomes atļauju piešķirt atbalstu lauksaimniecībā izmantojamās zemes iegādei, daļēji dzēšot zemes iegādei ņemtā aizdevuma procentu gada likmi. Taču pēc valsts budžeta konsolidācijas 2010. gadā valstij nebija resursu šī atbalsta izmantošanai. 2011. gadā ir ieviests atbalsta pasākums kredītprocentu daļējai dzēšanai par tiem aizņēmumiem, kas ņemti lauksaimniecībā izmantojamās zemes iegādei citās komercbankās (ne iepriekš izsniegtajiem aizdevumiem Hipotēku bankā, jo šie aizdevumi jau ir ar subsidētu likmi). Šī atbalsta turpināšana ir paredzēta arī 2012. gadā.

Diemžēl Latvijas zemnieku rīcībā nav pietiekamu finanšu resursu šim nolūkam un konkurences cīņā par zemi ar ārvalstniekiem viņi visbiežāk ir zaudētāji.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+