Ekonomika
Īpašums

Kādi nodokļi jāmaksā, pārdodot lauksaimniecības zemi? 0

Foto – Valdis Semjonovs

Vai un kādi nodokļi jāmaksā, pārdodot lauksaimniecības zemi? V. APINIS MADONAS NOVADĀ

Saskaņā ar likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 11.7 panta trešo daļu ar nodokli neapliek ienākumu no tāda nekustamā īpašuma atsavināšanas, kurš pēc lietošanas mērķa ir lauksaimniecības zeme, ja ir izpildīti visi turpmākie nosacījumi:

1) īpašumtiesības uz nekustamo īpašumu tā atsavināšanas dēļ iegūst zemnieku saimniecības īpašnieks, persona, kura Uzņēmumu reģistrā reģistrēta kā komercsabiedrība, individuālais komersants vai zemnieku saimniecība vai Valsts ieņēmumu dienestā kā saimnieciskās darbības veicēja;

2) vismaz vienā taksācijas periodā no pēdējiem trim pirmstaksācijas periodiem vairāk nekā pusi no 11.7 panta trešās daļas 1. punktā minētās personas saimnieciskās darbības ieņēmumiem, bet ne mazāk kā 3000 eiro gadā, veido ieņēmumi no lauksaimnieciskās darbības vai šī persona saņem valsts vai Eiropas Savienības atbalsta maksājumus lauksaimniecībai un lauku attīstībai kā jaunais lauksaimnieks;

3) lauksaimniecības zemes pārdevējs atbilst vienam no šādiem kritērijiem: viņš veic lauksaimniecisko darbību vai pirms šīs darbības pārtraukšanas, sasniedzot pensionēšanās vecumu, nodarbojies ar lauksaimniecisko darbību; personai kā bijušajam zemes īpašniekam vai viņa mantiniekam saskaņā ar likumu “Par zemes privatizāciju lauku apvidos” atjaunotas īpašuma tiesības uz lauksaimniecības zemi; persona nekustamo īpašumu (lauksaimniecības zemi) saņēmusi mantojumā no iepriekš minētajām personām; persona nekustamo īpašumu (lauksaimniecības zemi) saņēmusi sakarā ar dāvinājuma līgumu no iepriekš minētās personas, kuru ar dāvinājuma saņēmēju saista laulība vai radniecība līdz trešajai pakāpei Civillikuma izpratnē.

Izņēmuma kārtā likuma pārejas noteikumu 108. punktā teikts, ka šā likuma 11.7 panta trešās daļas 3. punktā noteiktos kritērijus nepiemēro no 2014. gada 1. jūlija līdz 2016. gada 1. jūlijam. Tātad uz lauksaimniecības zemes pārdevēju pagaidām neattiecas stingrie nosacījumi, un nav svarīgi, vai viņš nodarbojas ar lauksaimniecību vai ne.

Likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 11.7 panta ceturtajā daļā teikts: ja atsavina nekustamo īpašumu, ko veido lauksaimniecības zeme un mežs vai cita veida zeme (krūmāji, purvi, zeme zem ūdeņiem), šā panta trešo daļu attiecībā uz ienākumu no šā nekustamā īpašuma atsavināšanas piemēro proporcionāli tai platības daļai, kura pēc lietošanas mērķa ir lauksaimniecības zeme.

Šā panta piektā daļa savukārt paredz, ka panta trešo daļu par ienākumu nepiemēro, ja tiek atsavināts nekustamais īpašums un tā objektu kopību veido lauksaimniecības zeme un ēkas vai būves.

Ja netiek izpildīti likuma nosacījumi attiecībā uz zemes pircēju, jāmaksā nodoklis par kapitāla pieaugumu un starpībai starp iegādes un pārdošanas vērtību piemēro 15% likmi. Valsts ieņēmumu dienestā jāiesniedz arī kapitāla pieauguma deklarācija.

LA.lv
LA
LA.lv
Ekonomika
Prognozē nekustamā īpašuma cenu pieaugumu, liecina Mājokļu cenu indikators
10 stundas
LE
LETA
Ekonomika
Vairumam “Elektrum” klientu rēķinu pieaugums nepārsniegs 3,5 eiro mēnesī
10 stundas
LA
LA.lv
Ekonomika
FOTO, VIDEO: Tautiski dziedājumi, mācītāja svētība. Kā atklāja atjaunotos autoceļa posmus?
10 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

JL
Juris Lorencs
Latvijā
No vārda “nacionāls” nevajag kautrēties. Saruna ar profesori Maiju Kūli 1
Intervija 5 stundas
LE
LETA/LA.lv
Sports
Balinska skaisti vārti papildlaikā nodrošina “Dinamo” uzvaru Ņižņijnovgorodā
4 stundas
LE
LETA
Latvijā
FOTO: Izraugās Rīgas galvenās egles
5 stundas
LA
LA.lv
Kultūra
FOTO: Sirsnīgā gaisotnē piedzīvota filmas “Saule brauca debesīs” pirmizrāde
Speciālreportāža 4 stundas
EL
Egils Līcītis
Latvijā
Egils Līcītis: Bordāna valdības projekts iesviests papīrgrozā
5 stundas