×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.0°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
12. septembris, 2012
Drukāt

Zemes piespiedu noma – ienesīgs bizness
 (10)

Ērika Oša zīmējumsĒrika Oša zīmējums

Tā secinājuši Valsts zemes dienestā (VZD), tirgus apskatā atsevišķi aplūkojot tos Rīgas nekustamos īpašumus, kur zeme pieder vienam īpašniekam, bet uz tās uzceltais daudzstāvu dzīvojamais nams – citiem īpašniekiem.


 

Pēc Centrālās statistikas pārvaldes datiem, pēdējo gadu ilgtermiņa procentu gada likmes depozītu noguldījumiem latos Latvijas komercbankās vidēji svārstījās robežās no 2,2 līdz 3,1%. Bet no tā sauktās piespiedu nomas zemes īpašnieki var dabūt 6%. Tādējādi pirkt zemi zem daudzdzīvokļu mājām ir krietni izdevīgāk nekā ieguldīt naudu bankās.

 

Izpērk zemi 7,5 reizes

Kā zināms, zemes reformas likumos noteikts, ka daudzstāvu namu dzīvokļu īpašniekiem tā jānomā no zemes īpašnieka piespiedu kārtā.

Kā atklāts VZD apskatā, piespiedu kārtā maksājot 6% par zemes nomu, dzīvokļu īpašnieki pilnībā samaksā zemes tirgus vērtību aptuveni 17 gados. Ja dzīvojamā ēka kalpo, piemēram, 100 gadus, tad dzīvokļa īpašnieks, maksājot par šo zemes nomu, ēkas kalpošanas laikā izpērk zemi sešas reizes. Bet, tā kā ar likumu noteikts, ka dzīvokļu īpašniekiem jāmaksā arī nekustamā īpašuma nodoklis par zemi – zemes īpašnieku vietā, viņi pilnībā samaksā zemes vērtību 13 gados jeb 100 gadu laikā zemi izpērk 7,5 reizes.

Dzīvokļu īpašnieki turklāt bieži spiesti maksāt par lielāku zemes platību, nekā tā viņiem nepieciešama. Rīgā vienam dzīvokļa kvadrātmetram caurmērā ir piesaistīti 1,5 kvadrātmetri īpašumā esošas zemes. Turpretim dalītajos īpašumos vienam dzīvokļa kvadrātmetram ir piesaistīti jau 2,3 kvadrātmetri zemes. Dažos mikrorajonos, piemēram, Ķengaragā, pat 3,2 kvadrātmetri.

 

No rokas rokā

Nekustamo īpašumu tirdzniecības uzņēmumos atzīst, ka Rīgā darījumi ar zemi zem daudzdzīvokļu mājām notiek bieži. Tas tiek darīts tikai vienā nolūkā – bez pārlieku lielas piepūles vai lieliem kapitālieguldījumiem gūt pastāvīgus ļoti labus ienākumus.

 

Šos darījumus nekavē ne likumā noteiktās pirmpirkuma tiesības par labu šo namu iedzīvotājiem, ne iedzīvotāju sūdzības valsts iestādēs. Pirmpirkuma tiesības tiek veikli apietas, noslēdzot fiktīvus dāvinājuma līgumus vai pārdodot zemi domājamās daļās. Neatlaidīgāko iedzīvotāju sūdzības visbiežāk tiek noraidītas, atsaucoties uz civiltiesisku strīdu ar zemes īpašnieku, kas jāizšķir tiesā.

 

Dzīvokļu īpašnieku pilnvarnieks, diplomēts jurists Klementijs Rancāns stāsta, ka Rīgā spekulatīvi darījumi ar zemi zem namiem iet no rokas rokā. Uzskatāms piemērs šādiem darījumiem ir zemes gabals zem daudzstāvu dzīvojamā nama Brīvības ielā 389. 1997. gadā īpašuma tiesības uz pushektāru lielu apbūves zemes gabalu tika nostiprinātas Ināram Grīnbergam. Bet 2005. gadā tas tika uzdāvināts Olgai Lubiņai, 2010. gadā viņa šo zemi pārdeva SIA “Grand Real Estate”. Zemesgrāmatā redzams, ka firma vispirms iegādājusies trīs ceturtdaļas no zemes gabala platības, bet pēc trim dienām atlikušo ceturtdaļu. Lai dzīvokļu īpašniekus turētu neziņā par to, kam zeme pārdota, un lai viņiem nebūtu iespēju apstrīdēt darījumu, ilgāk nekā gadu šis zemes īpašnieks nepieprasīja nomas maksu. Tikai šā gada sākumā pieprasīta nomas maksa arī par 2011. gadu.

 

Uzpūstās vērtības

Klementijs Rancāns uzskata, ka, balstoties uz šiem fiktīvajiem dāvinājumiem un citiem spekulatīvajiem darījumiem, Valsts zemes dienests no 1700 latiem, kā tika novērtēts šis zemes gabals agrāk, dažos gados “uzpūtis” tai 128 tūkstošus latu lielu kadastrālo vērtību. Zemes īpašnieks, pats neieguldot ne santīma, par piespiedu zemes nomu saņem ap 8000 latu lielu gada nomas maksu. Valsts zemes dienests ar šādiem kadastrālajiem novērtējumiem būtībā veicina šos spekulatīvos darījumus,” viņš spriež.

 

Meklēs taisnību Satversmes tiesā

Brīvības ielas 391. nama iedzīvotājs Zigfrīds Krēgers stāsta, ka augusta beigās viņš un vēl seši daudzdzīvokļu namu iedzīvotāju pilnvarnieki iesnieguši sūdzību Satversmes tiesā, pieprasot atcelt dalīto īpašumu veidošanu.

 

Plānus vērtē skeptiski

Kā zināms, jau ilgāk par gadu Tieslietu ministrijā kaldina plānus, kā atrisināt dalīto īpašumu problēmas. Viens no tiem paredz atteikties no dalītā īpašuma, ļaujot dzīvokļu īpašniekiem izpirkt zemi zem ēkām par tās kadastrālo vērtību.

 

Finanšu ministrijā savukārt paredz, ka nākamgad dzīvokļu īpašniekiem vairs nebūtu jāmaksā nodoklis par zemi īpašnieku vietā, ko viņiem ministrija uzkrāva no 2010. gada. Šie plāni gan vēl jāapstiprina Saeimā. Zemes īpašnieki jau tagad draudot ministrijai ar tiesāšanos par viņu īpašuma tiesību aizskārumu.

 

Dzīvokļu īpašnieki šos plānus vērtē skeptiski. Pirmkārt, tie neparedz neko vairāk par dzīvokļu īpašnieku tiesībām ilgstoši tiesāties ar zemes īpašniekiem. Otrkārt, zemes īpašnieku pulkā ir daudz personu ar lielu ietekmi ministrijās, valdībā un Saeimā. Tā kā no tā sauktās zemes piespiedu nomas bez jebkādiem papildu ieguldījumiem no namu iedzīvotāju kabatām gadā var izpumpēt simtiem tūkstošu latu, neviens negribēs atteikties no šī ienesīgā biznesiņa.

 

Uzziņa

Rīgā daudzdzīvokļu dzīvojamos namos ir aptuveni 
310 000 dzīvokļu īpašumu.

Aptuveni 140 000 dzīvokļu īpašumu ir dalīti (dzīvoklis pieder vienam īpašniekam, bet zeme – citam).

Īpaši liels šādu dalīto īpašumu īpatsvars ir Rīgas mikrorajonos, kurus apbūvēja padomju varas gados un kur pašlaik piespiedu zemes nomas problēmas skar aptuveni 85 000 dzīvokļu īpašnieku.

VZD dati

 

 

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. 6% nomas maksas pazemināšana ir amorāla un pazemojoša zemes īpašniekiem!
  Piemērs- zemes kad. vērtība 100 000 eur.
  A variants.
  Tātad 6% = 6000 eur GADĀ.
  6000- 2500 NĪN 1,5%= 3500, jo to pēc likuma tagad jāmaksā zemes īpašniekam.
  3500 – 805 (iedzīvotāju ienākuma nodoklis 23%) = 2695 eur, kas ir 3,47% no zemes kadastrālās vērtības!
  Zinot to, ka zemes kadastrālā vērtība ir tikai 72% no tirgus vērtības, tad zemes īpašnieks saņem tikai 3,47*72%= 2,50 % no zemes tirgus vērtības!!!
  B variants.
  Tātad 4% = 4000 eur GADĀ.
  4000- 2500 NĪN 1,5%= 1500, jo to pēc likuma tagad jāmaksā zemes īpašniekam.
  1500 – 345(iedzīvotāju ienākuma nodoklis 23%) = 1150 eur, kas ir 3,47% no zemes kadastrālās vērtības!
  Zinot to, ka zemes kadastrālā vērtība ir tikai 72% no tirgus vērtības, tad zemes īpašnieks saņem tikai 1,15*72%= 0,83 % no zemes tirgus vērtības!!!
  Rezumē:
  Tātad samazinot likmi no 6% uz 4% reāli zemes īpašnieks zaudē 2,34 (2695:1150= 2,34) reizes no esošās cenas!
  Piebilde: Līdzvērtīgs zemes gabals blakus tiek iznomāts par 1000 eur mēnesī!!!
  Vai tas atbilst satversmes 105.pantam???

 2. N.Šlitke ir viens no mūsu laiku talantīgākajiem un gudrākajiem advokātiem ar ļoti augstu erudīcijas līmeni.
  Un daudziem nemaksātājiem, parādniekiem tas nepatīk ….!

 3. Taisnība!!!
  Kā tiek piespiesti alimentu parādnieki tieši tāpat jādara ar zemes piespiedu nomas parādniekiem!!!
  Par parādiem jāuzliek aizliegums visiem parādnieku dzīvokļiem, lai neaizlaižas uz GB vai vēl tālāk un tad no viena gala visus pēc kārtas un tā kārtīgi ….!

 4. 1. Atbilstoši Civillikuma noteikumiem prasības celšana kaut vai daļā pārtrauc visas saistību tiesības noilgumu, tāpat noilgumu pārtrauc atgādinājums parādniekam vai arī prasības atzīšana no parādnieka puses noilguma tecēšanas laikā.
  2. Ja prasītājs ir privātpersona, kura pilnvarojusi parāda piedziņu veikt komersantam, tad noilgums ir 10 gadi un papildus darbojas arī 1.punktā minētais.
  Tā kā nesapriecājieties par ātru!

 5. Rancāns saistīts ar VDK!!!
  Vāks…!
  Kas notiek LATVIJĀ?

 6. Dzīvokļu īpašnieku „lobists” un čekistu draugs- Klementijs Rancāns.
  Kas patiesībā ir šis Klementijs Rancāns?!
  K.Rancāna paustais:
  1. Pašreizējais Vēlēšanu likums ir „šizofrēnisks”.
  2. Vai nebūtu laiks lietas saukt īstajos vārdos un nemaskēties aiz mistiskiem nosaukumiem, jo nav tāda “komunistiskā genocīda”.
  3. “SKDS reitingu dati ir politiski krimināla krāpšana – vēlētājam nolaupa balsi, lai to atdodu par ienaidnieku partijām.
  Patiesībā viņa idejas un raksti ir ar KOMUNISMA piesitienu, kurus karsti atbalsta ļoti destruktīva organizācija Eiropas Savienības pretinieki- Eiroskeptiķu rīcības partija!!!
  Nonsens- šis tips ir bijis iekundzējies VDK darbības pārtraukšanas valdības komisijas locekļa amatā!
  Vārdu sakot īsumā palasot internetā n-tos viņa rakstus un informāciju K.Rancāns par sevi rada šizofrēniska populista iespaidu, kurš nodarbojas ar politisko „tūrismu” un nerod mieru savā vecumā.
  Pēc publiski pieejamas informācijas izrādās K.Rancānam draugos ir čekisti, tādi kā Roberts Milbergs ar segvārdu „Sakoļskis” , tad rodas jautājums- Kas patiesībā bija un ir vecais PSRS prokurors Maskavas skolas absolvents„jurists”?
  Ir skaidrs, ka šāda cilvēka darbības ir ļoti kritiski vērtējamas un apšaubāmas, jo neviens Maskavas skolas beigušais tāpat vien nestrādāja PSRS IM struktūrās tādos amatos!
  Varbūt arī Klementijs Rancāns patiesībā ir VDK aģents???!!!

 7. Daudzi zemes īpašnieki ir vērsušies pie N.Šlitkes, kā pie šīs problēmas speciālista pēc palīdzības un pilnvarojuši N.Šlitkes advokātu biroju, lai tas BEIDZOT piedzen parādus, kuru šie “nezinīši” ir nekaunīgi izvairījušies maksāt, kā rezultātā zemes īpašnieki ir pazemoti un iedzīti milzu NĪN parādos un nav guvuši nekādu labumu no sava īpašuma, bet gluži pretēji cietuši tikai zaudējumus un pazemojumu no dzīvokļu īpašnieku puses. Savukārt Pūces piesauktais noilgums-3 gadi nekādā gadījumā nevar attiekties uz prasību, kur zeme pieder privātpersonām!

 8. Šogad daži zemes nomas parādnieki(dzīvokļu īpašnieki) ir izsmēluši visu zemes īpašnieku pacietību kā rezultātā parādnieki ir saņēmuši pēdējo brīdinājumu norēķināties ar zemes īpašnieku, pretējā gadījumā viņi nonāks tiesā. Tad zemes nomas parādam pievienosies Civillikuma 1765.panta likumiskie nokavējuma procenti, valsts nodevas par pieteikumu tiesā, advokāta izdevumi un citi saistītie tiesas izdevumi.
  Šī komplekta rezultātā šie daži nekaunīgie parādnieki tiks sodīti praktiski dubultīgi, kas būs taisnīgs “PĒRIENS” par viņu ilglaicīgu likuma nepildīšanu un zemes īpašnieka pazemošanu!

 9. Pēc Tieslietu Ministrijas datiem Rīgā zemes piespiedu nomas attiecībās ir 110 970 dzīvokļu, kas atrodas uz 7 354 personu zemes.
  Pašlaik 2000-3000 dzīvokļi ( nepilni 3% no visiem piespiedu nomas attiecību subjektiem) kuri nav veikuši savu pienākumu maksāt nomas maksu par zemi, kā rezultātā viņiem ir radies parāds.
  Tieslietu Ministrija ir vērtējusi šos apstākļus un ir konstatēts, ka esošajā situācijā dzīvokļu īpašniekiem nav attaisnojoša iemesla, lai izvairītos no zemes nomas maksas parāda.
  Ir zināms arī tas, ka vairāk kā 97% dzīvokļu īpašniekiem tādā pašā situācijā nav radušās problēmas samaksāt zemes nomu un tie ir apmierināti ar esošo situāciju!
  Ir zināms arī tas, ka ir neapgāžami pierādījumi kur visi parādnieki iegādājoties dzīvokļus zina par zemes piespiedu nomas attiecībām, savukārt zemes īpašnieki regulāri ir pieprasījuši zemes nomas maksu, līdz ar to šie argumenti par nezināšanu ir klaji meli, kas ir vērtējams kā ļaunprātīga izvairīšanās no nomas maksas!

 10. Nevar diskriminēt vienus attiecībā pret otriem!
  2. Nevar diskriminēt mazākumu attiecībā pret vairākumu!
  3. Nevar vienus īpašniekus(zemes) diskriminēt pret otriem ĪPAŠNIEKIEM(dzīvokļu), jo manā gadījumā dzīvokļu īpašnieki izskatās krietni turīgāki un nekad neko nav maksājuši, parāds par 20 gadiem kāds 1000 eur..!
  4. Piespiedu pirkums ar ierakstu ZG uz kādas aizdevējbankas vārda būtu taisnīgi no visām pusēm.Manā gadījumā apmēram 2000 eur katram dzīvoklim, ja dzīvoklis vidēji maksā 40 000 eur.

Draugiem Facebook Twitter Google+