×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.4°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Otrdiena, 22. maijs, 2018
26. marts, 2014
Drukāt

Zemessardzes attīstībai lūgs piešķirt 680 000 eiro (3)

Foto: LETAFoto: LETA

Aizsardzības ministrija (AM) lūgs valdībai piešķirt aptuveni 680 000 eiro Zemessardzes attīstībai un jaunu aptuveni 500 zemessargu uzņemšanai, šodien Saeimas Aizsardzības, iekšlietu un korupcijas novēršanas komisijā paziņoja aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis (ZZS).

Jau rakstīts, ka saistībā ar notikumiem Ukrainā palielinājusies interese par iespējām iestāties Zemessardzē. Arī Aizsardzības spēku vadība iepriekš paziņojusi, ka Zemessardzes rindu strauja papildināšana ar patriotiskiem pilsoņiem un moderni ekipēta Zemessardze šobrīd ir svarīgākais un steidzamākais uzdevums Latvijas pašaizsardzībai, taču līdz šim konkrēts jauno zemessargu skaits un nepieciešamais finansējums publiski netika nosaukts.

Vējonis šodien Saeimas komisijā uzsvēra, ka AM ir plāni aptuveni 8000 cilvēku lielo Zemessardzi palielināt vēl par 500 cilvēkiem. Jauno zemessargu apmācībai un esošo zemessargu profesionalitātes celšanai nepieciešama papildu nauda, tāpēc jau tuvāko nedēļu laikā ministrija lūgs valdībai piešķirt aptuveni 680 000 eiro, pēc komisijas sēdes žurnālistiem teica ministrs.

Ministrs arī pastāstīja, ka Zemessardzē plānots izveidot paaugstinātas kaujas gatavības rotas visos trīs Zemessardzes novados un tajās darboties aktīvākie zemessargi. Tas nepieciešams, jo šobrīd daļa no zemessargiem vēlas ļoti aktīvi iesaistīties Zemessardzē, bet otra daļa uz mācībām brauc samērā kūtri. “Lai būtu kaujasspējīgas zemessargu vienības, esam pieņēmuši lēmumu par šo paaugstinātas gatavības kaujas rotu izveidi,” uzsvēra Vējonis.

Šogad iecerēts katrā Zemessardzes novadā izveidot vienu rotu. Katrā rotā darbotos aptuveni 150 cilvēki, kuriem būtu nodrošināts attiecīgais ekipējums un apmācību līmenis. Plāns kopumā nākotnē paredz izveidot 18 šādas kaujas rotas – pa sešām rotām katrā Zemessardzes novadā, norādīja ministrs.

Atbilstoši Nacionālo bruņoto spēku (NBS) attīstības plānam aizsardzības resors nākotnē arī iecerējis palielināt profesionālo karavīru skaitu, taču šis jautājums ir cieši saistīts ar valdības gatavību nodrošināt papildu finansējumu aizsardzībai. Šobrīd NBS dien aptuveni 5000 profesionālā militārā dienesta karavīri. Ja būs papildu finansējums, atbilstoši plānam karavīru skaitu vajadzētu palielināt līdz 6000, piebilda Vējonis.

Zemessardzes attīstība ir tikai viena no vajadzībām, ko nepieciešams attīstīt. Lai redzētu kopumā, kā attīstīt Zemessardzi, AM izstrādā Zemessardzes kaujas spēju attīstības plānu, kurš nepieciešams, lai šī spēka struktūra neattīstītos fragmentāri.

Kopumā AM vēlmju saraksts valsts aizsardzības stiprināšanai turpmākajiem gadiem ir garš, proti, nepieciešams attīstīt 74 pasākumus, tādējādi uzlabojot NBS materiāltehnisko bāzi. Bruņotajiem spēkiem bez ieročiem vajadzīgi arī jaunas kazarmas, noliktavu un poligonu paplašināšana, kā arī šautuves un apmācību simulatori. Nauda vajadzīga arī jaunsargu skaita palielināšanai, kiberaizsardzības vienības attīstīšanai, bruņutehnikas iepirkšanai, NATO izcilības centram stratēģiskās komunikācijas jautājumos un speciālo operāciju spēkiem.

Jau rakstīts, ka Ministru kabinets nesen apstiprināja valsts pamatbudžeta un valsts speciālā budžeta bāzi 2015., 2016. un 2017.gadam, kā arī bāzes izdevumos neiekļauto ministriju un citu centrālo valsts iestāžu iesniegto pasākumu sarakstu.

AM preses pārstāve Daina Ozoliņa iepriekš teica, ka apstiprinātā aizsardzības izdevumu bāze šobrīd nerada pieauguma tendenci un nevienā no gadiem nesasniedz pat 1% no iekšzemes kopprodukta. Latvija gan apņēmusies līdz 2020.gadam aizsardzībai veltīt 2% no iekšzemes kopprodukta.

AM sniegtā informācija liecina, ka saskaņā ar apstiprināto budžeta tāmi aizsardzībai nākamgad plānoti 233 miljoni eiro, 2016.gadā – 231 miljoni eiro, bet 2017.gadā – 209 miljoni eiro.

Aizsardzības izdevumi ir jāpalielina, tamdēļ AM noteikti iesniegs savas jaunās politikas iniciatīvas, lai pamatotu aizsardzības izdevumu pieaugumu. Šobrīd visiem noteiktā kārtība paredz šo iniciatīvu iesniegšanu līdz 1.augustam.

Iniciatīvu sarakts tiks atbilstoši diskutēts un vērtēts, jo aizsardzības finansējums ilgstoši ir bijis zem nepieciešamā līmeņa, kas ir radījis garu vajadzību sarakstu.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. VAKAR LTV1 “Sastrēgumsstundā” neticēju savām ausīm: pāri par 100000 latu ticis un tiek tērēts pupuķu pētīšanai, kuri dzīvo Ādažu poligonā!??? CIK ATCEROS, TAD KĀDI 13 pāri!?? KAUT KAS TRAKS!?? Zemessardzi tā pa šiem gadiem “IZREFORMĒJUŠI”, ka palikušas vienīgi lauskas… Pašiem zemessargiem jāpērk patronas, tai pat laikā pa Aizsardzības ministrijas budžeta naudu pēta putnus…? Domāju, ka par AM budžeta naudu ne to vien pērk, pēta, aizlāpa caurumus bankrotejošās bankās, LM un citur…!? Bet kas attiecas uz NATO 2% no IKP, tad nav KAUNA VILKTIES ASTĒ UN MULDĒT VIENĀ LAIDĀ!!!!!!!!!! Neviens no varturiem nerunā par labiem , zinošiem virsniekiem, kuri demobilizējas zemā atalgojuma dēļ un kurus atplestam rokām pieņem darbā citur par labu algu, JO CILVĒKAM NEVAJAG DARBA VIETU, KUR NO RĪTIEM IERASTIES UN NOSIST VISU DIENU SAVU LAIKU!?? MUMS MAKSĀ EKSISTENCES LĪDZEKĻUS, NEVIS ALGU PAR PADARĪTO DARBU…!? Nu tagad skrien kā sadeguši un spēlē jaunu teātri… Kur vien raugies, VISS NOLAISTS LĪDZ KLIŅĶIM!!!??? TRAKĀ NARKOTIKU LIETOŠANAS EPOPEJA JAU BIJA , KUR TIE GADI ATPAKAĻ, BET neviens necēla ne ausis… Nu jau iet postaā bagātnieku atvases, nu jāsāk darboties aktīvi… UN TĀ VISĀS JOMĀS…

  2. Naudu iztērēt militāristi vienmēr mācējuši. Ar lietderību-tā ir kā ir. Jo plānveidības budžeta piešķiršanā nekad nav bijiis. Kad pēkšņi jāiztērē papildus miljoni vai pusmiljons, vieglāk nopirkt kādu nevajadzīgu kuģi, kuram apkopē, pat neizejot jūrā, jātērē liela nauda. Vieglāk nekā nopirkt zemessardzei ekipējumu, modernus ieročus .Viss jāuzglabā, jāizdala, vajag vietas noliktavās, piešķirot ZS vienībām, vajadzētu garāžas, lai nestāv klajā laukā, bet tas viss prasa plānveida darīšanu. plānošanu, kam esošie štābi acīmredzot nav gatavi.
    Pareizi būt- vispirms garāžas, katrā ZS bataljonā 2 profesionālus karavīrus transporta apkopei, pieskatīšanai,garāžas, no kurām pāris siltie boksi,- bet profesionāļu sastāvs- lai tikai būtu minimums.

  3. Tas ir milzīgs kauns Latvijai. Mūsu valsts jau ļoti ilgstoši parazitē uz citu NATO valstu aizsardzības budžetu rēķina, un turpinās šo apkaunojošo politiku arī vairākus gadus nākotnē. Traģiskā valsts vēsture pagātnē mūsu valsts vadību, izrādās, nekam nav iemācījusi. Tanī pat laikā žēlojamies, ka kādi citi nevar (negrib ?) apgūt valsts valodu.

Draugiem Facebook Twitter Google+