×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.4°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
27. februāris, 2015
Drukāt

“LA” lasītāji: Zemessargi – īstie patrioti (11)

Foto: LETAFoto: LETA

Nākotnē plānots palielināt arī zemessargu skaitu. Pašlaik viņu ir nedaudz vairāk par 8000, bet atbilstoši valsts aizsardzības plāniem līdz 2020. gadam zemessargu skaitu plānots palielināt no 12 000 līdz 13 000. Pēc šīs ziņas izlasīšanas “LA”  redakcijai piezvanīja atvaļinātais zemessargs Jānis Višņevskis. Viņš ar zemessardzi saistīts  kopš tās izveidošanas, bet, sasniedzot 55 gadu vecumu, atvaļināts rezervē. Ar ko papildinās zemessardzes rindas? – jautā J. Višņevskis. Aicinās jaunos, zaļos zēnus vai tomēr vecos, pieredzējušos, kas vēl spējīgi nest ieroci, ir fiziski izturīgi, zina krievu armijas paradumus, jo paši savulaik dienējuši padomju armijā? “Es savos 65 gados joprojām esmu labā fiziskā formā, protu rīkoties ar ieroci un galvenais – gribu aizstāvēt  savu dzimteni. Tādu entuziastu ir ne mazums. Mēs gribam atkal aktīvi iekļauties zemessardzē,” saka Jānis. Viņš pārliecināts, ka Putins turpinās iesākto karadarbību, tāpēc mūsu valstsvīriem jādomā, kā stiprināt valsts aizsardzības spējas.Jautāju mūsu lasītājiem – vai dienests zemessardzē jāierobežo ar vecuma cenzu 55 gadi?

Vilhelms Ļuta Rīgā: “Vecuma ierobežojums – dumjš noteikums. Pirmām kārtām visu nosaka veselība, fiziskās spējas, nevis gadskaitlis pasē. Zemessargi ir zvērējuši nolikt galvu par dzimteni, viņi ir īstie patrioti. Šķirot šos patriotus pēc vecuma ir izdevīgi tikai ienaidniekiem. Man pašam ir 77 gadi, kapteiņa pakāpe. Joprojām varu skriet, trāpīgi šaut, vadīt automašīnu, komandēt rotu (apmēram 100 vīrus). Uzskatu, ka man joprojām ir tiesības atrasties zemessardzes rindās. Arī Valsts prezidents, būdams pensionārs, skaitās Bruņoto spēku virspavēlnieks.”

Māris Krieviņš Raunā: “Šodien zemessardze nolikta kaktiņā, lai sēž rāmi. Bet 1991. gada nolikumā, kā lasu, tai bijušas ļoti plašas pilnvaras un atbalsts gan no valsts, gan pašvaldībām. Domāju, ka sakarā ar notikumiem Ukrainā zemessardzē jāļauj dienēt arī par 55 gadiem vecākiem vīriem, ja viņiem vēl spēks kaulos.”

Gunārs Salmanis Rīgā: “Esmu vīlies, kādi tagad jaunieši. Ieroci izjauc, bet nespēj salikt. Toties bravūra par šaujamo liela. Tiesības zina, bet pienākumus ne. Interesē nauda. Ja uzbrukums, tad šādi kaujinieki, manuprāt, uzreiz būs krūmos ar visu plinti.”

Ilmārs Lūsis Stopiņu novadā: “Pašreizējai zemessardzei jāuztur ciešāka saikne gan ar jaunsargiem, gan ar veterāniem, kas šobrīd tā kā nostumti malā. Kāpēc neļaut mājās turēt ieroci? Tieši zemessargi aizstāvēs savu sētu, pagastu. Aizsardzības ministram jābūt tik drosmīgam un jāatļauj turēt ieročus mājās. Zemessardze ir papildspēks negadījuma reizē.”

Linards Strelēvics Rīgā: “Nedrīkst iznīcināt iedzīvotājos vēlmi aizstāvēt valsti, nosakot vecuma robežu aktīvajiem zemessargiem. Tā ir necieņa pret šiem vīriem. Jāpieņem, ka šo priekšlikumu rosinājušas personas, par kurām Rainis savulaik teicis – zaļā jaunība. Bet zaļās jaunības pārstāvji bieži iedomājas, ka viņi pārstāv visu vecumu cilvēkus.”

Anna Krūmiņa Dobelē: “Manam dēlam ir 57 gadi. Skatos, cik viņš stalts, spēcīgs, enerģisks. Vīrietis pašos spēka gados! Lai dien zemessardzē līdz 60 gadiem!”

Aivars Valdmanis Rīgā: “Man jau 65, bet turpinu aktīvi darboties zemessargos. Regulāri dodos uz apmācībām, jūtos vajadzīgs, un man tas patīk. Vienīgi komandieris nostādīts neērtā situācijā, jo nav tiesīgs man izmaksāt kompensāciju, ko saņem jaunākie biedri. Vecuma cenzs – tas ir kā padomju laikos muļķīgs ierobežojums.”

Laimonis Ludzenieks Valmierā: “Zemessargi droši var būt arī 60 un 70 gadus veci. Šie vīri būs tie, kas mūs aizsargās uz vietas, kad jaunie būs frontē. Apbrīnojami, ka skolās vairs nav militārās apmācības. Nevar to tā atstāt, redzot, kas notiek Ukrainā.”

Zigurds Palejs Rīgā: “Lai zemessargos dien visi, kamēr var kustēt! Somu Ziemas karš parādīja – karoja jauns un vecs. Zemessardze ir mūsu visuzticamākā kaujas vienība.”

Vilnis Petrovics Dundagā: “Šajos laikos katrs zemessargs ir zelta vērtē. 55 gadi nemaz nav tas kritiskākais vecums.”

Jānis Skriblis Tukumā: “Arī 65 un 70 gados dažs vīrietis ir pašos spēka gados. Aizstāvēt savu valsti – tur viņš derēs. Bet jāļauj zemessargiem turēt ieročus mājās. Ulmaņlaikos visiem aizsargiem mājās skapī stāvēja pat vairākas šautenes un patronas arī.”

Roberts Brižs Kabilē: “Ja tagad visiem būs jāstrādā līdz 65 gadiem, lai arī zemessargi dien līdz pensijas vecumam – 65 gadiem.”

Andrejs Mazins Inčukalna novadā: “Ar zemessardzi esmu saistīts no tās izveidošanas pirmās dienas. Biju komandieris jaunsardzei. Cik toreiz visi aizrautīgi strādājām! Tagad jaunsargu skaits sarucis.”

Jānis Dibrančs Garkalnē: “Domāju, ka tik veciem nav jābūt zemessardzē. Vecuma robeža varētu būt pat zemāka, ap 40 vai 50 gadiem. Ja cilvēks jau apmācīts, zinošs, lai turpina dienestu. Ja strādā fizisku darbu, tad ir līmenī, bet redzu, ka daudziem pēc 40 un 50 gadiem zūd interese par fiziskām aktivitātēm. Vadīt jau padzīvojušus vīrus arī nav viegli. Visi gudri. Jābalstās tomēr uz gados jaunajiem, tad būs jēga.”

Mārtiņš Liepiņš Slampē: “Jāsaprot, ka tagad norisnās informatīvais karš, liela nozīme modernajām tehnoloģijām. Jāprot izmantot mobilo telefonu, datoru iespējas. Bet vai šie vecie vīri to maz spēj? Jāapmāca, lai izšķirošā brīdī nenospiež nepareizo pogu.”

Pievienot komentāru

Komentāri (11)

 1. Lūdzu uzraugiet lojalitāti savās rindās! Tas gan attiecas uz jauniem nepārbaudītiem kadriem. Lai nesanāk tā, ka apmācam un apbruņojam pretinieku un izaudzinam savās rindās.

  Veiksmi mums visiem!

 2. … Man personigi, Zemessargi pamacija par kalasnikova ieroca nikiem … no siem labi organizetiem patriotiem baidijas katrs okupants, kolonists ar launiem nolukiem, 90 gadu sakuma … tie uztureja mieru un labklajibu ka Riga ta mazpilsetas no piedzerusie bomzietas un speja nosargat sabiedribu pret sveso kriminalo bandu meginajumiem parnemt plaukstosas mazas biznes vietas … velak, pec Zemessargiem uzliktiem groziem, un, Speciala uzdevuma bataljona izformesanas, ar Ulmanisa atlauj

  … Pecak tikai ‘liela biznes’ vai ‘arzemju investori’ … vareja sagaidit aizsardzibu no specialas policijas vienibas ar specialu tel. savienojumu … un driz viegli korumpeta policija atklaja kriminalelementiem Bezabrenes talako attistibu…

  …Zemessargus ir jaatjauno pilnigi … un driz, jo tada visatlautiba, visur ir attistijies jauns ienaidnieks musu pasu zeme … !!

 3. Ar lielako prieku ietu armija. Valsts tik nelauj jo ar pamatizglitibu tie neesot karaviri!!!

 4. Zemessargi ir PATRIOTI, bet daudzus ĪSTS patriotisms novedis pensionāros, jo ir augstāki komandieri, kuriem PATRIOTISMS ir TIKAI UZ PAPĪRA… Rezultātā to zemessargu, par kuru ir šis stāsts, “pensionēja” 49 gadu vecumā!???????? Viņš BIJA un vēl TAGAD IR stalts, sportisks, zinošs savu darbu zemessardzē LABĀK par dažu “”komandieri” no padomju laikiem…, NAV KAITĪGU NIERADUMU (šobrīd viņam ir TIKAI 52 gadi! PATS LABĀKAIS BRIEDUMS, kad zināšanas zemessardzē varētu iet kopsolī ar lielo praksi, ko izgājis šis cilvēks!? Veiklībā jaunie zemessargi varēja pienest ūdeni…) PALDIES labvēlim par patiesu domu! Tā kā būtu JĀPĀRSKATA DAŽA LABA pensionētā zemessarga nokļūšana šajā statusā un jādemobilizē izveicīgie “komandieri” no padomju laikiem!!! Taču vai kāds no pensionētajiem vairs GRIBĒS atgriezties tur, no kurienes “izmesti” pret pašu gribu, jo bijis MUGURKAULS un GALVA uz pleciem, lūk jautājums??? TAS NAV VIENNOZĪMĪGI…PĀRINODARĪJUMS GRUZD…

 5. J.Dibranča k-gs (ja viņš tāds ir) laikam jau 40 gados savus spēkus izlietojis (tabaka, alkohols utt.).

 6. Ieročus turēt mājās? Laba doma. Lai ir, ar ko malu medībās iet un kad piedzeras, kaimiņam draudēt. Atceros labos laikus deviņdesmitajos. Garām Zemessargu štābam bija bail iet, tauta pārgāja uz otru ielas pusi, piedzērušo auri no turienes nāca dienu un nakti…Droši vien un cerams, ka ne visur tā bija…

  • Kas vainigs, tas bailigs.
   Skaidrs ar tadiem.
   Zemessardze bez ierociem nemaz nevar pildit to reglamenta paredzetas fukcijas, ka personiga, gimenes, tautas un valsts aizsardzibu. To viniem liegusi pie varas tikusie sim komentetajam lidzigie, kuriem bija par ko baidities, kuriem zemessargi trauceja vest kontrobandu, utml pasu kontroleto ierednu piesegtas nelikumibas.

 7. Kad jākaro ar bruņotu traktoru, atvainojiet, tanku, cik jaunlaiku datorgurķiem ir traktora tiesības un izpratne par tēmēšanu, lādēšanu un citām tanka spējām, vai vecāks vīrs ar reālu pieredzi nav labāks karavīrs, jo zvaigžņu kari vēl nav sākušies?

 8. Gadu ierobezojums zemessargiem, uzskatu, nav parasta aplamiba, bet drizak promaskaviski noskanoto valdoso apzinati versta kaitnieciba, nodeviba pret valsti, tas aizsardzibas spejam. Tapat ka zemessargu atbrunosana, kas ne ar ko citu nav pamatojama.
  Pats esmu Zemessardze jau ap 20 gadu, bet nu jau veteranos, jo ir pari 60. Daudzus gadus esmu bijis gan nodalas (8 cilv.), gan vada (4 nod. – 32 cilv.) komandieris. Izgajis vairakus apmacibu kursus pec dazadiem standartiem, ar speju nepieciesamibas gadijuma vadit ari rotu (4 vadi – ap 120 -130 cilv) Ari padomju armijas obligataja dienesta biju vada komandieris. Tapec pietiekosi labi zinu gan tos uzdevumus, gan nepieciesamas kaujinieku spejus, gan daudz ko citu ar so sferu saistito.
  Bet uzdevumi ir dazadi un tiem der ari dazadi kaujinieki, ari ta sauktie pensionari. It seviski, ka pensijas vecums jau paugstinats lidz 65 gadiem, un tatad tiek uzskatits, ka tik ilgi cilveks var kvalitativi stradat, pildit visdazadakos uzdevumus. Un ta ari ir. Kados tik darbos, ieskaitot fiziski smagus, nestrada par veciem un aizsardzibai it ka nederigiem pataisitie viri. Nav saubu, un to ir pieradijusi prakse, kamer vel si pensionesanas norma nebija pienemta attieciba uz zemessargiem, ka tie var pildit tiem paredzetos uzdevumus ne sliktak par jebkuru videji nemto zemessargu. Nav runa par atseviskiem sacakstejusiem individiem, kuri tiesam, tapat ka sai patriotiskajai misijai nelojalie, ir jaidentifice komandierim un jaierobezo no dalibas. Jo tikai vecums nav kriterijs. Ir nez cik piemeru, kad jaunie, it ka speka gados puisi pat tuvu nespej turet lidzi tiem pensionariem, kuriem ir smags rudijums. Un atkal nav runa par speciali trenetiem un atlasitiem sportistiem. Zemessardze tiesi ar to atskiras, ka tai jaieklauj visi valsts pasaizsardzibai derigie un gribosie to darit, nevis patriotismam jaizvirza kaut kadi nepamatoti kriteriji, kas nebut nav valsts intereses.
  Ka noverojam pastavigu karadarbibas zonu regionos, tad tur karo un ar ierociem brivi apietas pat puikas jau no 8 -10 -12 g vecuma, par vecakiem nemaz nerunajot. Jo nav izveles, kad ir jaaizsarga sava valsts, sava neatkariba. It seviski, ka musu ir tik cik ir. Un musu ir loti maz. Uz zinama apdraudejuma fona, kas ir ap 2 miljoni kopejais iedzivotaju skaits, no kura karot, aizsargaties spejigi var but iespejams ne vairak pa 1 tresdalu pie loti optimistiski maksimalam prognozem. Bet reali daudz mazak. Bet ari tie ir jaapmaca laicigi, nevis, ka tauta saka – jabaro suns, kad vilki aitaas…..
  Un tapec nekada skirosana pec kaut kadam citam pazimem, ka vien uzticamibas sai valstij, nevar un nedrikst but.

  • Piekrītu.LR iedzīvotāju paliek mazāk. Ja veselība atļauj, lai dien veseli.

   • Pilnīgi piekrītu, lai puišus ņem līdz sirmam vecumam, ja tikai veselība atļauj. Man vīram 63, bijis krievu armijā stroijbatā, tagad labprāt dienētu zemessardzē, jo veselība atļauj un es-sieva arī, lai kalpo mūsu zemītei.Nevajag jau ilgi, ar dažiem mēnešiem pieitiks, ne tā kā krievu armijā 2 gadus vīru neredzēju.Un vēl viņš gaidīja savu draugu veselu pusgadu,tad tikai abi pārbrauca. Neessmu apvainojusies ne uz vīru, ne uz draugu, ne uz armiju, bet gaidīju un sagaidīju,nav jau rekrutēšana uz 25 gadiem 17. vai 18.gs

Draugiem Facebook Twitter Google+