Pasaulē

Zemestrīce Meksikā izdzēš 61 dzīvību 16

Meksikas prezidents uzrunā cilvēkus pēc postošās zemestrīces. REUTERS/LETA

Meksiku ceturtdienas vakarā (piektdien pēc Latvijas laika) satricināja 8,2 magnitūdas stipra zemestrīce, sagraujot simtiem ēku, pārtraucot elektroapgādi un laupot dzīvību vismaz 61 cilvēkam, piektdien paziņoja amatpersonas.

Meksikas prezidents Enrike Penja-Njeto piektdienas vakarā televīzijas uzrunā izsludināja valsts sēras uz trim dienām. Viņš arī paziņoja, ka visvairāk cilvēku gājuši bojā Oahakas štatā, kur zemestrīce prasījusi 45 cilvēku dzīvības, vēl 12 cilvēki miruši Čjapasas štatā, bet četri – Tabasko štatā.
Zemestrīcē tika ievainoti vairāk nekā 200 cilvēku Meksikā un četri cilvēki Gvatemalā.

Penja-Njeto piektdien pēc ārkārtas sanāksmes Valsts katastrofu novēršanas centrā nodēvēja šo zemestrīci par spēcīgāko pēdējo simts gadu laikā un aicināja iedzīvotājus būt modriem, jo zemestrīcei seko pēcgrūdieni.

Vairākums upuru zaudējuši dzīvību, sagrūstot ēkām, kurās viņi atradās. Viens no Tabasko štatā bojāgājušajiem ir mazulis, kurš nomira, kad elektroapgādes pārtraukuma dēļ slimnīcā pārtrauca darboties viņa mākslīgās elpināšanas iekārta. Otru Tabasko bojāgājušo bērnu sadragāja brūkoša siena.

Vislielāko postu zemestrīce nodarījusi Oahakas štata Hučitanas pilsētā, kur gājuši bojā 36 cilvēki. Šajā pilsētā sagruva slimnīca un puse mērijas ēkas, un daudziem namiem tika nodarīti lieli postījumi.
Zemestrīce bija jūtama arī Meksikas kaimiņvalstī Gvatemalā, kur arī nodarīti postījumi ēkām.

Klusā okeāna cunami brīdinājumu centrs paziņojis, ka līdz trim metriem augsti cunami viļņi var sasniegt Meksikas, Gvatemalas, Salvadoras, Hondurasas, Nikaragvas, Kostarikas, Panamas un Ekvadoras piekrasti.
Zemestrīce notika ceturtdien 23.49 pēc vietējā laika (piektdien 7.49 pēc Latvijas laika), tās epicentrs atradās Klusajā okeānā Meksikas dienvidu štata Čjapasas piekrastē, bet hipocentrs – 35 kilometru dziļumā.

Tā bija nedaudz spēcīgāka par 1985.gada zemestrīci, kura prasīja vairāk nekā 10 000 cilvēku dzīvību Mehiko pilsētā un kuras stiprums bija 8,1 magnitūda.

Romas pāvests Francisks brīvdabas misē Kolumbijā paziņoja, ka viņš lūdz Dievu “par tiem, kas zaudējuši dzīvības un savas ģimenes” šajā zemestrīcē.

LA.lv