×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.5°C
Vilis, Vilhelms
Pirmdiena, 28. maijs, 2018
27. aprīlis, 2015
Drukāt

Zemestrīcē Nepālā tūkstošiem upuru

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Katmandu vēsturiskais centrs, kas iekļauts UNESCO Pasaules kultūras mantojumā, ir sagrauts.

Bojā gājušo skaits sestdienas postošajā zemestrīcē Nepālā pārsniedzis 2300, taču spēcīgo pēcgrūdienu turpināšanās un zemes nogruvumi rada bažas par upuru skaita pieaugumu, paziņojušas valsts amatpersonas. Indijā zemestrīcē bojā gājuši vismaz 57 cilvēki, bet Tibetā pagaidām apzināti 17 bojā gājušie. 7,8 ballu zemestrīce bija jūtama visā Nepālā un lielā daļā Indijas un Bangladešas, ziņo ASV Ģeoloģijas dienests (USGS). Nepālā apzināti vairāk nekā 40 cilvēki no Latvijas, ziņo aģentūra LETA, atsaucoties uz Ārlietu ministrijas datiem. Ārlietu ministrijai ir informācija par 37 cilvēkiem, kuri nav cietuši zemestrīcē. Pašlaik nav informācijas par četriem Latvijas valstspiederīgajiem, ar kuriem nav izdevies sazināties.

Glābēji steidzas uz Nepālu

Ievērojami postījumi nodarīti Nepālas galvaspilsētai Katmandu. Neskatoties uz auksto laiku, izdzīvojušie pilsētnieki nakti pavadīja uz ielas, baidoties atgriezties bojātajās ēkās. Vakar Nepālu satricināja vairāk nekā desmit spēcīgi pēcgrūdieni, kas sniedzās līdz 6,7 ballēm, ziņo USGS. Nepālā pagaidām apzināti aptuveni 4600 ievainoto un valsts slimnīcām ir grūtības palīdzēt visiem cietušajiem, kas tiek izvietoti teltīs, jo pēcgrūdienu dēļ pastāv bažas par bojāto slimnīcu ēku sabrukšanu. Katmandu iznīcināti daudzi senās arhitektūras pieminekļi. Cilvēku glābšana sabrukušajās ēkās daudzviet jāveic ar rokas instrumentiem, jo buldozeri nevar iebraukt vecpilsētas šaurajās ieliņās, ziņo aģentūra “Reuters”. Katmandu vēsturiskais centrs, kas iekļauts UNESCO Pasaules kultūras mantojumā, ir sagrauts. “Elektrība ir atslēgta, komunikāciju sistēmas ir pārslogotas, slimnīcas ir pārpildītas un trūkst vietas, kur uzglabāt mirušos,” aģentūrai AFP sacīja humānās palīdzības organizācijas “Oxfam” Austrālijas nodaļas vadītāja.

Starptautiskie palīdzības spēki un Nepālas valdība cenšas nogādāt glābējus un pirmās nepieciešamības preces uz nomaļākām vietām. Lavīnu dēļ sestdien nebija iespējams ar helikopteriem sākt alpīnistu un personāla evakuāciju no Everesta bāzes nometnes, kurai pārvēlās zemestrīces izraisītas lavīnas. Pēc ārvalstu kalnā kāpēju ziņotā, lavīna bāzes nometnē uzgāzusies aptuveni 500 teltīm un bojā gājuši vismaz 18 cilvēki, kuru vidū ir arī ārvalstu alpīnisti. Aculiecinieki stāsta, ka milzīgā sniega un akmeņu masa, kas gāzusies pāri nometnei, sniegusies aptuveni 50 stāvu mājas augstumā, noslaukot visu savā ceļā. Kad kalns aprimis, izdzīvojušie sākuši atrakt nometnes paliekas, sniedzot palīdzību cietušajiem. Pagaidām nav zināms, cik cilvēku – alpīnistu un vietējo pavadoņu – zemestrīces laikā atradās citos kalnā kāpšanas maršrutos. Tiek lēsts, ka tādu varētu būt vairāk nekā tūkstotis. Glābšanas darbus kalnos apgrūtina snigšana, kas kalnu piekājē pāriet lietū. “Mēs esam izvērsuši plašu glābšanas akciju, taču vēl daudz jādara. Mūsu valsts pašreiz ir krīzes situācijā, un mums vajadzēs plašu atbalstu un palīdzību,” intervijā raidsabiedrībai “BBC” paziņojis Nepālas informācijas un komunikāciju ministrs Minenndra Ridžals.

ASV un virkne Eiropas un Āzijas valstu nosūtījušas glābējus un ārkārtas palīdzību, lai paātrinātu izdzīvojušo meklēšanu. Indija nosūtījusi divas militārās transporta lidmašīnas un vairākus helikopterus, palīdzības piedāvājumi saņemti no Šrilankas, Pakistānas, Norvēģijas un Taivānas. Pakistānas militārās transporta lidmašīnas piegādājušas lauka hospitāli ar ārstu komandu, glābēju grupas ar radara ierīcēm. Katmandu jau ieradusies Ķīnas glābēju komanda ar dienesta suņiem. Japānas glābēju komanda Nepālā ieradās vakar, ceļā uz Nepālu ir Eiropas Savienības humānās palīdzības ekspertu komanda, kā arī humānās palīdzības kravas un glābēju grupas no virknes Eiropas valstu.

Zemestrīces epicentrs bija tikai 11 km dziļumā

Nepāla un pārējās Himalaju piekājē esošās valstis ir pakļautas zemestrīču riskiem, jo atrodas uz Indijas un Eirāzijas tektonisko plākšņu sadursmes vietas. Ģeologi secinājuši, ka Indijas tektoniskā plāksne virzās ziemeļu virzienā ar ātrumu aptuveni 4 – 5 centimetri gadā zem Eirāzijas tektoniskās plāksnes, izraisot zemestrīču apdraudējumu plašā apvidū. 25. aprīļa zemestrīce bija smagākā Nepālas vēsturē kopš 1934. gada, kad zemestrīces izraisīti postījumi pilnībā iznīcināja Katmandu, kur gāja bojā aptuveni 8500 cilvēku. Sestdienas zemestrīce Nepālā bija īpaši graujoša, jo tās epicentrs atradās tikai 11 kilometru dziļumā, vairojot postījumu apmēru. Vairākums Nepālas iedzīvotāju mīt mūra namos, kas nav stiprināti pret zemestrīcēm un neizbēgami sabrūk pēc atkārtotiem pazemes grūdieniem. Eksperti uzskata, ka postījumi valsts vidienē būtu vēl plašāki, ja tos neierobežotu cietie klinšakmeņu ieži. Pēcgrūdieni bija vairāk jūtami Nepālas un Indijas pierobežā, kur zeme ir smilšaināka. Kalnu nogāzēs pēc zemestrīces īpaši bīstami ir zemes noslīdeņi un akmeņu nogruvumi. Himalaju apvidū spēcīgas zemestrīces notika arī 1905. un 2005. gadā, kad bojā gāja desmitiem tūkstošu cilvēku. Lielākā nesenā katastrofa tā saucamajā Klusā okeāna uguns aplī notika 2004. gada decembrī, kad 9,1 balli stipra zemestrīce Indonēzijas arhipelāga rietumos izraisīja trieciena vilni, kas aiznesa vairāk nekā 230 000 dzīvību desmit valstīs Indijas okeāna piekrastē.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+