Pasaulē
Eiropa

Zemestrīce Polijas dienvidos izvēršas par traģēdiju ogļraktuvēs0

Foto Reuters/Scanpix/LETA

Polijas dienvidos kādā ogļraktuvē sestdien notika zemestrīce, kurā gājis bojā viens un pazuduši bez vēsts četri ogļrači, svētdien paziņoja Polijas kalnrūpniecības uzņēmums “Jastrzebska Spolka Weglowa”.

Zemestrīce notika šī uzņēmuma Zofjuvkas raktuvē, kas atrodas Jastžembezdrujas pilsētā netālu no Čehijas robežas.

Pēc tās tika uzsākta glābšanas operācija un četri ogļrači tika ātri nogādāti virszemē, bet pārtrūka sakari ar septiņiem citiem ogļračiem, kuri 900 metru dziļumā sagatavoja jaunu koridoru ogļu ieguvei.

Glābēji vēlāk izglāba divus no šiem septiņiem ogļračiem un atrada vēl vienu, kurš neizrādīja dzīvības pazīmes, bet četri ogļrači vēl ir pazuduši bez vēsts. Abi izglābtie ogļrači bija guvuši ievainojumus, kas neapdraud dzīvību, un tika aizvesti uz slimnīcu. Svētdien tika konstatēts,ka ogļracis, kurš neizrādīja dzīvības pazīmes, ir miris.

Polijas Valsts kalnrūpniecības pārvalde novērtēja zemestrīces stiprumu ar 3,4 magnitūdām, bet Eiropas Vidusjūras seismoloģiskais centrs – ar 4,3 magnitūdām. Telekanāls TVN24 ziņoja, ka zemestrīce bija jūtama arī virszemē un sašūpoja dažas mājas.

Augsta metāna koncentrācija raktuvē vairākas stundas aizkavēja glābēju ierašanos.

Polijas premjerministrs Mateušs Moraveckis sestdienas vakarā ieradās šajā raktuvē un paziņoja reportieriem, ka gandrīz 90 glābēju dara visu iespējamo, lai izglābtu pazudušos ogļračus.

Ogles vēl arvien ir galvenais enerģijas un kurināmā avots Polijā, bet valsts arī veic pasākumus pārejai uz atjaunīgiem un tīrākiem enerģijas avotiem. Pērn Polijā tika iegūti 65,8 miljoni tonnu ogļu – par apmēram 4,8 miljoniem tonnu mazāk nekā 2016.gadā.

Daudzas Polijas raktuves ir bīstamas, un metāna gāze tajās izraisījusi eksplozijas un iegruvumus ar cilvēku upuriem.

Šogad Polijas ogļraktuvēs jau ir gājuši bojā pieci ogļrači.

LA.lv