×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.7°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
10. maijs, 2016
Drukāt

Pavasarī – uz Zemgali pēc ceriņu smaržas un īpašas alus garšas

1. Alus ar citu garšu

1no4
Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Turpinot ceļot pa Latvijas novadiem, kārta pienākusi par valsts maizes klēti dēvētajai Zemgalei, kas atbilstoši reģionu reformai nu jau izpletusies līdz pat Jēkabpilij. Cukurbietes gan te vairs neaudzē, jo cukura rūpniecība Latvijā tika iznīcināta, toties graudaugus gan, kas ir izejviela latviešu tradicionālajam dzērienam alum – tā slavenākie ražotāji Zemgalē ir agrofirma “Tērvete” un “Bauskas alus”.

Alu var dzert dažādi – remdējot slāpes karstā vasaras dienā, labā kompānijā skatoties hokeja spēli vai vienkārši pie vakariņām. Taču īpašu garšu alus iegūst kopā ar stāstu par tā tapšanu, ko piedāvā alus darītavas, aicinot ekskursijā ceļotājus.

Braucot uz Tērveti, alus degustēšana būs tikai patīkama piedeva ceļojumam, kurā noteikti jāapmeklē Tērvetes dabas parks. To apsaimnieko viens no bagātākajiem uzņēmumiem – “Latvijas valsts meži”. Tāpēc pašsaprotami, ka infrastruktūra sakārtota visaugstākajā līmenī. Nav kauns šo apskates objektu rādīt pat daudz pieredzējušiem ārzemniekiem – ieeja ar aprocēm, plašas autostāvvietas, gaumīgas, izglītojošas izkārtnes, atraktīvi pasaku tēli (Meža māte, Sīkstulis, Ragana un citi), kas rosina bērnus un pieaugušos radošām izpausmēm, un ekskursiju vilcieniņš, ar kuru ātri iespējams nokļūt visattālākajos parka nostūros, tostarp līdz jaunajam skatu tornim.

Protams, Tērvetes apmeklējuma maršrutā jāiekļauj arī rakstnieces Annas Brigaderes memoriālā muzejmāja “Sprīdīši”. Rakstnieces radīto pasaku varoņi jaunu dzīvi ieguvuši dabas parkā. Īpašs pieturas punkts ir Tērvetes koka pils – viena no varenākajām 12. gs. Latvijas teritorijā bijušajām pilīm, kuras austrumu daļa rekonstruēta un tajā iekārtota plaša ekspozīcija par šo objektu un zemgaļu kultūras mantojumu. Pils četros stāvos apskatāmi pilskalnu attēli, piļu apjomu un izskata versijas, rotas, apģērbi, ieroči, sadzīves priekšmeti, mēbeles, kā arī zemgaļu valdnieka Viestarda vaska figūra un lielākā zobenu izstāde Latvijā. Lai gūtu visaptverošu priekšstatu par tā laika dzīvi, vislabāk šurp atbraukt 13., 14. augustā, kad te svinēs Zemgaļu svētkus, piedaloties vēstures rekonstrukcijas klubiem un folkloras kopām no dažādām valstīm.

Bet jau 15., 16. jūlijā Tērvetē notiks novada svētki, kad risināsies ļoti daudz dažādu pasākumu, būs krāšņs svētku gājiens un klasiskās mūzikas koncerts Mežmuižas pils terasē. Tad varbūt atradīsies laiks arī alus darītavas “Tērvete” (1971) apmeklējumam, kur piedāvā iepazīties ar alus tapšanas procesu un nobaudīt visas Tērvetes alus šķirnes, kā arī iegādāties īpašos uzņēmuma suvenīrus un alu. Ja būs gribēšana, pie viena vēl pusstundu iespējams veltīt piena lielfermas “Tērces” apskatei – te ar automātiskā karuseļa tipa iekārtu ik dienu izslauc ap trim tūkstošiem govju.

Bauskas alus

Runājot par alu, atklāšu mazu noslēpumu. Lai gan esmu vidzemnieks, man vislabāk no visiem garšo tieši Bauskas tumšais alus. Tur nu liels nopelns ir leģendārajam aldarim Kārlim Zālītim, kurš šogad svinēs savu 90. dzimšanas dienu, bet Bauskas alus darītava – 35 gadus. Sirmais kungs ir Triju Zvaigžņu ordeņa kavalieris un, neskatoties uz savu cienījamo vecumu, joprojām katru dienu ierodas darbā, ir humora un optimisma pilns. Kā goda un cieņas apliecinājums viņam tapusi alus šķirne “Meistara alus”, kam jubilejas gadā sarūpētas jaunas etiķetes. Alus darītavā ražo arī bezalkoholiskos dzērienus – “Kvasu”, iesala dzērienu “Veselība” un “Porteri”. Kā man pastāstīja uzņēmuma pārstāve Aelita Minkeviča, nupat sāks ražot jaunu produktu – dabiski raudzētu tējas sēnes dzērienu “Kombucha”, kas jau nopērkams firmas veikaliņā “Bauskas miestiņš un citi labumi” pilsētas centrā.

  1. Alus ar citu garšu
  2. Ceriņu laiks klāt
  3. Garšas ap Jelgavu
  4. Sēļu zemē

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+