×
Mobilā versija
+11°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
24. janvāris, 2012
Drukāt

Zemledus makšķernieki steidz kāpt uz ledus, riskējot ar dzīvībām

Ilustratīvs attēls. Foto - LETAIlustratīvs attēls. Foto - LETA

Neskatoties uz daudzajiem brīdinājumiem, zemledus makšķernieki bezatbildīgi izturas pret savu dzīvību un veselību, steidzoties kāpt uz vēl trauslā ledus un nereti tajā arī ielūstot, liecina aktīvās diskusijas makšķernieku forumos par ledus stāvokli Latvijas ūdeņos un zemledus makšķerēšanas sezonas atklāšanu.

Makšķernieku sabiedrībā nostiprinājušies nerakstīti likumi, kurus ievērojot ir iespējams izvairīties no nepatīkamām situācijām, piemēram, ledum, uz kura drīkst kāpt puslīdz droši, jābūt vismaz piecus centimetrus biezam. Turklāt tam jābūt tīram, caurspīdīgam ledum, nevis sasalušam ar sniegu. Ledum salstot ar sniegu, tas ir daudz neizturīgāks par caurspīdīgo.

Obligāts nosacījums ir izmantot vergu, ar kuru pārbauda ledus biezumu. Ja verga ar vienu sitienu izskrien cauri ledum, tad no tās vietas jādodas prom, jo ledus ir pārāk plāns, lai uz tā uzturētos.

Savukārt rakstītais makšķernieku forumos liecina, ka šie elementārie nosacījumi tiek ignorēti. Piemēram, populārajā makšķernieku forumā portālā “copeslietas.lv” kāds makšķernieks atzinis, ka atklājis zemledus makšķerēšanas sezonu, makšķerējot no ledus, kura biezums ir divi līdz pieci centimetri. Kāds cits makšķernieks raksta, ka atklājis sezonu Ungura ezerā: “Uzsitot ar vergu, iet cauri, bet staigāt var.” Uz to cits žibulētājs atbildējis: “Plānprātīgie!”

Rakstītais makšķernieku forumos liecina, ka ne uz visiem gadījumiem, kad ledu ielūzis bļitkotājs, tikuši izsaukti glābēji, jo makšķernieki izglābušies pašu spēkiem. Piemēram, kāds makšķernieks atzinies, ka atklājis “peldēšanas sezonu” Dzirnezerā, savukārt kāds cits ielūzis savā privātajā dīķī, vēl kāds atklājis, ka viņa paziņu nav izturējis Lilastes ezera ledus.

Taču arī citu rūgtā pieredze neattur pārsteidzīgos makšķerniekus no neapdomīgas rīcības uz ledus un makšķernieku forumos parādās arvien jauni ieraksti par žibulētāju neprātīgu rīcību uz ledus.

Kā ziņots, 18.janvārī Ogres novada Ķeipenes pagastā glābēji no Pečoru ezera izcēla pirmo šogad noslīkušo zemledus makšķernieku – aptuveni 33 gadus vecu vīrieti. Dienu vēlāk Daugavpilī, iepretim Daugavgrīvas cietumam, Daugavas plānajā ledū ielūzis vēl viens makšķernieks. Viņu izglābis garām braucošs ugunsdzēsējs-glābējs, kuram tajā dienā bija brīvdiena.

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests atgādina, ka tajās Latvijas vietās, kur ūdenstilpes pamazām aizsalst, kāpt uz ledus pagaidām ir ļoti bīstami, jo ūdeņi aizsalst nevienmērīgi. Ledus ir visplānākais vietās, kur zem tā ir straumes, kur ūdenstilpnē ietek citi ūdeņi, kā arī tiltu un niedru tuvumā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+