×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.8°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
15. septembris, 2016
Drukāt

No deviņiem saimniekiem izkrāpj graudus vairāk nekā 32 000 eiro vērtībā (2)

Foto-ShutterstockFoto-Shutterstock

Policija aizturējusi četrus vīriešus, kuri no šā gada februāra līdz maijam deviņos novados zemniekiem izkrāpuši graudus. Četri iepriekš tiesāti vīrieši uzdarbojušies Sērenes, Laidu, Lažas, Jaunsātu, Rencēnu, Salas, Usmas, Zaņas pagastā, kā arī Auces pusē. Kopumā no deviņiem zemniekiem izkrāptas 211,7 tonnas graudu vairāk nekā 32 000 eiro vērtībā.

Kā noskaidrots, 1973., 1976., 1985. un 1990. gadā dzimušie vīrieši par graudiem piedāvājuši augstāku cenu, nekā tā ir tirgū, radot iespaidu, ka darījums pārdevējam būs izdevīgs. Kad paņemti graudi, zemnieki saņēmuši pavadzīmes un solījumus apmaksāt pirkumu. Bet nauda nav dabūta un kontakti ar pircējiem pārtrūkuši. Nozieguma izdarīšanai izmantota pastkastītes firma un nomāts auto, graudi žigli pārdoti citām personām.

Par graudu izkrāpējiem esmu rakstījis arī iepriekšējos gadus: agrāk krāpnieku rokās gadījies iekrist arī kādam lielākam zemniekam, bet tagad tie parasti ir nelieli vai mazi graudaudzētāji, ar kuru mazajiem apjomiem nopietni uzpircēji nevēlas krāmēties vai kuriem ātri vajag naudu un pēc iespējas lielāku. Lielie graudaudzētāji neriskē un sadarbojas ar nopietniem uzpircējiem.

Kā noskaidroju, visos izkrāpšanas gadījumos garnadži darbojušies SIA “PZ Serviss” vārdā. Šo SIA kā logu un durvju montāžas mikrouzņēmumu 2012. gadā izveidojis tukumnieks, šobrīd SIA “Īpašuma dizains” valdes priekšsēdētājs Pēteris Zustrups. Pēc diviem gadiem, apgrozot 73 tūkstošus eiro, uzņēmējam šis SIA vairs nebija vajadzīgs, un viņš to ar visiem grāmatvedības papīriem 2015. gada augustā pēc kāda interneta sludinājuma pārdevis 1962. gadā dzimušajam Andrejam Platicinam. Šā gada jūlijā, acīmredzot jau zinot, kā “PZ Serviss” strādā, Valsts ieņēmumu dienests SIA darbību apturēja. “Pircējs jau likās normāls. Man tiešām pirmā dzirdēšana, kas ar “PZ Servisu” noticis, bet man ar to pēc pārdošanas vairs nav nekāda sakara,” teic P. Zustrups.

Kad uzrunāju divus apkrāptos zemniekus, abi notikušajā vaino arī pašu neuzmanību, lētticību un uz zaudētā atgūšanu necer. “Eh, vajadzēja paskatīties internetā, ka “PZ Serviss” nav nekāds graudu uzpircējs, kad telefonā saņēmu īsziņu, ka tas uzpērk graudus. Bet naudu pavasarī ļoti vajadzēja, solīja samaksāt piecu dienu laikā. Kontaktējos ar diviem cilvēkiem: ar vienu pa telefonu, runāja krieviski, uzdevās, šķiet, par Platicinu, otrs, kas atbrauca, bija latvietis,” atceras Saldus novada Zaņas pagasta 25 hekt­āru saimniecības īpašnieks Staņislavs Brunovskis. “Man bija 13 tonnas tritikāles, vienojāmies par 115 eiro tonnā. Tāda tirgū apmēram arī bija cena. Nekad nebiju iedomājies, ka mani tā apkrāps. Līdz tam pats vedu graudus uz “Vaiņodes bekonu”, bet biju kaut kā iedomājies, ka tur tos tobrīd nepieņem, kaut gan tā nebija. Varbūt zemapziņā nospēlēja – cik labi, ka atbrauc pakaļ… Līdz tam pats graudus vedu nodot, jo lielie uzpircēji jau ar maziem apjomiem nekrāmējas. Kad sāku prasīt naudu no “PZ Servisa”, man atbildēja tikai vienu reizi, pēc tam vairs necēla klausuli. Gāju uz policiju. Labi, ka afēristi saņemti ciet, bet diez vai naudu dabūšu – to jau man arī policisti teica. Pasēdēs dažus gadus būrī, iznāks un tērēs manu naudu, ko droši vien kaut kur norakuši.”

“Pavasaris nāca, naudu vajadzēja,” saka 72 gadus vecā zemnieku saimniecības “Bencēni” īpašniece Lilija Lubeņeca, kura Jaunjelgavas novada Sērenē apsaimnieko 97 hektārus. “Pārtikas kviešu cena tirgū bija 140 eiro, bet viņi solīja 150. Tā atdevām 20 tonnas. Ja pati būtu tajā dienā mājās, varbūt būtu uzmanīgāka. Vīrs, kas ir astoņus gadus vecāks par mani, teica, ka atbraucis normāla izskata jauns vīrietis, teicis, ka esot no firmas “PZ Serviss”, kas citām firmām piegādā graudus, un nākamajā dienā klāt jau bija kravas automobilis. Paši lētticīgi un muļķi, ko lai saka. Vēl par darījumu pievienotās vērtības nodokli valstij dabūjām samaksāt – 635 eiro. Jāsadarbojas ar pazīstamiem un solīdiem uzpircējiem,” piekodina L. Lubeņeca.

Daļa no krāpnieku četrotnes iepriekš tiesāti par laupīšanām, daļa – par citiem mantiska rakstura noziegumiem. Ja vīriešu vainu graudu izkrāpšanā pierādīs, par šādu noziegumu var sodīt ar brīvības atņemšanu līdz pieciem gadiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. vai jurijs-deputata kreslina dels ari bandaa

  2. Par tik smagu noziegumu kā aprakstīts tikai LĪDZ 5 GADIEM???? Jauki, tad jau var zagt! Kas ir 5 gadi pret nozagto naudu, kuru TIK ĻOTI VAJAG MŪSU ZEMNIEKIEM??? PĀRSTEIDZ tie nelielie sodi par šāda tipa izdarībām! Trakums, cik mēs esam humāni, kaut arī iedzīvotājus apzog ĻOTI NEHUMĀNI!

Draugiem Facebook Twitter Google+