×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.6°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
31. jūlijs, 2014
Drukāt

Zemnieki mudina iedzīvotājus izvēlēties pašmāju augļus un dārzeņus (28)

Foto-Stock.hxcngFoto-Stock.hxcng

Tā kā Krievija aizliegusi importēt Polijā audzētos dārzeņus un augļus, tie pārpludinās Latvijas tirgu. Tāpēc biedrība “Zemnieku saeima” aicina Latvijas iedzīvotājus ļoti rūpīgi izvēlēties augļus un dārzeņus, uzturā lietojot kvalitatīvu vietējās izcelsmes produkciju.

“Zemnieku saeima” paziņojumā medijiem norāda, ka ceturtdien notika zemkopības ministra Jāņa Dūklava (ZZS) vadīta tikšanās ar dārzeņu un augļu ražotājiem, vairumtirgotājiem un mazumtirgotājiem. Sanāksmē pārrunāta situācija augļu un dārzeņu sektorā, kas saasinājusies, jo Krievija aizliegusi Polijas dārzeņu importu un Eiropas Savienība ir atļāvusi importu no Ukrainas.

“Nav noslēpums, ka poļi ir aktīvi atbalstījuši Ukrainas centienus Eiropas virzienā. Šķiet, kārtējo reizi Krievija ir izvēlējusies ekonomiskas metodes, lai risinātu politiskus jautājumus, kas šoreiz skar dārzeņu sektoru. Tas ļoti sāpīgi var atspēlēties mūsu augļu un dārzeņu ražotājiem, jo poļu ražotāji tradicionāli savas produkcijas pārpalikumu ir realizējuši Latvijā. Taču nu šis pārpalikums var pārsniegt visu Latvijas dārzeņu tirgus apjomu. No mūsu patērētāju izvēles būs atkarīgs, vai šo situāciju pārdzīvos vietējie ražotāji. Tādēļ aicinām patērētājus, īpaši šobrīd, sezonas vidū, ļoti rūpīgi izvēlēties un pārtikā lietot kvalitatīvus vietējās izcelsmes augļus un dārzeņus,” mudina “Zemnieku saeimas” priekšsēdētājs Juris Lazdiņš.

“Zemnieku saeimas” valdes locekļa kandidāte, kooperatīvās sabiedrības “Mūsmāju dārzeņi” vadītāja Edīte Strazdiņa norāda, ka Latvijas dārzeņu tirgu ir iespējams pārpludināt ar produkciju un tādējādi iznīcināt saimniecības vienas sezonas laikā, jo poļu un ukraiņu ražotāji savu produkciju, visticamāk, pārdos par dempinga cenām.

Kā informē Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomē (LOSP), jau esot saņemti signāli, ka Latvijas tirgotājiem tiek piedāvāti dārzeņi par neadekvāti zemām cenām. “Jāatzīmē, ka Ukrainā ir atšķirīgi dārzeņu audzēšanas noteikumi un prasības, kā arī izmanto augu aizsardzības līdzekļus, kas Eiropas Savienībā nav atļauti. Iespējams cenu dempings,” paziņojumā norāda LOSP.

“[Sanāksmē] vienojāmies par kopīgu sapratni, ka jāorientējas uz ilgtermiņa ieguvumu Latvijas ekonomikai – valstī ir svarīgi garantēt darba vietas un tādējādi apdzīvotību laukos, kas mazinātos dārzeņu un augļu nozares sabrukuma gadījumā. Man ir gandarījums, ka mazumtirdzniecības tīkli apliecināja – Latvijas produkcijai veikalos vienmēr vieta atradīsies. Kopīgi vienojāmies, ka rūpīgi jāseko produkcijas izcelsmei, lai negodīgi mahinatori ļaunprātīgi neizmantotu vietējo patērētāju uzticību, uzdodot importu par pašmāju produkciju. Ja ir bažas, ka importa produkcija tiek uzdota par Latvijā ražotu, aicinu informēt par to Pārtikas un veterināro dienestu,” saka Strazdiņa.

Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (ZZS) apliecinājis, ka Pārtikas un veterinārais dienests raudzīsies, lai importētā produkcija atbilstu visām pārtikas drošuma un kvalitātes prasībām. Ministrs arī mudinājis tirgotājus sadarboties ne tikai ar Latvijas lielajiem dārzeņu ražotājiem, bet arī mazajiem, izvēloties to produkciju veikaliem reģionos, informē Zemkopības ministrijā (ZM).

Tikšanās laikā tirgotāji un dārzeņu un augļu ražotāji bija vienisprātis, ka nepieciešams rīkot plašākas un kopīgi organizētas Latvijā ražoto dārzeņu un augļu, kā arī citu pārtikas produktu popularizēšanas kampaņas.

Zemkopības ministrs teicis, ka šo vietējās produkcijas popularizēšanas kampaņās varētu piedalīties arī ZM. Tāpat tirgotāji ar ražotājiem vienojās, ka nepieciešams uzlabot savstarpējo saziņu un turpmāk regulāri rīkot apspriedes, lai varētu rast abpusēji izdevīgus sadarbības nosacījumus.

“Zemnieku saeimā” piebilst, ka šobrīd kritiskā situācijā ir dārzeņu sektors, bet rīt Krievija var vērsties pret Eiropas piena produktiem, gaļu vai, piemēram, metālapstrādi. “Valdībai, ražotājiem, tirgotājiem un iedzīvotājiem ir kopīgi jāturas pretim un jāaizsargā savas valsts ekonomika,” piebilst organizācijā.

Pievienot komentāru

Komentāri (28)

 1. Zemniekiem jāmudina partiju un valdību samazināt vispirms 21% PVN likmi dārzeņiem un augļiem līdz Spānijas 4,vai pat Grieķijas 0%!

 2. jā un cenas zemnieki arī varētu pazemināt žesta labad

 3. Vienmēr cenšos pirkt vietējos augļus un dārzeņus un tā turpināšu. Ne par spīti Putinam, ne kādam citam 🙂

 4. Nekautrējies, zemnieciņ! Nolaid cenu un visi kundes būs tavi …

 5. LTV Panorāmā jau izstāstīja, ka Polijas tomāti no Latvijas tomātiem ne ar ko neatšķiras (aug akmens vatē, pa trubiņām pievada gan barības vielas, gan ķīmiju), tad kāpēc cilvēkiem jāpērk tie, kas krietni dārgāki?
  Es dārzeņus un salātus pērku no bioloģiskās zemnieku saimniecības! Esmu saimniecībā bijusi neskaitāmas reizes, tāpēc zinu, kā un kas tur tiek audzēts. Tie cilvēki ar to nodarbojas nevis tāpēc, lai piebāztu savus makus, bet gan tāpēc, ka tā ir viņu dzīves pārliecība! Aizbraucu, salasu, samaksāju – vēl lētāk kā uz tirgus! Un ēdu garšīgus un veselīgus gurķus un visu pārējo!

 6. Ar lozungiem vien vairs nepietiek! Atbildēt

  Briseles ienākuma nodokli pēc maksātspējas un 6% PVN pārtikai arī Latvijā!

 7. “No mūsu patērētāju izvēles būs atkarīgs,vai šo situāciju pārdzīvos vietējie ražotāji”. Savukārt no PVN lielā mērā būs atkarīgs,kāda būs iedzīvotāju izvēle!

 8. Kopīgi gan! Samazinātai PVN likmei pārtikas produktiem ir jābūt visā Eiropas Savienībā!

 9. Kad izvēlēties pašmāju augļus un dārzeņus iedzīvotājus mudinās partija un valdība,samazinot beidzot PVN pārtikai? Pat Spānijā,neraugoties uz pašu lielāko bezdarbu Eiropas savienībā,4% PVN likme pārtikas pamatproduktiem nav paaugstināta kopš PVN ieviešanas! Arī Itālijā tā nepieciešamākajiem pārtikas produktiem ir 10%,bet maizei-4%! Vienīgi Latvijā par pašmāju lauksaimniecības produkcijas konkurētspēju un iedzīvotāju pirktspēju netiek domāts!

 10. es jau tā maksaju par vietējo elektroenerģiju,apkuri,ūdeni utt
  ātrak atvērt tirgu,varbūt varēsu beidzot kārtīgi paēst

 11. Interesanti, kur tos dabūt un kā pazīt.Mūsu tirgos tak ir vietējais viss… varbūt pat banāni un apelsīni

 12. laidit produkciju letak neka polija,kaut par pars nieka centiem,un izpirks jusu produkciju!

 13. Nu tad lai pašmāju ražotājs paskaidro,kā var viņam tagad lauku apstākļos audzētie gurķi un citi dārzeņi būt 3-5 reizes dārgāki kā poļiem??Un piedevām kā mūsējie pamanās dabūt nitrātus desmitiem reižu vairāk kā ārzemnieki??Kāpēc lai es pirektu sliktākus un dārgākus dārzeņus???Nevajag mūs pilsētniekus par pilnīgiem idiotiem uzskatīt.

 14. Pat nedomāju pielāgoties pašmāju ražotājiem.Kāmēr šitie plātījās ka zemenes pirmās pa 25 eiro kg parādījušās,tikmēr tajos pašos poļos pa 90 centi kg sapirkām.Un labu labās.Gan ceļš atmaksājās pakaļ braukt,gan kvalitāte laba.Un tā ir ar visu.Kāpēc gan man pirkt dārgāku?Lai kāds uz mana rēķina uzvārītos?Un varētu jau viņi beigt blefot ar to kvalitāti.Muļķības!Te to pašu ķīmiju pārgāž nejēgā.Varbūt tagad nekauņas sāks domāt reālāk,un nesamākslot cenas tādas,it kā viņi tos dārzeņus uz muguras no āfrikas stieptu.No citām valstīm ievedot jebko,nezin kāpēc viss ir daudz reižu lētāks,nekā vietējie ražojumi.Ka tik savus makus piebāzt.Vismaz ceņas pietuvināsies mūsu algām un pirktspējai.Lai tik ved lētos iekšā,lielākā daļa iedzīvotāju priecāsies.

 15. Mūsu patriotisms netiek līdzi mūsu makam ! Mūsu bāleliņu alkatīgums…

 16. ..Ja Latvijas produkti buus taadaa pashaa cenaa tad jaa…. Bet ja Polju buus leetaaki, tad pirkshu tos… Jo arii muuseejie lieto kjiimiju , kaa da atshkjiriiba, kurus peerk… Pensionaara makam tuvaaks…Jo nevar pirkt daargos , ja maks to nevar panest…

 17. nu aicināt jau var, bet, ja paskatās uz vietējo dārzeņu cenām, tad atvainojiet, ģimenes tomēr pirks to, kas lētāks…tagad sezonas laikā pat uz tirgu iet negribas….cenas vienkārši fantastiskas…

 18. Lai atsūknē vietējie manu lielo līko. Lai nav tik alkatīgi rīmas un nelupī no pircējiem trīskāršas cenas!

 19. Tad tāpēc man jāizvēlas vietējie dārgākie produkti, ka apdalītie ievēlējuši valdību, kas nav spējīga sakārtot lauksaimniecisko ražošanu. Varbūt tomēr pielietot prāta metodi un ļaut apdalītiem mirt dabiskā ceļā.

 20. Ari turpmāk pirkšu poļu, lietuviešu un holandiešu produktus, daudz labāki.

  • pilniba piekritu,tikai varbut ne labaka,bet letaka gan-musu maciniem pieejamaka

  • tieši tā,ka labāki…mūsu zemnieki tā ar miglošanu aizrāvušies, ka tik nauda nāk. Zinu gadījumu,ka zemnieks vakarā migloja jauno burkāniņu lauku-laikam pret nezālēm vēl, bet no rīta rāva un veda uz trgu.

 21. Man ir totāls pohujs gar krievu brutālajām, melīgajām sankcijām un jūsu gaudām par “nacionālo” produkciju; savu vissmirdīgāko un vislipīgāko ieroci – nacionālās jūtas – rijiet paši, ēdiet līdz brošai un vemjotības konvulsijām. Tirgū es tik un tā izvēlēšos viskvalitatīvāko un vislētāko produktu, kurš patiks man, nevis jums. Centrāltirgū, piemēram, nav manīta neviena akcija “nacionālā” produkta protekcijai. Sēdēt kantorī, stumt kaku pa muti jeb “aicināt” ir par maz. Es nejūtu jums līdzi, jo jūs pamosties mēģināt tikai tad, kad jūs jau lilllā drāž līdz dzirkstelēm jūsu “nacionālajā” vagīnā.

 22. tikai izvēlēties ļoti grūti,jo tirgū neviens nesaka ,ka tomāti poļu. un kontrole smieklīga. viss vienalga.visiem ”vietējie”.vienkārši besīii . jāpaļaujas uz cilvēku skaidro saprātu.

  • Nu tirgos raksta daudz “Polijas”. Pat tie, kas tirgo uz ielas, raksta Polijas.

   • Tirgū notiek liela krāpšanās, jo bieži vien citu preces uzdod par savējām. Žēl, ka savējais apkrāpj savējo. Savā lauciņā izaudzēju gan gurķus, gan zaļumus, un nekādu ķīmiju nelietoju. Katrs tā varētu, ja spēks kaulos, taču pirkt tikai no pārbaudītiem saimniekiem, kas negāž minerāļus spaiņiem, bet ar kūtsmēsliem mēslo.

Draugiem Facebook Twitter Google+