Foto-Stock.hxcng

Zemnieki mudina iedzīvotājus izvēlēties pašmāju augļus un dārzeņus 28

Tā kā Krievija aizliegusi importēt Polijā audzētos dārzeņus un augļus, tie pārpludinās Latvijas tirgu. Tāpēc biedrība “Zemnieku saeima” aicina Latvijas iedzīvotājus ļoti rūpīgi izvēlēties augļus un dārzeņus, uzturā lietojot kvalitatīvu vietējās izcelsmes produkciju.

Reklāma
Reklāma
Veselam
8 veidi, kā bērnu izaudzināt par potenciālo psihoterapeita pacientu 18
TV24
Šoreiz “šefs” ir pielaidis kolosālu kļūdu. Vai Krievijas elite patiesībā gaida Putina nāvi? 41
Jau rīt Krievijas raķetes var lidot uz jebkuru valsti. Zelenskis par iespējamiem draudiem Eiropai 188
Lasīt citas ziņas

“Zemnieku saeima” paziņojumā medijiem norāda, ka ceturtdien notika zemkopības ministra Jāņa Dūklava (ZZS) vadīta tikšanās ar dārzeņu un augļu ražotājiem, vairumtirgotājiem un mazumtirgotājiem. Sanāksmē pārrunāta situācija augļu un dārzeņu sektorā, kas saasinājusies, jo Krievija aizliegusi Polijas dārzeņu importu un Eiropas Savienība ir atļāvusi importu no Ukrainas.

“Nav noslēpums, ka poļi ir aktīvi atbalstījuši Ukrainas centienus Eiropas virzienā. Šķiet, kārtējo reizi Krievija ir izvēlējusies ekonomiskas metodes, lai risinātu politiskus jautājumus, kas šoreiz skar dārzeņu sektoru. Tas ļoti sāpīgi var atspēlēties mūsu augļu un dārzeņu ražotājiem, jo poļu ražotāji tradicionāli savas produkcijas pārpalikumu ir realizējuši Latvijā. Taču nu šis pārpalikums var pārsniegt visu Latvijas dārzeņu tirgus apjomu. No mūsu patērētāju izvēles būs atkarīgs, vai šo situāciju pārdzīvos vietējie ražotāji. Tādēļ aicinām patērētājus, īpaši šobrīd, sezonas vidū, ļoti rūpīgi izvēlēties un pārtikā lietot kvalitatīvus vietējās izcelsmes augļus un dārzeņus,” mudina “Zemnieku saeimas” priekšsēdētājs Juris Lazdiņš.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Zemnieku saeimas” valdes locekļa kandidāte, kooperatīvās sabiedrības “Mūsmāju dārzeņi” vadītāja Edīte Strazdiņa norāda, ka Latvijas dārzeņu tirgu ir iespējams pārpludināt ar produkciju un tādējādi iznīcināt saimniecības vienas sezonas laikā, jo poļu un ukraiņu ražotāji savu produkciju, visticamāk, pārdos par dempinga cenām.

Kā informē Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomē (LOSP), jau esot saņemti signāli, ka Latvijas tirgotājiem tiek piedāvāti dārzeņi par neadekvāti zemām cenām. “Jāatzīmē, ka Ukrainā ir atšķirīgi dārzeņu audzēšanas noteikumi un prasības, kā arī izmanto augu aizsardzības līdzekļus, kas Eiropas Savienībā nav atļauti. Iespējams cenu dempings,” paziņojumā norāda LOSP.

“[Sanāksmē] vienojāmies par kopīgu sapratni, ka jāorientējas uz ilgtermiņa ieguvumu Latvijas ekonomikai – valstī ir svarīgi garantēt darba vietas un tādējādi apdzīvotību laukos, kas mazinātos dārzeņu un augļu nozares sabrukuma gadījumā. Man ir gandarījums, ka mazumtirdzniecības tīkli apliecināja – Latvijas produkcijai veikalos vienmēr vieta atradīsies. Kopīgi vienojāmies, ka rūpīgi jāseko produkcijas izcelsmei, lai negodīgi mahinatori ļaunprātīgi neizmantotu vietējo patērētāju uzticību, uzdodot importu par pašmāju produkciju. Ja ir bažas, ka importa produkcija tiek uzdota par Latvijā ražotu, aicinu informēt par to Pārtikas un veterināro dienestu,” saka Strazdiņa.

Zemkopības ministrs Jānis Dūklavs (ZZS) apliecinājis, ka Pārtikas un veterinārais dienests raudzīsies, lai importētā produkcija atbilstu visām pārtikas drošuma un kvalitātes prasībām. Ministrs arī mudinājis tirgotājus sadarboties ne tikai ar Latvijas lielajiem dārzeņu ražotājiem, bet arī mazajiem, izvēloties to produkciju veikaliem reģionos, informē Zemkopības ministrijā (ZM).

Reklāma
Reklāma

Tikšanās laikā tirgotāji un dārzeņu un augļu ražotāji bija vienisprātis, ka nepieciešams rīkot plašākas un kopīgi organizētas Latvijā ražoto dārzeņu un augļu, kā arī citu pārtikas produktu popularizēšanas kampaņas.

Zemkopības ministrs teicis, ka šo vietējās produkcijas popularizēšanas kampaņās varētu piedalīties arī ZM. Tāpat tirgotāji ar ražotājiem vienojās, ka nepieciešams uzlabot savstarpējo saziņu un turpmāk regulāri rīkot apspriedes, lai varētu rast abpusēji izdevīgus sadarbības nosacījumus.

“Zemnieku saeimā” piebilst, ka šobrīd kritiskā situācijā ir dārzeņu sektors, bet rīt Krievija var vērsties pret Eiropas piena produktiem, gaļu vai, piemēram, metālapstrādi. “Valdībai, ražotājiem, tirgotājiem un iedzīvotājiem ir kopīgi jāturas pretim un jāaizsargā savas valsts ekonomika,” piebilst organizācijā.