×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.8°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
30. jūlijs, 2014
Drukāt

Sāks iznīcināt cūkas ĀCM rajonos; zemnieki izmisumā un neziņā (13)

1. Cūku audzētājiem trūkst informācijas

1no5
Foto-Valdis SemjonovsFoto-Valdis Semjonovs

Autori: SANDRA DIEZIŅA, ULDIS GRAUDIŅŠ

“Visi esam šokā un neziņā, jo nav nekādas informācijas par to, kuras būs tās saimniecības, kurās cūkas būs jāizkauj,” tā par zemkopības ministra Jāņa Dūklava vakardienas paziņojumu, ka Āfrikas cūku mēra (ĀCM) skartajās teritorijās būs jāizkauj cūkas, saka Vidzemes saimniecības “Kunturi” ražošanas vadītāja Santa Preimane. Neesot arī skaidri kritēriji, kuras saimniecības tas skars – “tos, kas vakar neievēroja biodrošības noteikumus, kas šodien neievēro vai tikai vēl tos neievēros”, teica Santa Preimane. “Kunturi” ievērojot visus biodrošības noteikumus, bet pašlaik nezina neko par to, kas sagaidāms. Līdzīgā neziņā ir daudzi saimnieki Latgalē un Vidzemē, un satraukums tikai vēl pieaug, dzirdot arvien jaunas ziņas par gaidāmajiem cūku izkaušanas lielajiem apmēriem.

Lai ierobežotu bīstamo cūku slimību, Pārtikas un veterinārais dienests (PVD) ārkārtas zonā gatavojas izkaut apmēram 20 tūkstošus cūku. Savukārt zemkopības ministrs Jānis Dūklavs vakar Latvijas Pašvaldību savienības organizētajā videokonferencē minēja divreiz lielāku skaitli. “Mājas cūkas būtu jāizkauj teritorijās, kurās noteikts ārkārtas stāvoklis, tostarp buferzonā. Šajā zonā kopumā, pēc pašreizējā uzskaites, varētu būt apmēram 40 tūkstoši mājas cūku,” ministra teikto citē LETA.

PVD ģenerāldirektors Māris Balodis vakar atzina, ka situācija kļūst arvien kritiskāka un pēc iepriekš valdībā apstiprinātā pasākumu plāna šonedēļ tiks sākta mājas cūku masveida izkaušana. Tas attieksies tikai uz tām saimniecībām, kuras nevar izpildīt biodrošības prasības, vai nevēlas tās ievērot. Izkaušana jāveic mēneša laikā.

“Tas nozīmē, ka dienesta darbinieki vienosies ar īpašnieku par kaušanas laiku, kā arī pārbaudīs cūku veselības stāvokli. Ja cūka būs vesela, tās gaļu pēc nokaušanas varēs lietot uzturā. Mazajās saimniecībās veselības stāvokli noteiks pirms kaušanas, lielajās būs jāņem analīzes. Saimnieks saņems kompensāciju, parakstot vienošanos, ka gadu cūkas šajā saimniecībā neturēs. Par vaislas cūku kompensācija būs 115 eiro, par nobarojamo cūku – 65 eiro, par piena sivēniem – 25 eiro. Tas ir vienīgais efektīvais veids, kā apturēt slimību, kura izplatās ar zaļbarību,” sacīja M. Balodis. Viņš arī piebilda, ka cūku īpašniekiem racionālāk būtu mainīt saimniecības profilu un ar cūku audzēšanu vairs nenodarboties. “Neievērojot ļoti stingru biodrošību, agri vai vēlu ĀCM atkal būs klāt. Tāpēc labāk pāriet uz aitu, trušu, vistu vai govju turēšanu,” sacīja PVD vadītājs.

Krāslavas novada Kalniešu pagastā saimniekojošā Uļjana Osodčaja gan atzīst, ka lielajām saimniecībām pāriet uz citu mājlopu audzēšanu nebūs tik viegli, jo tās taču investējušas cūku fermu izveidē, ir ieguldīti līdzekļi. Viņa savā saimniecībā tur divas cūkas un uzskata, ka ievēro visus biodrošības noteikumus, tāpēc nebūtu nekāda pamata to izkaušanai.

Kāda cita zemniece, kura vēlējās palikt anonīma, veltīja pārmetumus atbildīgajiem dienestiem par vājajiem kontroles pasākumiem: “Saimniecību, kurā bojā gāja divas cūkas, norobežoja, bet citā saimniecībā, kur iznīcināja sešas cūkas, joprojām nav nekādu ierobežojumu. Tepat brauc atpūtnieki un šo slimību var izvazāt pa visu Latviju. Brauc arī no Baltkrievijas un uz robežas nav nekādas dezinfekcijas.”

 1. Cūku audzētājiem trūkst informācijas
 2. Sola finansiālu atbalstu

 3. Dedzinās īpašā mašīnā

 4. FAKTI
 5. UZZIŅA

Pievienot komentāru

Komentāri (13)

 1. Par ko but soketiem ja PVD nevelas savakt meža cuku atliekas no meža vidzeme..!!!!!

 2. Lai varētu kariņot pret Krieviju, šeit vajag mazapdzīvotu, krūmiem aizaugušu teritoriju. Tāpēc ražotnes jālikvidē. Citādi nodarot skādi, nāksies maksāt kompensācijas. Bet āesvē nemaksā. Tik okupē teritorijas, vēl vairāk izspiežot cilvēkus no viņu teritorijām un atņemot tiesības ražot pārtiku uz vietas. Nekā personīga.

 3. Ja jau Āfrikas cūku mēris tik strauji izplatās, tad jau arī E bola vīruss var izplatīties tāpat!
  Vienā gadījumā tie ie dzīvnieki, bet otrajā cilvēki!
  Neesmu dzirdējusi no Euro News, ka Āfrikā būtu slima kaut viena cūka! Varbūt nosaukumam nav ģeogrāfiskas saknes?
  Cik jau bijušas šis putnu gripas utt., kā izkauj, iznīcina zināmu daudzumu mājdzīvnieku, tāuz kādu laiku miers!Varbūt tā ir konkurences vaina? Vispār vajadzētu pierādījumus un vairāk informācijas par šo cūku mēri! Kā var iet svešā privātīpašumā un pastīt svešu mantu – t.ir. cūku?!

 4. Ja’kaut kas nav tā kā vajag ar to cūku mēri… Viss iet uz to, ka kādam ir zidevīgi likvidēt cūku nozari. Un pareiz piemetināja pa to Balodi, tas ka beidzis LLU, vēl nenozīmē, ka gudrs cilvēks, manuprāt tik nejēgas PVD vadībā nav bijis Pat Veldre sakarīgāks bija! Kā vispār varēja pabeigt LLU, ja nezina pamatus ganāmpulku atražošanai, ka vienā dienā nevar izaudzēt ne aitas, ne liellopus un pat trušus ne! cik gadu saimniecībai jāstrādā ar zaudējumiem, kamēr izkopj ganāmpulku, kamēr var realizēt produkciju, Balodis diezin zina? Zemniekiem uz gadiem 4-5 tagad jāmirst badā, kamēr izveidos citu nozari, vai PVD vispār sajēdz kaut ko no lauksaimniecības un no lopkopības, jebšu diplomi nopirkti???

 5. Domāju rietumi speciāli šo slimību atnesu uz šejieni, lai sabojātu dzīves ražotājiem. Lai Latvijā vispar neražotu neko.. rietumu stils.

 6. Citējot -Viņš arī piebilda, ka cūku īpašniekiem racionālāk būtu mainīt saimniecības profilu un ar cūku audzēšanu vairs nenodarboties. “Neievērojot ļoti stingru biodrošību, agri vai vēlu ĀCM atkal būs klāt. Tāpēc labāk pāriet uz aitu, trušu, vistu vai govju turēšanu,” sacīja PVD vadītājs.
  Vai PVD vadītājs ir iedomājies, cik ilgā laikā var nomainīt saimniecības profilu??? Vai šim kungam vispār ir sajēga kā notiek strādāšana un idzīvošana laukos??? Vai vadītājam pašam ir saimniecība, kurā ir da jebkādi lopi vai vieglākajā variantā vistas??? Pēc tā, kā viņš iesaka mainīt profilu, domāju, ka nekā tāda nav un ir vien ierēdnis, kas sēž birojā pie lielā galda! Tas, ka ir augstākā veterinārā izglītība( par ko es nešaubos), nepietiek. Ir arī jābūt sajēgai un apjēgai, kas notiek laukos! Esmu dusmīga!

 7. Kērtēja Eiropas Amerikas regula lai pataisītu mūs par patērētājiem nevis ražotajiem, nožēlojamā valdība. Kauns un negods, jūs kundziņi savām rokām izkaujat cilvēkus vēl atlikušos.

 8. Manuprat tas viss ir aplamibas ko piedava ACM ,pec gadiem 10 vai 20 atkal vajadzes uzsakt likvidetas
  nozares.Bet par cukura nozari varu teikt ta ja kads to nezin, si nozare veiksmigi darbojas arzemes ,kuras saimnieks ir latvietis G.bet tagat jau dzivo Latvija, starpcitu viens no cukura nozares
  likvidetajiem.

 9. Vai nevajadzētu skartajās teritorijās un buferzonā izkaut, izsūtīt, deportēt visus cilvēkus? Nav cilvēku, nav problēmu. Ne jau mājas cūka pārvietojas no fermas uz fermu, bet cilvēki: mednieki, lopu uzpircēji, meža, purva tehnika, ogotāji, sēņotāji utt. utjp.

 10. “…ar cūku audzēšanu vairs nenodarboties…” Vai tas neliecina par to, ka ar cūku audzēšanu Latvijā būs tāpat kā ar cukura ražošanu? Un tas ĀCM nemaz nav tik bīstams. Kāpēc jāizkauj veselās cūkas? Acīm redzot , tas liecina par to, ka ir kāds mājiens no “augšas”.

 11. Jaaizkauj buutu tikai slimaas cuukas, un cuukas taadaas cuukkuutis, kur ir slimas cuukas. Veselaas cuukas var palikt dziivas. Bet jaaieveero liela sterilitaate, jaaruupeejaas lai cuukkuutis netiktu ievazaati slimiibas diiglji. To var panaakt ar NaOH sameerceetiem paklaajiem pie cuukkuuts durviim. Taa riikojaas vaacieshi ar labiem panaakumiem.

 12. Gadus 10 atpakaļ PVD lika izcirst augļukokus, kurus bija skārusi kaut kāda puve, taču vīri paņēma cirvjus rokās un cirtējus pasūtīja. Pēc trim četriem gadiem slimības skartie koki atjaunojās. Tā bija nelietība un sabotāža no PVD puses. Līdzīgi ir šodien ar cūkām. Nav tiesa, ka šo cūku gaļa nav nekādi izmantojama, kā vienīgi sadedzinot. Dzīvniekus var nokaut, bet gaļa ir izlietojama labi termiski apstrādājot. Jāievēro paaugstinātas higiēnas prasības kaušanas procesā

Draugiem Facebook Twitter Google+