×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.6°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Piektdiena, 25. maijs, 2018
24. oktobris, 2013
Drukāt

Zemnieki: Lauksaimniecības zemes pārdošana tikai ražotājiem sakārtos tirgu (8)

Foto: LETAFoto: LETA

Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijas valdes loceklis Uldis Krievārs piedalās preses konferencē, kurā informē par lauksaimnieku organizāciju lobiju un publiskajām aktivitātēm.

Šodien valsts sekretāru sanāksmē izskatītie grozījumi likumā “Par zemes privatizāciju lauku apvidos”, kas paredz lauksaimniecības zemes pārdošanu tikai produkciju ražojošiem īpašniekiem, beidzot sakārtos zemes tirgu un veicinās pašreizējo zemes nomnieku kļūšanu par īpašniekiem, biznesa portālam “Nozare.lv” atzina lauksaimniecības organizāciju pārstāvji.

Kā norādīja biedrības “Zemnieku saeima” valdes locekle un saimniecības “Robežnieki” pārstāve Ieva Alpa-Eizenberga, grozījumi likumā ir kompromiss ceļā uz lauksaimniecības zemes tirdzniecības sakārtošanu

“Tas nav visprecīzākais instruments, lai garantētu lauksaimniecisko ražošanu, bet vismaz ir kompromiss ceļā uz tirgus sakārtošanu. Salacgrīvas pusē ir daudz pārpircēju, kuri zemi tālāk pārdod par augstākām cenām, kā arī kārklu audzētāju, kuri negatīvi ietekmē meliorācijas sistēmas un neražo produkciju. Grozījumi veicinās reālo darījumu parādīšanos, kā arī sekmēs nomnieku kļūšanu par zemes īpašniekiem,” sacīja zemniece.

Arī Latvijas Lauksaimniecības kooperatīvu asociācijas valdes loceklis Uldis Krievārs norādīja, ka lēmums ir ilgi gaidīts un nozīmīgs solis, kas dos pareizo signālu Latvijas lauksaimniekiem.

“Šie grozījumi ir svarīgi lauksaimnieku turpmākajai attīstībai, tie dos iespēju iegādāties zemi par konkurētspējīgu cenu. Tas līdz šim nav bijis tik vienkārši izdarāms, jo kapitāla pieejamība vietējiem iedzīvotājiem, protams, ir ierobežotāka nekā dažādiem investīciju fondiem un citiem ārvalstu investoriem,” sacīja Krievārs.

Savukārt Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes izpilddirektors Dins Cielavs akcentēja, ka līdz grozījumu galīgai pieņemšanai nepieciešamas turpmākās diskusijas.

“Esošie grozījumi likumā konceptuāli ir atbalstāmi, tomēr papildus būtu nepieciešama vēl diskusija par VAS “Lauku attīstības fonds” lomu zemes iegādes procesā. Diskusijās starp zemnieku organizācijām un atbildīgajām ministrijām jāpanāk, lai valsts ar šo instrumentu varētu vairāk atbalstīt tieši mazos un vidējos ražotājus laukos,” sacīja Cielavs.

Tikmēr “Zemnieku saeimas” valdes priekšsēdētājs Juris Lazdiņš norādīja, ka būtiskie grozījumi zemes tirgus sakārtošanā bija jāgaida pārāk ilgu laiku.

“Kopš Latvijas trešās neatkarības atgūšanas ir pagājuši vairāk nekā 20 gadi. Skumji, ka tik ilgi bija jāgaida grozījumi likumā, kas aizstāvētu Latvijas lauksaimnieciskās produkcijas ražotājus. Tomēr labāk vēlāk nekā nekad, un ceram, ka 2014.gada 1.maijā šie grozījumi stāsies spēkā, nodrošinot lauksaimniecībā izmantojamās zemes nonākšanu zemnieku-lauksaimniecības produkcijas ražotāju rokās,” rezumēja biedrības vadītājs.

Kā ziņots, lauksaimniecības īpašumu, kurā dominē lauksaimniecībā izmantojamā zeme, īpašumā varēs iegūt fiziska persona, kura ir reģistrēta Valsts ieņēmumu dienestā (VID) kā saimnieciskās darbības veicēja, paredz grozījumi likumā “Par zemes privatizāciju lauku apvidos”. Tāpat potenciālajam īpašniekam vismaz pēdējos trīs gadus pēc kārtas ir jāiegūst ieņēmumi no lauksaimnieciskās ražošanas Latvijā un jāatbilst vienotā platības maksājuma saņemšanas nosacījumiem. Tāpat šai personai jāspēj apliecināt iegādātās zemes izmantošana ražošanā nākamos trīs gadus.

Analoģiski nosacījumi attiecas arī uz juridisku personu. Tāpat par zemes īpašniekiem var kļūt jaunie lauksaimnieki, kuri var apliecināt zemes izmantošanu lauksaimniecībā nākamos trīs gadus.

Likumprojekta nosacījumi neattieksies uz personām, kuru īpašumā esošās zemes pirkuma vai pārdošanas darījums nepārsniedz piecus hektārus, kā arī uz Latvijas zemes fonda pārvaldītāju – VAS “Lauku attīstības fonds”.

Likumprojekts paredz noteikt arī pirmpirkuma tiesības uz lauksaimniecībā izmantojamo zemi.

Tās būs esošajiem kopīpašniekiem, tad secīgā kārtībā arī esošajam vai pēdējam nomniekam vai zemes apsaimniekotājam, kas var apliecināt, ka iepriekš ir pieteicies uz atbalsta maksājumu par šo zemi. Tāpat pirmpirkuma tiesības būs īpašuma kaimiņiem secīgi atkarībā no kopējās robežas garuma, personām, kuru īpašumā esošā zeme atrodas līdz 50 kilometriem no iegādājamās zemes, kā arī Latvijas zemes fonda pārvaldītājam.

Likumprojekts paredz, ka darījumu tiesiskumu ar zemi, kurā dominē lauksaimniecībā izmantojamā zeme, uzraudzīs vietējās pašvaldības izveidota komisija.

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

 1. imitation ugg femme Atbildēt

  Extremely very good composed report. It will be supportive to anyone who makes use of it, like me. Preserve carrying out what you are performing a?? cana??r wait to go through far more posts.
  imitation ugg femme http://imitation-ugg-femme.northcoastparks.com

 2. Likums sarkanajiem zemes baroniem, kā nav kauna, kā to var dabūt gatavu?

 3. Zemes pārdosana par naudu ir noziegums pret valsti un tautu.Kam piederēs valsts,ja zeme piederēs naudas makulatūras ražotājiem.Lai izlaistu 1 triljonu dolāru bez kāda seguma, pietiek nospiest kompjūtera pogu un var nopirkt visu Baltiju.

 4. Cik vajag saprāta, lai saprastu, ka administratīvs regulējums viena pircēja interesēs nav tirgus saimniecības sakārtošana, bet gan komandu ekonomikas instruments. Krievāna kungam pat tik daudz nav…

 5. Par ražošanu un ražotājiem Atbildēt

  jau 20 gadus latvija iet brīvā tirgus virzienā. Kā var zemes īpašniekam pieprasīt ražotāja statusu, ja tas ir pretrunā ar brīvo tirgu. vai valsts man rudenī pirms ziemāju sējas noslēgs līgumu par obligāto iepirkumu nākošajam gadam ar fiksētu cenu pirms sējas. Vai zm ministre Straujuma pavasarī pirms sējas izsludinās nolikumu par obligātā iepirkuma cenām rudens ražai. Kā man drīkst pieprasīt kaut kādu ražošanu, ja Zemes no Dabas un Dieva dotas cilvēkam iztikas ražošanai. Bet ne indēšanai ar ķimikālijām. savas zenes aizkakājuši, tagad dosies jaunu zemju iekarošanā. Ak alkatība, alkatība…
  Ja ir brīvais tirgus, tad ražoju to un tad, kam un kad ir cena vai vismaz atmaksājas ko darīt. Ja ir neizdevīgi, tad appļauju, apkopju un ļauju Zemei atpūsties. Visu neizmērīsi naudā.
  Ja Dievs kādu grib sodīt, tas tam atņem prātu. Izskatās, ka zs biedriem no alkatības prāts zudis.
  reiz bija kāds vetārsts – alkatīgs, iznīcināja konkurentus, dzīvoja labi, tik viņa klienti arvien sliktāk. daudzas slimības ievazāja Lastvijā no amerikas, kādas lopiem nebija pat kolhoza laikos. Runā ka…

  • Uz Zemnieku Saeimas biedru nopelnītprasmes tikai turās Latvijas lauksaimniecība, tādiem apļļāvējiem nejēgām kā tu nav nākotnes.Ar katru gadu apļaušana paliks neizdevīgāka, gatavojies tik īpašuma pārdošanai.

 6. Muldētājam krievāram Atbildēt

  Vai mums ir brīvais tirgus?
  Absurds likums. Ar savu privātīpašumu rīkojos pēc sava prāta. Taču esam brīvajā tirgū. Šis likums neierobežos ārzemnieku pirkumus, jo viņi pārsolīs jebkuru vietējo potenciālo pircēju. Cik var kropļot konkurenci. Tā zs lauku fašisti. Ar kimikālijām iznicina visu, tagad meklē vēl dzīvās zemes platības, jpo savi lauki bez dzīvības – tur nekas bez ķīmijas vairs neaug. Un ķīmiju vajag ar katru gadu vairāk. Paprasiet savai ierindas biedrenei lauku neofašistei dzelzkalējai – cik pārdeva ārzemniekiem zemi.
  Paskaidrojums 24. oktobris, 2013 15:32 Atbildēt
  fašistu dzīves uztvere uzsver Valsts svarīgumu un akceptē indivīdu tikai tik tālu cik viņa intereses sakrīt ar valsts interesēm, kuras iemieso cilvēka, kā vēsturiskas vienības, sirdsapziņu un vispārējo gribu… Fašistu Valsts koncepts ir visaptverošs; ārpus tās nevar pastāvēt nekādas cilvēciskas vai garīgas vērtības, vai vēl mazāk – tādām pat nevar būt vērtības.
  Fašismu varētu definēt kā politiskās uzvedības veidu, kuru iezīmē apsēsta koncentrēšanās uz sabiedrības sabrukumu, pazemojumu vai upura tēlu, kam kā kompensācija pastāv vienotības, enerģijas un tīrības kulti kuros masu partijas, kuras sastāv no uzticamiem nacionalistu aktīvistiem, efektīvi, taču ne vienmēr komfortabli, sadarbojas ar tradicionālajām elitēm, noliedzot demokrātiskās brīvības un ar vardarbīgām metodēm, bez nekādiem ētiskiem vai legāliem ierobežojumiem, mēģina piepildīt iekšējās attīrīšanās un ārējās ekspansijas mērķus.

Draugiem Facebook Twitter Google+