×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.3°C
Vineta, Oļegs
Piektdiena, 17. augusts, 2018
27. marts, 2014
Drukāt

Zemnieki ministram Dūklavam lūdz rast atbalstu par cietušajiem ziemājiem (18)

Foto: LETAFoto: LETA

Zemnieku saeimas priekšsēdētājs Juris Lazdiņš (no kreisās), zemkopības ministrs Jānis Dūklavs un Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes valdes priekšsēdētājs Edgars Treibergs piedalās Latvijas lauksaimnieku organizācijas rīkotajā preses konferencē, lai informētu par kampaņas "Kopējā lauksaimniecības politika - rītdiena sākas šodien" gaitu.

Biedrība “Zemnieku saeima” ceturtdien tikšanās laikā ar zemkopības ministru Jāni Dūklavu (ZZS) lūdza rast atbalstu par ziemā nelabvēlīgo laika apstākļu dēļ cietušajiem ziemājiem, informē “Zemnieku saeimā”.

Biedrības vadība ar ministru Dūklavu tikās, lai pārrunātu iespēju ministrijai vērsties Eiropas Komisijā (EK), lai no krīzes rezerves fonda paredzētu atbalstu sala rezultātā bojā gājušo ziemāju daļējai kompensēšanai saimniecībās. Organizācija aicināja ministriju skaidrot, kādi vēl atbalsta mehānismi iespējami situācijas stabilizēšanai.

“Šobrīd augkopībā kailsala rezultātā Latvijā ir izveidojusies kritiska situācija daudzās saimniecībās. Piemēram, lielākajos Latvijas graudu audzēšanas reģionos – Zemgalē un Lubānas līdzenumā kvieši ir izsaluši gandrīz pilnībā. Arī citviet Latvijā ziemāji izskatās ļoti slikti,” skaidro biedrības “Zemnieku saeima” priekšsēdētājs Juris Lazdiņš.

Lauksaimnieki šobrīd intensīvi mēģina atrast sēklas materiālu Baltijas reģionā, tā trūkst un cena ir augsta, norāda “Zemnieku saeimas” valdes priekšsēdētāja vietniece Maira Dzelzkalēja.

“Kompensācijas to klasiskajā izpratnē Latvijas valdībai neprasām, bet aicinām Zemkopības ministru veidot koalīciju ar Lietuvu un Poliju un vērsties Eiropas Komisijā ar kopīgu aicinājumu izmantot krīzes fondu. Tāpat arī atļaut ātrāk izmaksāt tiešmaksājumus,” viņa skaidro.

Jau vēstīts, ka nupat ar lūgumu rast iespēju kompensēt zemniekiem zaudējumus saistībā ar cietušajiem sējumiem pie valdības un Zemkopības ministrijas (ZM) nolēma vērsties Jelgavas novada vadība.

ZM pārstāvis Kaspars Funts portālam “LA.lv” norādīja, ka no valsts budžeta nav plānots maksāt kompensācijas par bojāgājušajiem ziemājiem, jo lauksaimniekiem bija iespēja sējumus apdrošināt. Turklāt no valsts varēja saņemt atbalstu 50% apmērā par apdrošināšanas polisēm.

Tomēr, lai veicinātu apgrozāmo finanšu līdzekļu plūsmu šajā ar ziemāju sējumiem grūtajā pavasarī, Lauku atbalsta dienests (LAD) paātrināti izmaksās pārejas posma valsts atbalsta avansu – to lauksaimnieki saņems maijā, nevis jūlijā, kā bija plānots iepriekš.

“Paātrinātu avansa izmaksu saņems tie lauksaimnieki, kas ar iesniegumu par paātrinātu platībmaksājumu avansa izmaksu LAD vērsīsies līdz šī gada 1. maijam Elektroniskajā pieteikšanās sistēmā,” skaidro ZM pārstāvis.

Jautāta, vai ministrijā vērtēs “Zemniekus saeimas” priekšlikumu Latvijai kopā ar Lietuvu un Poliju vērsties pēc palīdzības EK, ZM pārstāve Dagnija Muceniece norādīja, ka pagaidām šīs valstis nav interesējušas par iespēju saņemt atbalstu no krīzes rezerves fonda.

Muceniece arī akcentēja, ka definētā ārkārtas palīdzība kompensāciju saņemšanai no krīzes rezerves fonda ir vispārīga un nav skaidrs, vai no fonda būtu iespējams saņemt atbalstu arī par bojā gājušajiem ziemājiem.

“Katrā ziņā Zemkopības ministrija seko līdzi situācijai un vērtēs palīdzības iespējas zemniekiem,” piebilda ZM pārstāve.

Pievienot komentāru

Komentāri (18)

 1. Kad bija rekordraža iepr gadā, tad vajadzēja sēklu atstāt – gan noderētu. Es nekad nepārdodu rudenī. citreiz pat 2 gadus stāv graudi klētī.

 2. Kā nav kauna. Tie lielie zemnieki sapērk dārgus auto, spekulē ar nekustamajiem īpašumiem un vēl grib atņemt medīcinai, ugunsdzēsējiem un bērniem naudu!

 3. Dūklavs dusmigs izskatās , Ceru ,ka nedos neko

 4. Man domāt ,ka tie ir lielsaimnieki graudu un rapšu audzētāji no zemgales . Vai kauna nemaz vairs nav ? Sējumus vareja apdrošināt Kapec tiem lauksaimniekiem ,kam ir daudznozaru saimniecibas nebrēc ?

 5. Nekas nav jādod Lai domā ar galvu ko dara Nav visi 1000 ha jāapsēj ar ziemājiem riski jāsadala

 6. A kāpēc tad valsts maksā atbalstu par apdrošināšanas iegādi?
  Lūk arī atbalsts.

 7. Zemnieki reiz bija strādīgi, godīgi ļauži. Uz viņu pleciem turējās valsts. Nu viņi ir pārvērtūšies par alkatīgiem haļavščikiem, kas to vien zina, ka prasa, prasa un prasa. Ubagi nožēlojami viņi patiesībā ir. Gadās arī, ka tā.

 8. Cik var kompensācijas prasīt! Kas tā tāda ir zemnieku saeima ?
  Izklausās, ka kautkādi Zemgales lielbaronu pakalpiņi? Zemgalē viss ir kārtība, lai pārdod kādu džipu vai mega lielo kombainu un sanāks sēkali ko pārsēt!

  • kas tie zemnieku saima – fašistiska organizācija, kura uzurpējusi varu un uzskata, ka ir tiesīgi saņemt, atņemt, dzīvot uz to rēķina, kam atņēmuši, likvidēt MAZĀS SAIMNIECĪBAS SAVA LABUMA GŪŠANAI

 9. Ar ko zemnieki domā,ka ir labāki un prasa kompensācijas?Kāpēc tad nekompensē bankrotējušus uxņēmējus,veikalniekus u.c.tai skaitā pensionārus kam mazdārziņa gājuši bojā dārzeņi,zemenes,augļu kociņi un ogulāji.Neviens pat neiedomājas par kompensācijām,bet zemniekiem vajag.Lai viņi mazāk perk dārgus auto un ceļo pa siltajām zemēm,bet pietaupa naudu nebaltām dienām.Kompensācijas zemniekiem būtu spļāviens sejā pārējai tautas daļai.

 10. Kur tādi skauģi rodas???

 11. Nevajag labos gados iegūto naudu izlietot pērkot dārgus džipus un spekulējot ar nekustamajiem īpašumiem Rīgā.
  Tādi graudaudzētāji ir lielākā daļa. Lai paši tiek galā ar savām problēmām! Nevajag naudu atņemt skolotājiem, ugunsdzēsējiem un pensionāriem!

 12. Vajadzetu izvērtēt, kādas šķirnes sētas, ja grib rekordražas, tad jāvar pieņemt arī rekordzaudējumi!

 13. Nekas ministra kungam nav jādod ! Bija labi graudu ražas gadi vajadzēja iekrāt naudu nevis eskavatorus pirkt ! Mūsu graudaudzētāji nemaz tik lieli nabagi nav

 14. Neticu gan ,ka LOSP prasa kaut kādas kompensācijas ,jo ministrs skaidri un gaiši ir teicis ,ka kompensāciju nebūs !

 15. zemniekiem jāpalīdz, jo kad ir laba raža , tie atbalsta citus

Draugiem Facebook Twitter Google+