×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.7°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
16. jūnijs, 2014
Drukāt

Zemnieki pieprasa valsts augstāko amatpersonu palīdzību zemes iegādes ierobežošanai (5)

Foto - LETAFoto - LETA

“Zemnieku saeima” pauž sašutumu par Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas septiņu deputātu bezatbildīgo attieksmi pret likumprojektu par zemes privatizāciju, līdz ar to pieprasa valsts augstāko amatpersonu iejaukšanos likuma virzībā, sasaucot Saeimas ārkārtas sēdi, biznesa portālu “Nozare.lv” informēja biedrības pārstāvji.

Kā ziņots, 12.jūnija komisijas sēdē bija paredzēts apspriest likumprojektu “Grozījumi likumā “Par zemes privatizāciju lauku apvidos””, taču tas netika īstenots komisijas kvoruma trūkuma dēļ, tādējādi likuma grozījumus nav iespējams apstiprināt pēdējā Saeimas plenārsēdē pavasara sesijā.

Šādu situāciju ir radījuši komisijas septiņi deputāti, kuri neieradās uz komisijas sēdi vispār vai to pameta pirms nozīmīgā jautājuma izskatīšanas.

Kā norādīja “Zemnieku saeimas” valdes priekšsēdētājs Juris Lazdiņš, likumprojekta vilcināšana ir uzskatāma par lielāko kaitējumu, kāds ir nodarīts Latvijas lauksaimniecībai pēdējo divdesmit gadu laikā.

“Rodas pamatots jautājums, kā interesēs šie deputāti darbojas – tautas vai anonīmu sponsoru, kuru darbību apdraudētu lauksaimniecības zemes iegādes kritēriju stāšanās spēkā, vārdā? Mēs aicinām ikvienu vēlētāju ļoti rūpīgi pārdomāt savas balss atdošanu rudenī gaidāmajās vēlēšanās par šādiem tautas kalpiem, kuri godprātīgi nepilda darba pienākumus,” sacīja Lazdiņš.

Ņemot vērā ceturtdien nenotikušo sanāksmi, likumprojektu nav iespējams virzīt izskatīšanai Saeimas plenārsēdē šā gada 19.jūnijā. Šis datums bija pēdējais termiņš, lai novērstu lauksaimniecības zemes tirgus darbošanos bez jebkādiem ierobežojumiem turpmākajā periodā, kad līdz ar 1.maiju vairs nav spēkā līdzšinējais moratorijs.

Lai panāktu steidzamu situācijas risinājumu, biedrība “Zemnieku saeima” vērsusies pie Valsts prezidenta Andra Bērziņa, Ministru prezidentes Laimdotas Straujumas (V) un Saeimas priekšsēdētājas Solvitas Āboltiņas (V) ar lūgumu sasaukt ārkārtas Saeimas sēdi šā gada 3.jūlijā likumprojekta “Grozījumi likumā “Par zemes privatizāciju lauku apvidos”” izskatīšanai.

Lai to īstenotu, biedrība lūdz pagarināt Saeimas pavasara vai sasaukt ārkārtas sesiju un to slēgt tikai pēc likumprojekta pieņemšanas. ”Zemnieku saeima” arī sagaida, ka Saeimas deputāti labos kļūdu un šīs nedēļas komisijas darba grupās pabeigs izskatīt sagatavotos un iesniegtos priekšlikumus, norādīja Lazdiņš.

Kā ziņots, Saeima maijā otrajā lasījumā atbalstīja grozījumus likumā par zemes privatizāciju lauku apvidos, paredzot, ka viena fiziska un juridiska persona varēs iegādāties līdz 2000 hektāru lauksaimniecībā izmantojamās zemes. Ar šādu ierobežojumu paredzēts cīnīties ar spekulatīviem darījumiem.

Likumprojekts arī paredz, ka atsevišķas biedrības varēs iegādāties līdz pieciem hektāriem zemes, kurā dominē lauksaimniecības zeme. To varēs iegādāties reģistrētās biedrības un nodibinājumi, kas darbojas ne mazāk par trīs gadiem un kuru darbības mērķis ir saistīts ar dabas aizsardzību, lauksaimniecības kultūraugu, produktu ražošanu vai medību saimniecības uzturēšanu. Līdz šim biedrības nevarēja iegādāties lauksaimniecības zemi.

Deputāti arī atbalstīja likuma papildināšanu ar nodaļu par Latvijas Zemes fondu, kura mērķis ir “nacionālā līmenī veicināt lauksaimniecības izmantojamās zemes resursu aizsardzību un pieejamību, to racionālu, efektīvu un ilgtspējīgu izmantošanu, kā arī lauksaimniecībā izmantojamās zemes apjoma saglabāšanu”.

Saeimas atbalstītie grozījumi likumā “Par zemes privatizāciju lauku apvidos” ieviesīs izmaiņas Latvijas lauksaimniecības zemes tirdzniecībā. Likumprojekts paredz konkrētus nosacījumus, kurus izpildot ikvienam neatkarīgi no valstiskās piederības būs tiesības iegādāties lauksaimniecībā izmantojamo zemi.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

  1. Te kaut ko nesaprotu. Kas tad pārdos to zemi tiem ārzemniekiem? Vai tad tie nebūs tie paši lauksaimnieki? Izskatās, ka negrib, lai būtu konkurenti. Arī mazas saimniecības neļauj veidot, jo nav nekāda atbalsta no valsts, bet ir tikai ierobežojumi.

  2. Ko var gaudot tas lazdins.pats tacu panaca like a atversanu.

  3. Lūdzu uzvārdus, kuri vēlas Latvijā saimniecības uz 2000 un 3000 ha ?! Tādejādi ātri nolemjot Latvijas laukus aizmirstībai un iznīcībai! Pāris saimniecības uz 3000 ha un pārējie iedzīvotāji var kravāt ceļosamas uz Angliju! Tāds ir mērķis?

  4. Lūdzu uzvārdus, kuri nepiedalījās, kuri aizgāja.

    • Komisijas sēdi neapmeklēja Jānis Klaužs, Klāvs Olšteins, Artūrs Rubiks, Jānis Urbanovičs, Dzintars Zaķis un Ivars Zariņš (komandējumā) un Zanda Kalniņa-Lukaševica pameta komisijas sēdi komisijas vidū.

Draugiem Facebook Twitter Google+