×
Mobilā versija
+13.9°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
20. maijs, 2015
Drukāt

Zemnieki prognozē dramatisku piena iepirkuma cenu kritumu jūnijā (7)

Piena pārstrādes rūpnīca "Latvijas piens"

Pretēji iepriekšējām prognozēm par piena iepirkuma cenu stabilizēšanos, tā joprojām turpina krist, kulmināciju sasniedzot jūnijā. Līdz ar to piensaimniekiem būtu nepieciešams papildu atbalsts, šodien Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes (LOSP) sēdē zemkopības ministram Jānim Dūklavam (ZZS) norādīja organizācijas pārstāvji.

Saskaņā ar LOSP piena grupas aplēsēm piena iepirkuma cena no 2014.gada marta līdz šā gada martam ir kritusi par 33%, savukārt līdz jūnijam cena varētu samazināties vēl par vairākiem procentiem. Vēl dramatiskāks cenu kritums – 37% – šajā laikā bijis tikai Igaunijā. Latvijā aprīlī vidējā piena iepirkuma cena bija 22,76 eiro centi par litru, kas ir viszemākais rādītājs visā Eiropas Savienībā (ES).

“Zemnieki ir ļoti nobažījušies, jo pārstrādātāji pienu neņem pretī – tā viņiem jau ir par daudz, acīmredzot pietiekami aktīvi netiek meklēti tirgi produkcijai. Zemnieki staigā no viena pārstrādātāja pie otra ar lūgumu pieņemt pienu. Ir ziņas, ka iepircēji brīdinājuši par cenas kritumu vēl par vairākiem procentiem no 1.jūnija. Ja viena litra pašizmaksa ir 26,4 eiro centi, nezinām vairs, kā savilkt galus kopā,” sanāksmē norādīja piena grupas pārstāve Aija Balode.

Viņa arī atzina, ka līdzšinējais valsts un ES atbalsts nozarei ir bijis un tiek izmaksāts, tomēr tas šajā situācijā nav pietiekams.

Arī Dūklavs klātesošajiem atzina, ka “situācija nav laba un uz priekšdienām cenu samazinājums būs”.

“Tomēr nevaram neko atņemt no citu ministriju budžeta, bet zināmas cerības uz ES atbalstu ir. ES komisārs Fils Hogans man teica, ka uzraudzīs, kas notiek Baltijas balstīs un Somijā, jo citur ES piena cena ir 50-60 centi. Ja cena nokritīs par 30% zem tirgus cenas, komisārs gatavs atgriezties pie jautājuma par papildu atbalstu. Jebkurā gadījumā par šo lietu tiksimies pie sarunu galda, lai arī varbūt ne kā prezidējošā valsts,” sacīja ministrs.

Kā ziņots, piena iepirkuma cenas lejupslīde Latvijā sākās pērn rudenī, kas tika skaidrots gan ar Krievijas embargo, piena pārprodukciju, gan arī ar vispārējām tendencēm pasaules piena tirgos.

Tikmēr piensaimniecības sarežģītajā situācijā šogad var rēķināties ar vairāk nekā 43 miljonu eiro valsts atbalstu, no kuriem ciltsdarbam piešķirts 23,36 miljonu finansējums, 12,38 miljoni būs atbalsts par slaucamām govīm, bet 7,7 miljoni – ES atbalsts.

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

 1. 2 jūnijā Rīgā ES ministriem vajadzētu parādīt Traktoru parādi 🙂

 2. Nu kā tad nebūs cenu kritums-pirmo konteineru taču aizsūtījām uz Ķīnu un ceļš par mūsu naudu,to jau daudzi zemnieki paredzēja,bet kaut kā negribējās ticēt,un te nu atkal esam pie sasistas siles kā mūžīgie lūdzēji ar viszemākajiem platībmaksājumiem ES un viszemāko piena cenu ES.

 3. kaut kā veikalos cenas nemaz tik strauji nekrīt !
  Kāpēc beidzot pašiem neorganizēties ?
  Pad laikos es ar puslitra šņabja pudeli gāju pie kaimiņa pēc piena, joprojām vēl dzīvs. Tās plastikāta tūtes maksā gandrīz tik pat, cik saturs.
  Ja tīrs piens – noietu var atrast.

 4. Ko sēsi, to pļausi! Kur tad palicis Dūklava stāsts, ka piena cena tagad stabilizēsies, ka nu tik ražos, jo kvotu vairs nav! Īstenība tomēr stipri atšķiras no šiem ierēdņu un ministra stāstiem. Vispirms tās ir
  ZM greizās lauku politikas sekas, kas orientēja piena ražotājus tikai uz lielražošanu + pārāk lielā pārstrādātāju orientācija uz Krievijas tirgu. Šolks un co iztirgoja RPK krievu tirgoņiem. Vai tad Ķīnas tirgus bija jāmeklē tikai tagad, kad ūdens smeļas mutē, vai tomēr jau n gadus atpakaļ? Bet maksātāji par šīm nejēdzībām būs vienīgi zemnieki, Dūklavs atkal tikai skaisti parunās, noplātīs rokas un varbūt prasīs no ES kārtējo pabalstu. Kāpēc citās ES valstīs zemniekam par piena kg pārstrādātājs var samaksāt 50 centus, bet pie mums tikai 22 centus? Vai kāds valstī un ZM ir paanalizējis šo situāciju, vai arī joprojām “mēs ražošanā nejaucamies!”, mēs tikai dalām naudu…

 5. Tā ir Lielveikalu alkatība kura nogalina Latvijas tautu (arī piensaimniekus arī pārstrādes uzņēmumus), uzcenojums 50 % pat akciju laikā īsti nav normāls. Valdībai būtu jāierobežo lielveikalu darba laiks, lai cilvēki pēc darba laika iepirktos mazajos veikalos. Šādā veidā elpot sāktu Latvijas tirgotāji – radītu konkurenci Tudišpīpiem un “par visu padomāts” . Miljoni neaizplūstu leišu, somu īpašniekiem un kā zināms konkurence samazina cenu.

 6. Veikalos gan nevar manīt. Šodien izdariju salīdzinājumu Valkā un Valgā. Valgā dārgākais piens un kefīrs maksā apmēram tik, cik Valkā lētākais. Iznīcinās piena ražotājus, būs kārtīgs cenu lēciens. Zemniekiem jau ražošanas izmaksas neaug, tēriņi pieaug tikai pārstrādātājiem un tirgotājiem. Ķas var liegt labi dzīvot?

 7. Cenas nosit Šalka kompānija kopā ar krievu piena kombin'[atiem.. Kad vienreiz šos sauks pie kārtības? Dūklavs izskatās NOVĒROTĀJS.!kRIEVU KOMBINĀTIEM IEDEVA PRIORITĀTES EKSPORTAM UZ ĶĪNU , PAR LATVIJAS EKSPORTA NAUDĀM!!!!!!!

Draugiem Facebook Twitter Google+