Mobilā versija
-2.0°C
Alma, Annemarija
Sestdiena, 25. februāris, 2017
10. jūnijs, 2016
Drukāt

Zemniekiem ar bankām ir attiecības, nevis darījumi

1. Vienoties par kredītu nav vienkārši

1no6
Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Lauku saimniekiem, īpaši tiem, kas darbojas piena ražošanā un cūkkopībā, patlaban sokas ļoti grūti. Ražošanas izmaksas lielākajai daļai šo nozaru ražotāju ir lielākas nekā produkta cena. Jāizmanto agrāko gadu uzkrājumi vai… jālūdz jauns aizdevums.

Banku nozīmi lauksaimniecībā var vērtēt pēc diviem kritērijiem: pēc to iesaistīšanās pamatlīdzekļu kreditēšanā, it īpaši ES līdzfinansēto projektu kreditēšanā un arī pēc to gatavības aizdot apgrozāmajiem līdzekļiem.

Aptaujāto zemnieku atbildes bija visai pretrunīgas. Vienam banka ir laba, bet otram tā ir slikta. Citam tā otrā banka savukārt ir laba. Vairāki līdzīgi gadījumi: visas bankas, izņemot vienu, noraida lauksaimnieka kredītlūgumu. Katrā stāstā šī glābējbanka ir cita. Tāpēc nevaram izdarīt secinājumu, ka Latvijā ir kāda lauksaimniekiem īpaši draudzīga banka. Bet varam secināt, ka bankām ar klientiem veidojas attiecības, kas nav atkarīgas tikai no saimniecības ekonomiskā stāvokļa un attīstības perspektīvām.

Piemēram, banka “Citadele”, kas aktīvi iesākusi lauksaimnieku kreditēšanu. Meklējot veiksmīgāko risinājumu kredītlīdzekļu piesaistei jaunam angāram, zemnieku saimniecības “Āboliņi” īpašnieks Laimonis Leimants ticies ar vairāku banku pārstāvjiem un guvis atziņu, ka lauksaimnieks vairākumam banku nav “interesants” klients. “Projekts ātri bija gatavs, bet atrast banku, kas gatava dot kredītu zemniekam, nebija viegli. Bija bankas, kas tā arī pateica – lauksaimniecības nozare ir pārāk nedroša, kredītus zemniekiem neizsniedzam. Citas bankas aizdevumu bija gatavas dot, taču ar nosacījumu, ka ķīlā atdodu teju visu savu saimniecību. Veiksmīga saruna izdevās vien bankā “Citadele”,” stāsta L. Leimants.

Turpretim biedrības “Zemnieku saeima” vadītājs Juris Lazdiņš kritizē bankas “Citadele” attieksmi pret lauksaimniekiem, solot tikšanos ar Latvijas Komercbanku asociācijas pārstāvjiem. Šās tikšanās rezultātam būtu jābūt vienādu nosacījumu piemērošana lauku saimniecību vērtēšanā no visu banku puses.

  1. Vienoties par kredītu nav vienkārši
  2. Vai krīzē jābūvē
  3. Kā sokas kooperatīvos
  4. Baņķieri atliek, bet neaizdod
  5. Piedāvā Itālijas modeli
  6. Vērtē tāpat kā agrāk

Pievienot komentāru

Slimība pārvarēta, atveseļojamies. ES vērtē Latvijas ekonomiku (4)Latvija pēdējos gados pieredzējusi vāju ekonomikas izaugsmi, ekonomiskās nenoteiktības un ES fondu krituma dēļ, bet īstermiņa prognozes ir pozitīvākas, teikts Eiropas Komisijas vērtējumā par finansiālo, ekonomisko un sociālo situāciju dalībvalstīs.
Putnu gripas dēļ Vītiņu pagastā saimnieki bažījas par cāļiem (1)Visām vistām un zosīm jāiztur trīs mēnešu ieslodzījums
Cenas noteic turīgākie: Zemgalē un Latgalē zeme dārgāka (1)Lauksaimniecībā izmantojamai zemei cenas noteic turīgākie zemnieki
Pasaulē
Pieaug saražotā siera un biezpiena apjoms; mocarellai - uzvaras gājiensSaskaņā ar provizoriskajām aplēsēm, pērn Latvijā saražotas 41 500 tonnas siera un biezpiena, kas ir 7,5% pieaugums salīdzinājumā ar 38 600 tonnām
Draugiem Facebook Twitter Google+