Mobilā versija
+1.2°C
Aldonis, Agija
Otrdiena, 28. marts, 2017
10. jūnijs, 2016
Drukāt

Zemniekiem ar bankām ir attiecības, nevis darījumi

1. Vienoties par kredītu nav vienkārši

1no6
Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

Lauku saimniekiem, īpaši tiem, kas darbojas piena ražošanā un cūkkopībā, patlaban sokas ļoti grūti. Ražošanas izmaksas lielākajai daļai šo nozaru ražotāju ir lielākas nekā produkta cena. Jāizmanto agrāko gadu uzkrājumi vai… jālūdz jauns aizdevums.

Banku nozīmi lauksaimniecībā var vērtēt pēc diviem kritērijiem: pēc to iesaistīšanās pamatlīdzekļu kreditēšanā, it īpaši ES līdzfinansēto projektu kreditēšanā un arī pēc to gatavības aizdot apgrozāmajiem līdzekļiem.

Aptaujāto zemnieku atbildes bija visai pretrunīgas. Vienam banka ir laba, bet otram tā ir slikta. Citam tā otrā banka savukārt ir laba. Vairāki līdzīgi gadījumi: visas bankas, izņemot vienu, noraida lauksaimnieka kredītlūgumu. Katrā stāstā šī glābējbanka ir cita. Tāpēc nevaram izdarīt secinājumu, ka Latvijā ir kāda lauksaimniekiem īpaši draudzīga banka. Bet varam secināt, ka bankām ar klientiem veidojas attiecības, kas nav atkarīgas tikai no saimniecības ekonomiskā stāvokļa un attīstības perspektīvām.

Piemēram, banka “Citadele”, kas aktīvi iesākusi lauksaimnieku kreditēšanu. Meklējot veiksmīgāko risinājumu kredītlīdzekļu piesaistei jaunam angāram, zemnieku saimniecības “Āboliņi” īpašnieks Laimonis Leimants ticies ar vairāku banku pārstāvjiem un guvis atziņu, ka lauksaimnieks vairākumam banku nav “interesants” klients. “Projekts ātri bija gatavs, bet atrast banku, kas gatava dot kredītu zemniekam, nebija viegli. Bija bankas, kas tā arī pateica – lauksaimniecības nozare ir pārāk nedroša, kredītus zemniekiem neizsniedzam. Citas bankas aizdevumu bija gatavas dot, taču ar nosacījumu, ka ķīlā atdodu teju visu savu saimniecību. Veiksmīga saruna izdevās vien bankā “Citadele”,” stāsta L. Leimants.

Turpretim biedrības “Zemnieku saeima” vadītājs Juris Lazdiņš kritizē bankas “Citadele” attieksmi pret lauksaimniekiem, solot tikšanos ar Latvijas Komercbanku asociācijas pārstāvjiem. Šās tikšanās rezultātam būtu jābūt vienādu nosacījumu piemērošana lauku saimniecību vērtēšanā no visu banku puses.

  1. Vienoties par kredītu nav vienkārši
  2. Vai krīzē jābūvē
  3. Kā sokas kooperatīvos
  4. Baņķieri atliek, bet neaizdod
  5. Piedāvā Itālijas modeli
  6. Vērtē tāpat kā agrāk

Pievienot komentāru

Mazajiem zemniekiem būs 15 000 eiro vienreizējais atbalsts (2)Mazās lauku saimniecības, kuru gada apgrozījums svārstās 2000-15 000 eiro robežās, varēs pretendēt uz 15 000 eiro vienreizējo atbalstu.
"Sadales tīkls" iegādāsies 200 000 viedo skaitītāju; uzstādīs visā Latvijā (10)AS ”Sadales tīkls” iegādāsies 200 000 viedo skaitītāju, aģentūrai LETA teica uzņēmuma pārstāve Tatjana Smirnova.
Pasaulē
Draugiem Facebook Twitter Google+