Uncategorized

Zemniekiem atlīdzībās par iznīkušiem sējumiem izmaksāts vairāk nekā miljons eiro0

Foto-LETA

Pērn sējumu apdrošināšanā par zaudējumiem krusas, vētru, lietusgāžu un nepārziemošanas dēļ Latvijas lauksaimniekiem atlīdzībās izmaksāti vairāk nekā viens miljons eiro, liecina apdrošināšanas sabiedrības “BALTA” un Eiropas lielākā sējumu apdrošināšanas kooperatīva “VEREINIGTE HAGEL” dati.

Latvijā lauksaimniecībā izmantojamās zemes platības aizņem 2,35 miljonus hektāru (ha), no kuriem teju trešdaļa jeb 780 000 ha ir sējumi. Vienlaikus jaunākie dati liecina, ka patlaban no visiem sējumiem apdrošināti ir vien ap 170 hajeb 22%. Visaktīvāk sējumu apdrošināšanas iespējas izmanto Zemgales reģionā, kur ” VEREINIGTE HAGEL” apdrošinājis gandrīz 30% visu sējumu. Pārējos reģionos apdrošināti aptuveni 10% sējumu. Arī kompānijas izmaksātās atlīdzības sējumu apdrošināšanā sadalās pa reģioniem vienmērīgā proporcijā.

Lauksaimniecībā īpaši jārēķinās arī ar tādiem riskiem, kā krusa, vētra un lietusgāzes, kas var ievērojami samazināt jau potenciālo ražu. Jo tuvāk ražas laikam risks iestājas, jo zaudējums būtiskāks. Rodas gan ražas, attiecīgi arī plānotās peļņas zudumi, gan tiek zaudēti ieguldītie līdzekļi ražas izaudzēšanai. Bez apdrošināšanas var iestāties ievērojamas finansiālas grūtības un sarežģījumi ar graudu piegādes līgumu izpildi. Tā, piemēram, pērn apdrošinātājs izmaksāja vienas saimniecības ietvaros Zemgalē 150 00 eiro, citai saimniecībai Vidzemē – 90 000 eiro, Latgalē – 75 000, savukārt Kurzemē – 60 000 eiro.

Kā vienu no būtiskiem faktoriem, kāpēc lauksaimnieki izvēlas neapdrošināt savus sējumus, “BALTA” definē sabiedrībā pastāvošo mītu, ka apdrošināt ir dārgi. “Apdrošināt iespējams visus Latvijā populārāko kultūraugu sējumus – graudaugus, eļļas augus, pākšaugus, kukurūzu, kartupeļus, bietes, zālājus sēklai u.c. Lai gan apdrošināšanas izmaksas ir atkarīgas no izvēlētajiem riskiem un apdrošinātajiem kultūraugiem, tomēr vidēji tās svārstās vien ap 10 – 40 eiro par hektāru. Turklāt nedrīkst aizmirst, ka, pateicoties Eiropas Savienības atbalstam, lauksaimniekiem ir iespēja atgūt līdz pat 65% no apdrošināšanas maksas,” komentē uzņēmumā. Piemēram, patlaban vidējai zemnieku saimniecībai ar 20 ha apdrošināmo graudaugu sējumu, apdrošināšana pret krusas risku varētu maksāt pat mazāk par 80 eiro, no kuriem daļu būtu iespējams atgūt no Eiropas Savienības. Savukārt, ejot bojā visai ražai šīs saimniecības zaudējumi būtu ap 15 000 eiro.

LA.lv