Foto – Valsts augu aizsardzības dienests

Zemniekiem atšķirīgi viedokļi par glifosāta aizliegšanu 0

Latvijas zemniekiem ir atšķirīgi viedokļi par ieceri līdz 2022.gadam pilnībā aizliegt glifosātu herbicīdu izmantošanu lauksaimniecībā, atzina Lauksaimnieku organizāciju sadarbības padomes (LOSP) ģenerāldirektors Guntis Vilnītis.

Reklāma
Reklāma
Viedoklis
Krista Draveniece: Puikam norauj bikses, meitai neļauj pačurāt. Kādi briesmoņi strādā mūsu bērnudārzos? 115
Saules uzliesmojumu dēļ Zemi pārņēmusi spēcīga magnētiskā vētra. Cik dienu tā plosīsies?
TV24
Uzņēmējs nosauc visbirokrātiskākās valsts iestādes, kuras būtu likvidējamas: Šādi es, protams, varu sev audzēt ienaidniekus 88
Lasīt citas ziņas

Viņš norādīja, ka jautājums par jautājumu par glifosāta herbicīdu aizliegšanu tika skatīts arī LOSP pārstāvju ikmēneša sēdē un lauksaimnieku domas par to dalījās. “Lēmumu nepieņēmām, jo mums dalījās domas. Faktiski redzējums bija tāds, ka līdz brīdim kamēr nav pietiekoši apstiprinoši pētījumi, ka glifosāts ir inde un atstāj paliekošu iespaidu uz cilvēka veselību, nevaram sniegt viennozīmīgu atbildi. Tikai pēc pētījuma veikšanas, kurš apstiprina, ka glifosāts ir inde, to jāaizliedz,” teica Vilnītis.

Vilnītis sacīja, ka Eiropas Parlamenta (EP) deputātu atbalstītā iecere līdz 2022.gadam pilnībā aizliegt glifosāta herbicīdus lauksaimniecībā nozari ietekmēs nelabvēlīgi, jo cīņai ar nezālēm, piemēram, graudaugos glifosātam nav alternatīvas. Līdz ar to varētu runāt par periodisku nevis pilnīgu attiecīgā preparāta aizliegšanu.

CITI ŠOBRĪD LASA

“Var būt runa par to, ka ierobežojam kaut kādu noteiktu dienu skaitu ar atbildību lauksaimniekam, zemniekam, ja viņš lieto glifosātu pirms ražas novākšanas. Savukārt augšanas periodā, kamēr nav pierādīts tā nenovēršams kaitīgums lauksaimniecībā, neaizliegt,” teica Vilnītis.

Viņš arī norādīja, ka jautājums par glifosāta herbicīdu aizliegšanu ir aktuāls tieši klimatiskajā zonā, kurā atrodas Latvijā, jo šeit ir mitrs un nezāles aug ļoti strauji, ātrāk par citiem kultūraugiem. Latvijas lauksaimnieki, izņemot bioloģiskās lauksaimniecības nozares pārstāvjus, diezgan plaši saimnieciskajā darbībā līdz šim izmantoja glifosāta herbicīdu. Vilnītis gan nevarēja pateikt, cik lieli zaudējumi Latvijas lauksaimniekiem radīsies pēc aizlieguma lietot attiecīgo herbicīdu.

Latvijas Bioloģiskās lauksaimniecības asociācijas valdes priekšsēdētājs Gustavs Norkārklis atzina, ka patērētāji un sabiedrība Eiropas Savienībā (ES) ļoti asi iestājas pret ķīmisko augu aizsardzības preperātu lietošanu lauksaimniecībā, jo tas ietekmē viņu veselību un tuvākajos gados vēl būs ļoti asas diskusijas par to, cik daudz ķīmijas lietot. Asociācijas ieskatā Latvijai ir ļoti liels potenciāls savu politiku virzīt un bioloģisko lauksaimniecību, atsakoties no ķīmiskajiem preparātiem.

Jau ziņots, ka Eiropas Parlamenta (EP) deputāti šodien atbalstīja ieceri līdz 2022.gadam pilnībā aizliegt glifosāta herbicīdus lauksaimniecībā, nekavējoties nosakot ierobežojumus vielas izmantošana.
Nepilna gada laikā Eiropas pilsoņu iniciatīvas ietvaros apkopoti vairāk nekā miljons parakstu ar aicinājumu aizliegt pretrunīgi vērtēto herbicīdu. Novembrī iniciatīvas autori tiks uzklausīti EP.
Vairāk par šo tēmu lasiet šeit

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.