×
Mobilā versija
Brīdinājums +11.4°C
Milija, Maiga
Pirmdiena, 25. jūnijs, 2018
8. marts, 2013
Drukāt

Zemnieks: zemes darījumi Latvijā bieži vien atgādina aisbergu

Foto - LETAFoto - LETA

Darījumi ar lauksaimniecības zemi Latvijā bieži vien atgādina aisbergu, kura neredzamās daļas īpašnieks ir ārvalstu pilsonis, savukārt virsotnē – Latvijas zemnieks, komentējot Ministru prezidenta Valda Dombrovska (V) šodien teikto saistībā ar plānotajiem ierobežojumiem zemes tirgū, biznesa portālam “Nozare.lv” atzina zemnieku saimniecības “Lojas” īpašnieks Mareks Bērziņš.

“Labāk vēlu nekā nekad. Ierobežojumi zemes tirdzniecībai ārzemniekiem bija nepieciešami jau sen. Būtībā tas jau ir nedaudz nokavēts, tomēr vēl realizējams process. Ļoti grūti izsekot, kurš īsti ir zemes īpašnieks Latvijā. Pērkot zemi, ļoti bieži Latvijas pilsonis ir tikai aisberga redzamā virsotne, bet zemes patiesais īpašnieks ir ārvalstnieks,” sacīja Bērziņš.

Viņš arī norādīja, ja Valsts ieņēmumu dienests gribētu uzzināt, kas zemes darījumos ir patiesā labuma guvējs, “atklātos ļoti interesantas lietas”.

“Zemkopības ministrijai nav precīzu datu, cik īsti ir ārvalstu zemes īpašnieku Latvijā, tomēr, pēc zemnieku sacītā, tie varētu būt līdz 30% īpašumu. Zemes iepērk zviedri, vācieši, dāņi un krievi. Somi gan ne, jo viņu interese ir Igaunija. Ārvalstnieku īpašumi koncentrējas galvenokārt Zemgalē un Kurzemē, piemēram, pie mums Mazsalacas novadā ir tikai viens ārvalstnieks – dānis, kurš patiešām kārtīgi apsaimnieko savu liellopu ganāmpulku. Esmu patiešām priecīgs, ka valsts beidzot kaut ko darīs, lai iekustinātu šīs problēmas risināšanu,” sacīja zemnieks.

Kā ziņots, jau tuvākajā laikā valdībā tiek plānots skatīt priekšlikumus, kas paredz ierobežot lauksaimniecībā izmantojamās zemes pārdošanu ārvalstniekiem, šodien biedrības “Zemnieku saeima” kongresā lauksaimniekiem sacīja Ministru prezidents Valdis Dombrovskis (V).

“Kopā ar Zemkopības ministriju esam izpētījuši citu valstu, īpaši Francijas, pieredzi. Patlaban ir daži ierobežojumi saistībā ar Eiropas regulām, tomēr ir iespējams pieņemt dažus lēmumus, kas ierobežos zemes iztirgošanu ārvalstniekiem,” sacīja premjers.

Savukārt zemkopības ministre Laimdota Straujuma (V) norādīja, ka ministrija ir sagatavojusi vairākus konkrētus priekšlikumus.

“Plānots, ka tiks noteikti vairāki ierobežojumi. Pirmpirkuma tiesības būs pirmās pakāpes radiniekiem, kā arī attiecīgajam zemes gabalam pieguļošo zemju īpašniekam. Pārdomājam arī Francijas pieredzi, kur ir daži interesanti aspekti. Piemēram, Francijā tiek pieprasīts, lai potenciālais lauksaimniecības zemes pircējs valsts valodā prezentētu zemes apsaimniekošanas plānu, tikai tad pašvaldība dod atļauju zemes pirkšanai,” sacīja ministre.

Viņa arī norādīja, ka sagatavotie priekšlikumi zemes pirkšanas ierobežojumiem ārvalstniekiem tiks virzīti skatīšanai uz valdību jau tuvākajā laikā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+