×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.3°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Trešdiena, 23. maijs, 2018
7. jūlijs, 2014
Drukāt

“Zemnieku saeima”: Iespējamas spekulācijas lauksaimniecības zemju izīrēšanā (3)

1314Vlauki

Saeimas pieņemtie grozījumi likumā par zemes privatizāciju lauku apvidos, nosakot griestus zemes iegādei, lielajām saimniecībām raisījušas bažas par iespējamām spekulācijām no izīrētāju puses, intervijā “Latvijas Radio” atklāja “Zemnieku saeimas” lauksaimniecības politikas eksperts Mārtiņš Trons.

Jau ziņots, ka Saeima galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus likumā par zemes privatizāciju lauku apvidos, nosakot, ka viena fiziska un juridiska persona varēs iegūt īpašumā līdz 2000 hektāru lauksaimniecības zemes.

Kā skaidroja Trons, lielās saimniecības ir uztraukušās, vai nesekos spekulācijas no izīrētāju puses, jo izīrētājs apzināsies, ka lauksaimnieks citu zemi vietā nopirkt nevarēs.

Trons uzsvēra, ka jau tuvāko nedēļu laikā nozares pārstāvji lems, ko pieņemtajā likumā būtu nepieciešams mainīt un uzlabot.

Iepriekš “Zemnieku saeima” informēja, ka pieņemtie grozījumi likumā “Par zemes privatizāciju lauku apvidos” ir būtisks solis, lai beidzot apturētu lauksaimniecībā izmantojamās zemes tirdzniecību investoriem un saglabātu to ražotāju rokās.

“Mēs apzināmies, ka pieņemtie grozījumi likumā ir smags kompromiss un pilnībā neierobežos zemes nonākšanu investīciju darījumiem, bet esam gandarīti par likumprojekta apstiprināšanu 3.lasījumā Saeimā un ceram, ka jau vasarā tiks veidoti Ministru kabineta detalizēti noteikumi zemes iegādes ierobežojumu ieviešanai. Mēs esam finiša taisnē un darīsim visu, lai pēc iespējas ātrāk kopīgi sasniegtu galamērķi – lai likums realitātē stātos spēkā,” norādīja biedrības “Zemnieku saeima” priekšsēdētājs Juris Lazdiņš.

Līdz ar likuma grozījumiem pašreizējais regulējums papildināts ar jaunu pantu par Latvijas Zemes fondu, kas nacionālā līmenī veicinās lauksaimniecības zemes resursu aizsardzību, pieejamību, racionālu, efektīvu un ilgtspējīgu izmantošanu.

Tāpat likums tiks papildināts ar lauksaimniecības zemes darījumu izskatīšanas kārtību, deleģējot uzraudzību pašvaldības izveidotai komisijai, kā arī valdībai būs jānosaka kritēriji lauksaimniecības zemes darījumiem.
Likuma grozījumi arī paredz noteikt pirmpirkuma tiesības lauksaimniecības zemei.

Lielākā daļa izmaiņu stāsies spēkā šogad novembrī, savukārt Latvijas zemes fonda pārvaldītājs savu darbību sāk ne vēlāk par 2015.gada 1.jūliju.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Lielsaimniecības Latvijā nekad nespēs konkurēt ar dienvidu zemēm tradicionālajā lauksaimniecībā, bet bioloģiskajā mums konkurentu praktiski nebūtu (vajag saimniecības līdz 150 ha). Lielsaimniecībām labvēlīgi apstākļi tiek veidoti apzināti lai zeme tiktu salikta lielās paketēs, tad pārtrauks Latvijas nekonkurētspējīgās produkcijas iepirkumus un bankrotējušās saimniecības izpirks. Un ies mūsu lielsaimnieki, tur pat kur mazie zemnieki – uz Īriju.

  2. Mārtiņš Trons, šķiet, nav skolā gājis, jo vārdu “spekulācija” lieto nevietā.

  3. Izklausās,ka Trons ir liels joku plesejs.Iespējams,ka ZS audzē zāli,kuri paši lieto…
    Likums ir kropls savā saknē un tas ir tikai laika jautājums,kad tas tiks atcelts.Taču Tronim ar Lazdiņu nesās prāts jau uz nākamo likumdošanas iniciatīvu.Acīmredzot vēlas panākt,lai likumā tiktu iekļauti nomas griesti.Nu tā robežas ar NIN.Reizēm šķiet,ka ZS atrodas uz Marsa.
    P.s. vai kāds man var pateikt,kas tas ir,ja kāds audzē piem. graudus un pec tam pardod ar peļņu.Laikam jau tā arī ir spekulācija.

Draugiem Facebook Twitter Google+