×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.1°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
2. marts, 2015
Drukāt

“Zemnieku saeima”: lielveikalu ķēdes atsakās iepirkt Latvijā audzētus dārzeņus (4)

LETALETA

Latvijas lielie veikalu tīkli atsakās iepirkt Latvijā audzētus dārzeņus, priekšroku dodot lētākajai importa produkcijai, pirmdien intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam “Rīta Panorāma” teica biedrības “Zemnieku saeima” priekšsēdētājs Juris Lazdiņš.

Viņš norādīja, ka dārzeņu audzētājiem šobrīd klājas ļoti grūti, pēc Krievijas embargo noteikšanas. “Polijas dārzeņu ļoti veiksmīgi ienāca Latvijas tirgū. Veikalu ķēdes nebūt nav atsaucīgas attiecībā uz Latvijas dārzeņiem – šobrīd jau parādās ziņas, ka veikalu ķēdes atsakās [pieņemt Latvijas produkciju]. Viņi saka, cienījamie bāleliņi, savu produkciju nevedat un neaudzējat, jo mēs tik dārgi nopirkt nevaram,” klāstīja Lazdiņš.

Uz jautājumu, kuras veikalu ķēdes tā rīkojas, “Zemnieku saeimas” vadītājs atklāja, ka abas lielās veikalu ķēdes – “Gan “Rimi”, gan “Maxima” ļoti skaidri norāda, ka tik dārgus salātus vai citus dārzeņus mēs neiepirksim, mums ir pieejami tirgū lētāki, paldies par sadarbību,” stāstīja Lazdiņš.

Viņš uzsvēra, ka importa produkcija ir izstūmusi Latvijas dārzeņus no tirgus. “Ar katru mēnesi izstumj arvien vairāk un vairāk. (..) Te mēs bez tādas kopīgas sadarbības gan lauksaimniekiem, gan pārstrādātājiem, veikalu ķēdēm, valdību, mēs to sektoru nespēsim nosargāt,” atzina Lazdiņš.

“Zemnieku saeima” ir dibināta 1999.gadā. Tās biedri ir gandrīz 900 Latvijas zemnieku no visām lauksaimniecības nozarēm, kuri apsaimnieko vairāk nekā 500 tūkstošus hektāru zemes. Organizācijas mērķis ir aizstāvēt biedru intereses, aktīvi iesaistoties likumdošanas veidošanas un pilnveidošanas procesos, veidot ilgtspējīgu uz attīstību orientētu lauksaimniecības politiku Latvijā un popularizēt lauksaimniecību kā vienu no Latvijas valsts prioritārajām nozarēm.

“Esam pārsteigti par šādiem Lazdiņa kunga izteikumiem, kas neatspoguļo reālo situāciju “Maxima Latvija” veikalos. Vietējos dārzeņus un augļus ļoti gaida mūsu pircēji, tādēļ arī pēc iespējas vairāk cenšamies viņiem tos piedāvāt. Piemēram, šobrīd “Maxima Latvija” veikalos pieejamas gan vietējās bietes, sešu veidu kartupeļi, burkāni, gan sarkanie kāposti, sveramie kāposti, riekstu ķirbji, fasētie zaļie loki, salāti podiņos un dzeltenie tomāti. Tāpat “Maxima” veikalos pieejami arī pašmāju āboli,” teikts veikalu tīkla izplatītajā paziņojumā.

Dārzeņu cenu un pieejamību saskaņā ar “Maxima” pārstāvju pausto visbūtiskāk ietekmē tieši tirgus situācija, ražas sezona un, protams, laikapstākļi – ja pietiekamā apjomā un atbilstošā kvalitātē ir pieejama pašmāju dārzeņu raža, tad cenšamies izvēlēties tieši Latvijā audzēto, nevis importa preci. Piemēram, ražas sezonā mūsu veikalos pārsvarā pieejami tikai Latvijas kāposti, kartupeļi, burkāni un bietes. Savukārt importēti attiecīgi tiek tie dārzeņi, kuriem Latvijā vēl nav sākusies ražas sezona, vai tie Latvijā netiek audzēti pietiekamā apjomā (piemēram, baklažāni, cukini, paprika u.c.).

Sezonas laikā “Maxima” veikalos vietējie dārzeņi un augļi veidojot līdz pat 70% no visiem piedāvātajiem dārzeņiem un augļiem.

Pievienot komentāru

Komentāri (4)

  1. Maximas vadības murgi….neiepērk veitējo produkcijui,pats piedāvāju, ir atteikums,redz viņiem labāk patīk spāņu prece,esot smukāka.

  2. Tas ir tik vienkārši! Atbildēt

    Latvijā audzētie dārzeņi jāpalētina,piemērojot tiem Polijas 5% PVN likmi! Samaziniet PVN dārzeņiem vēl vairāk un Latvijas dārzeņi veiksmīgi ienāks arī Polijas tirgū! Ar 21% PVN jāapliek ir luksusa preces nevis dārzeņus! Mācieties no Grieķijas un Polijas!

  3. Interesanti zinat- kam pieder tie lielveikali ?

  4. Nu ja valdība atsakās palīdzēt vietējiem cilvēkiem lauksaimniekiem,kas ir Latvijas labklājibas galvenais nodrošinātājs,tad neko jau tas zemnieks arī nespēs izdarīt ka vien iztirgot savu zemi,kur tad samazināja pārtikai pvn.likmi?un vajadzēja uzlikt lielāku ievedmuitu uz visu produkciju ko var izaudzēt paši!Pie mums tikai VID mekle no kā vel nodoklus noplest bet kā aizsargāt savu tirgu,ražošanu,izglītību,veselību,un miltāro aizsardzību par to nedomā neviens!

Draugiem Facebook Twitter Google+