Uncategorized

“Zemnieku saeima”: pēc diviem mēnešiem Latvijā krasi pieaugs meža platības5

Foto: shutterstock.com

Pēc diviem mēnešiem, 2015.gada 1.janvārī stāsies spēkā pirms trīs gadiem pieņemtie Meža likuma grozījumi, kas nosaka – par mežu tiks uzskatīta 0,5 ha un lielāka platība, uz kuras ir izveidojusies mežaudze ar koku vidējo augstumu vismaz pieci metri.

Normas stāšanās spēkā radīs sarežģītu birokrātisku un finansiālu šķērsli un kavēs lauksaimniecības zemes atgriešanu produkcijas ražošanā, šādu viedokli paziņojumā medijiem pauž biedrība “Zemnieku saeima”.

“Zemnieku saeimas” vadītājs Juris Lazdiņš atzīmē, ka pēdējo gadu statistika liecina, ka ar katru gadu pieaug ražošanā izmantotās lauksaimniecības zemes. Pērn lauksaimniecība bijusi otrs straujāk augošais ražošanas sektors Latvijā ar 5,6% izaugsmi. Attīstās teju visas lauksaimniecības nozares, īpaši liellopu ražošana un aitkopība.

Pēc Lazdiņa sacītā, Nacionālajā attīstības plānā un Lauku attīstības programmā 2014.-2020. gadam noteikti stratēģiskie mērķi līdz 2020. gadam panākt divu miljonu hektāru lauksaimniecībā izmantojamās zemes iesaistīšanu ražošanā. Tas radītu iespēju saražot 1,8 reizes vairāk produkciju, kā Latvija ražo patlaban.

“Latvijā ir neskaitāmi lauksaimnieki, kuri no zemes novāc apaugumus. To nevar izdarīt ne gada, ne divu, nedz arī trīs gadu laikā. Tas ir gadiem ilgs process, ko īpaši piekopj jaunie lauksaimnieki, kuri vēlas dzīvot un strādāt laukos, bet jau iekopta zeme nav tik viegli pieejama. Bet no nākamā gada stāsies spēkā normas, kas pamatīgi kavēs šo mērķu sasniegšanu, procesu padarīs ilgstošu, birokrātiski smagnēju un ļoti dārgu. Uzskatām, ka likuma normas stāšanās spēkā termiņš ir jāpagarina vismaz līdz 2025.gadam,” pauž Lazdiņš.

Lauksaimnieki vairākkārt vērsušies Zemkopības ministrijā (ZM), aicinot mainīt normu, taču līdz pat šim brīdim no ZM nav saņemtas atbildes šajā jautājumā. Arī attiecīgo likuma normu izstādē konsultācijas ar lauksaimnieku organizācijām nenotika. “Taču laiks, kurā veikt izmaiņas nosacījumos, atlicis pavisam maz, tādēļ izmaiņas jāveic steidzamības kārtībā,” uzskata organizācijā.

Šobrīd Latvijā meža platības sasniedz aptuveni 58% no kopējās platības, un to paplašināšana uz lauksaimniecībā izmantojamās zemes rēķina ir nepārdomāta un tuvredzīga rīcība, piebilst “Zemnieku saeima”.

LA.lv